10 فیلم ترسناک ممنوعه که جنجال به پا کردند

برای بررسی بسیاری از فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند باید به دهه ۱۹۸۰ برگردیم. طی سال‌های ابتدایی دهه ۱۹۸۰ انجمن ملی بینندگان و شنوندگان بریتانیا (NVALA)، سازمانی که تلاش می‌کند ارزش‌های خانوادگی و تماشای آثار رسانه‌ای را حفظ و مدیریت کند، یک کمپین سانسور را برای ممنوع‌کردن و پیگیری قانونی بعضی آثار دارای محتواهای افراطی خشونت‌آمیز و مساله‌دار آغاز کرد.

سال ۱۹۸۳ این انجمن فهرستی از فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند ایجاد کرد؛ فهرستی متشکل از ۷۲ فیلم که آن را تحت عنوان «آثار زننده» طبقه‌بندی کرد؛ این آثار نامناسب تلقی شدند، تذکر داده شد که ممکن است به هر طریق در معرض دید کودکان و نوجوانان قرار بگیرند و اینطور صلاح دیده شد که برخی ممنوعیت‌ها در قبال‌شان اعمال شود. از این مجموعه ۳۹ فیلم به شکل موفقیت‌آمیز مورد پیگیری قانونی قرار گرفتند.

اما هنگامی که وارد قرن جدید شدیم، این فهرست ساخته شده از فیلم‌های ترسناک که ممنوع شدند هم به تاریخ پیوست و تقریبا از سال ۲۰۰۱ به این سو بسیاری از فیلم‌های ترسناک ممنوعه یا سانسورشده فهرست مورد بحث، بدون حذف در شبکه‌های نمایش خانگی در قالب فرمت‌های دی‌وی‌دی، وی‌اچ‌اس یا بلوری منتشر شدند.

در مقاله‌ای که پیش رو دارید ۱۰ فیلم ترسناک از ۷۲ فیلم فهرست اصلی فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند را انتخاب و آن‌ها را به ترتیب تاریخ ساخت مرتب کرده‌ایم تا نگاهی کوتاه به بعضی از جنجال‌برانگیزترین آثار ممنوعه ترسناک تاریخ سینما داشته باشیم. باید تاکید کرد که در این مقاله کیفیت فیلم‌ها شاخص تعیین‌کننده نبوده‌اند بلکه پرحاشیه‌بودن و میزان عبور از خط قرمزها راه آن‌ها را به این فهرست باز کرده است.

۱. خلیج خون (A Bay of Blood)

کارگردان: Mario Bava
تاریخ انتشار: ۱۹۷۱
امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
در عمارتی نزدیک خلیج، فلیپو کنتس فدریکا را خفه می‌کند و مدتی بعد خود توسط یک قاتل ناشناس چاقو می‌خورد. جسد مرد کنار خلیج انداخته می‌شود. وقتی تحقیقات آغاز می‌شود پلیس یک یادداشت خودکشی از کنتس پیدا می‌کند اما معمای قتل دیگر کشف نمی‌شود. از طرف دیگر فرانک که به عنوان یک مشاور املاک فعالیت می‌کند به همراه معشوقش لورا در حال طراحی نقشه‌ای برای تصاحب املاک خلیج بودند و ظاهرا در این زمینه با فلیپو همکاری می‌کردند اما حال از مکان دقیق او مطلع نیستند. به همه این‌ها اضافه کنید ماجرای چهار نوجوان که وارد عمارت ظاهرا خالی می‌شوند اما جسدشان پیدا می‌شود.

فیلم سینمایی «خلیج خون» به کارگردانی ماریو باوا ابتدا طرح اولیه‌ای بود که توسط باوا و بازیگر همکارش لائورا بتی مطرح شده بود. بتی در فیلم‌های دیگری هم با این کارگردان همکاری کرده بود و نهایتا در این اثر سینمایی ترسناک هم به ایفای نقش پرداخت.

مدتی بعد تعداد نویسندگان فیلم افزایش یافت و فیلم که ابتدا «بوی ناخوشایند گوشت» نام گرفته بود دارای یک فیلم‌نامه اولیه یا طرح ابتدایی شد. خلیج خون بودجه بسیار اندکی داشت و در نتیجه بسیار سریع و ارزان فیلم‌برداری شد. ترکیب ارزانی و خلاقیت باعث شد جلوه‌های ویژه، طراحی‌های صحنه و چهره‌پردازی‌ها اغلب به شدت واقع‎گرایانه از کار دربیایند.

این فیلم ترسناک به یکی از پرنفوذترین و تاثیرگذارترین آثار کارنامه کاری ماریو باوا تبدیل شد و به عنوان یکی از پیشگامان زیرژانر اسلشر جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. طی سال‌های گذشته خلیج خون بارها و بارها تدوین شد و عناوین و القاب گوناگونی گرفت. این فیلم جنجالی عاقبت سال ۲۰۱۰ به شکل کامل و بدون تدوین‌ها و سانسورهای بعدی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده شد اما از جمله مشهورترین فیلم‌های ترسناک که ممنوع شدند باقی ماند.

۲. آخرین خانه‌ سمت چپ (The Last House on the Left)

کارگردان: Wes Craven
تاریخ انتشار: ۱۹۷۲
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۹ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۶۲ از ۱۰۰
در شب تولد هفده سالگی ماری او و دوستش فیلیس برای شرکت در کنسرت یک گروه زیرزمینی به نیویورک می‌روند. همانطور که این دو به سوی شهر رانندگی می‌کنند گزارشی خبری در مورد چند زندانی فراری به نام‌های کروگ و فرد می‌شنوند که گفته می‌شود احتمالا قرار است با دو زندانی خطرناک دیگر به نام‌های سادی و جونیور گردهم‌ آیند.

در حالی که والدین ماری برای مهمانی فردا آماده می‌شوند، دختران نوجوان داستان در تلاش‌اند در شهر از پسر کروگ ماری‌جوانا بگیرند؛ پسر کروگ آن‌ها را به جایی که باقی اعضای باند مخفی شده‌اند هدایت می‌کند. اعضای گروه دو دختر نوجوان را مورد ضرب و شتم و تجاوز قرار داده، آن‌ها را داخل صندوق عقب انداخته و به سوی کانادا فرار می‌کنند اما در راه، ماشین درون جنگل دقیقا نزدیک خانه ماری خراب می‌شود.

وس کریون فیلم سینمایی «آخرین خانه سمت چپ» را با الهام از فیلم «چشمه باکره» (The Virgin Spring) اثر اینگمار برگمان ساخت. اولین فیلم او که تلاشی برای ساخت آثار انتفاعی یا سودجو (Exploitation film) بود اما با ادامه فیلم‌برداری تا حدی تغییر لحن داد. فیلم ابتدا در سیستم درجه‌بندی توسط انجمن سینمایی آمریکا درجه X دریافت کرد. کریون برای تغییر این وضعیت حدودا ۲۰ دقیقه از آنچه ساخته بود را برید اما نظر انجمن تغییری نکرد. او عاقبت هر آنچه در ابتدا فیلم‌برداری کرده بود را درون اثر نهایی قرار داد و فیلمش را با درجه R اکران کرد.

طی دهه ۱۹۸۰ این فیلم ترسناک در کشور بریتانیا به فهرست فیلم‌های ممنوعه ترسناک وارد شد. بسیاری از منتقدان و به شکل ویژه راجر ایبرت به دفاع و تمجید از این فیلم به عنوان یک اثر سینمایی مهم ادامه دادند. عاقبت دهه ۲۰۰۰ فیلم مجددا در شکل اصلی و اولیه بدون حذف و سانسور در قالب نسخه دی‌وی‌دی منتشر شد اما ظاهرا در بریتانیا حدود شانزده تا ۳۱ ثانیه از فیلم حذف شد تا بتواند با درجه بالای ۱۸ سال در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.

۳. بگذار اجساد خفته دروغ بگویند (Let Sleeping Corpses Lie)

کارگردان: Jorge Grau
تاریخ انتشار: ۱۹۷۴
امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
جورج صاحب یک مغازه عتیقه‌فروشی مدتی کار را رها می‌کند تا به امورات مربوط به خانه جدیدش بپردازد. هنگام طی مسیر موتور سیکلت او توسط ماشین ادنا آسیب می‌بیند. ادنا موافقت می‌کند جورج را به خانه برساند در حالی که خود به ملاقات کتی، خواهر معتاد به هرویین‌اش می‌رود. کمی بعد جورج ادنا را ترک می‌کند اما وقتی ادنا توسط مردی عجیب و غریب مورد حمله قرار می‌گیرد قصه وارد مرحله جدیدی می‌شود.

«بگذار اجساد خفته دروغ بگویند» ساخته خورخه گرائو کارگردان، نویسنده و نقاش اسپانیایی پاییز سال ۱۹۷۴ در کشورهای ایتالیا و اسپانیا اکران شد. فیلم سال ۱۹۷۵ برای اکران در ایالات متحده آمریکا تحت عنوان «پنجره را باز نکن» (Don’t Open the Window) تغییر نام داد و سپس برای اکران‌های متعاقب در کشورهای دیگر عناوین گوناگونی به خود دید. گرچه فیلم به دلیل محتواهای جنجال‌برانگیزش سروصداهایی به پا کرد اما از جمله فیلم‌های زامبی ترسناک با کیفیت‌تر دوران خود دسته‌بندی و شناخته می‌شود.

۴. شب جانور زوزه‌کش (Night of The Howling Beast)

کارگردان: Miguel Iglesias Bonns
تاریخ انتشار: ۱۹۷۵
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۳ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: –
والدمار دانینسکی یک ماجراجو است که به یک سفر اکتشافی در تبت می‌پیوندد. والدمار در کمال بدشانسی و غافلگیری در این سفر توسط دو خون‌آشام زن ربوده شده و به عنوان برده مورد سواستفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها در نهایت والدمار را به یک گرگینه تبدیل می‌کنند. والدمار برای تغییر وضعیتش از یک راهب بودایی راهنمایی می‌خواهد و از سوی دیگر باقی اعضای تیم جست‌وجو توسط راهزنان تبتی دستگیر و شکنجه می‌شوند.

فیلم سینمایی ترسناک «شب جانور زوزه‌کش» یکی دیگر از فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند تحت عنوان «نفرین هیولا» هم شناخته می‌شود و هشتمین قسمت از مجموعه سفرهای کنت والدمار دانینسکی است. فیلم در کشور محل تولیدش اسپانیا اکران شد و سال ۱۹۷۷ راهی آمریکا و فرانسه شد. اما به دلایل محتوایی طبق قوانین ممیزی در بریتانیا، هرگز به شکل رسمی انتشار پیدا نکرد.

۵. آخرین توقف در قطار شب (Last Stop on the Night Train)

کارگردان: Aldo Lado
تاریخ انتشار: ۱۹۷۵
امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: –
دو نوجوان که دو دوست صمیمی‌اند با نام‌های مارگارت و لیزا با یک قطار شب‌رو از آلمان روانه ایتالیا می‌شوند تا بتوانند تعطیلات را کنار والدین لیزا بگذرانند. به محض سوارشدن با دو تن از اوباش فراری از دست پلیس به نام‌های بلکی و کرلی مواجه می‌شوند. دخترها دو مرد را پنهان می‌کنند تا بلیت‌جمع‌کن‌ها نتوانند پیداشان کنند. کمی بعد اما قطار به دلیل درگیری و تهدید به بمب‌گذاری متوقف می‌شود. دو دختر سوار قطار دیگری شده و سعی می‌کنند از شر مردان خلاص شوند اما وقایع خشونت‌بار و ترسناکی در راه است که پای والدین لیزا را به ماجرا باز می‌کند.

فیلم ترسناک «آخرین توقف در قطار شب» به کارگردانی آلدو لادو به شدت تحت تاثیر فیلم «آخرین خانه سمت چپ» وس کریون ساخته شده است و به همین دلیل در میان هواداران فیلم‌های ممنوعه ترسناک تحت عنوان دومین خانه سمت چپ هم شناخته می‌شود. از دیگر وجوه شاخص فیلم موسیقی آن است که توسط اینو موریکونه بزرگ ساخته شده. تا سال ۱۹۸۴ نمایش این اثر سینمایی در بریتانیا ممنوع بود اما فیلم عاقبت سال ۲۰۰۸ در قالب نسخه دی‌وی‌دی منتشر شد و نسخه بدون سانسور آن در دسترس عموم قرار گرفت.

۶. جزیره مرگ (Island of Death)

کارگردان: Nico Mastorakis
تاریخ انتشار: ۱۹۷۶
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۱ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۲۰ از ۱۰۰
کریستوفر و سلیا که گویا تازه ازدواج کرده‌اند تعطیلات خود را در جزیره‌ای یونانی سپری می‌کنند. کمی بعد در می‌یابیم این زوج در واقع دو آزارگر جنسی و قاتل‌اند که لندن را برای پیشبرد جنایت‌های خشونت‌بار جدیدشان ترک کرده‌اند. تقریبا هیچ‌کس از دست این زوج در امان نیست و آن‌ها بدون پشیمانی یا هرگونه احساس گناه دست به قتل و خشونت می‌زنند. کمی بعد هنگامی که تعداد کشته‌ها از حدی فراتر می‌رود سلیا در برابر خواسته‌های کریستوفر مقاومت نشان می‌دهد و پای یک مرد مرموز هم به ماجرا باز می‌شود.

این عنوان در فهرست فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند به نویسندگی و کارگردانی نیکو ماستوراکیس تحت تاثیر موفقیت فیلم سینمایی «کشتار با اره‌برقی در تگزاس» (Texas Chainsaw Massacre) ساخته شد اما تلاش کرد نسخه‌ای پرخشونت‌تر و جنجالی‌تر باشد. فیلم انگیزه‌های هنری محدودتری داشت و از خشونت و جنجال‌برانگیزی در راستای کسب درآمد استفاده می‌کرد. همین عناصر پرسروصدا که خشونت، وحشی‌گری و روابط مساله‌ساز را در مرکز خود داشتند باعث شد فیلم جایگاه خاص و هواداران ویژه‌ای پیدا کند که به این عناصر افراطی علاقه‌مند بودند.

هنگامی که کارگردان فیلم متوجه شد معدود نسخه‌های موجود فیلم در فضای آنلاین به قیمت گزاف فروخته می‌شوند سال ۲۰۱۱ بر انتقال نگاتیو اصلی فیلم به دی‌وی‌دی نظارت کرد و شرایط را برای تماشای گسترده‌تر فیلمش فراهم ساخت.

۷. تروما (Trauma)

کارگردان: James Kenelm Clarke
تاریخ انتشار: ۱۹۷۶
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۴ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: –
پل نویسنده‌ای پارانوئید است که در کلبه‌‌ای منزوی بیرون شهر زندگی و روی رمان جدیدش کار می‌کند. او یک منشی به نام لیندا را استخدام کرده تا به تایپ‌کردن داستان بپردازد اما هدف واقعی لیندا از حضور در این کلبه متفاوت است؛ او قصد دارد نویسنده را به دلیل دزدیدن داستان همسرش به قتل برساند. مرد بی‌خبر از ماجرا شیفته لیندا شده اما وقتی پای دو پسر محلی به ماجرا باز می‌شود قصه دچار چرخشی اساسی و غافلگیرکننده می‌شود.

فیلم ترسناک «تروما» به نویسندگی و کارگردانی جیمز کنلم کلارک گرچه بیش از ۶۰ ثانیه محتوای سانسوری نداشت اما درجه‌بندی X دریافت کرد. لیندا هیدن بازیگر نقش لیندا در این اثر سینمایی درباره حضورش در این فیلم گفته بود این اثر تنها اشتباه کارنامه کاری‌اش بوده و از حضور در این فیلم ترسناک ممنوعه به کل پشیمان است.

سال ۲۰۱۳ نسخه دی‌وی‌دی بدون سانسور فیلم در قالب دو دیسک و همچنین نسخه بلوری آن با عنوان «خانه‌ای در استراو هیل» (House on Straw Hill) منتشر شد که از نگاتیو اصلی با زمان کامل هشتاد و چهار دقیقه استخراج شده بود. فیلم همچینن سال ۲۰۱۰ در قالب یک فیلم ترسناک روانشناختی و با نام «استاکر» (Stalker) بازسازی شد. لیندا هیدن در این فیلم هم نقش کوتاهی را برعهده داشت.

۸. جادوگری که از دریا آمد (The Witch Who Came from the Sea)

کارگردان: Matt Cimber
تاریخ انتشار: ۱۹۷۶
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲ از ۱۰۰
مولی یک پیشخدمت آشفته‌حال در یک بار کنار دریا است که توسط پدرش مورد آزار و سواستفاده جنسی قرار می‌گرفته است. گرچه او در رویاهایش از پدرش تصویر ملوانی را ساخته که در دریا گمشده و فردی جسور و بی‌باک بوده است. وضعیت روانی ناپایدار مولی او را به سوی برخی فانتزی‌های خاص و البته وسواسی ویژه نسبت به مردان تنومند سوق داده است. در عین حال آگهی‌های تلویزیونی هم قادرند برخی از خیالات و کابوس‌های او را شعله‌ور سازند. مولی عاقبت تحت فشار همین افکار، زنجیره‌ای از قتل‌های جنسی را آغاز می‌کند که قهرمانان ورزشی و افراد مشهور را هدف قرار می‌دهند.

«جادوگری که از دریا آمد» یک داستان پیچیده با محوریت مضامینی چون تجاوز، انتقام و سقوط در سیاهچاله‌ی دیوانگی است که توسط مت سیمبر و با فیلم‌نامه‌ای از رابرت تام ساخته شد و در میان فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شدند قرار گرفت. این فیلم ترسناک سال ۱۹۷۱ جلوی دوربین رفت و قبل از اکران به مدت پنج سال در قفسه‌ خاک خورد. فیلم پس از آن اکران شد اما برای پرهیز از درجه‌بندی X بخش‌هایی از آن حذف شده بود تا عاقبت سال ۲۰۰۴ در قالب نسخه کامل ۸۸ دقیقه‌ای در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

۹. به گورت تف می‌کنم (I Spit on Your Grave)

کارگردان: Meir Zarchi
تاریخ انتشار: ۱۹۷۸
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۵۳ از ۱۰۰
جنیفر هیلز نویسنده اهل منهتن کلبه‌ای دورافتاده در حومه کنتیکت اجاره می‌کند تا روی نوشتن اولین کتابش کار کند. با ورود او به منطقه، حضورش توجه چهار مرد محلی را جلب می‌کند. او مواد غدایی مورد نیاز خود را از مردی با ناتوانی ذهنی خفیف تحویل می‎‌گیرد و مرد مدتی بعد به سه دوست دیگرش درباره شرایط جنیفر توضیحاتی می‌دهد. دو نفر از مردها در اطراف کلبه او پرسه می‌زنند و روز بعد هر چهار مرد به شکلی وحشیانه به او تجاوز کرده و سپس او را به حال خود رها می‌کنند تا بمیرد. جنیفر زنده می‌ماند و نقشه‌ای برای انتقام و مثله‌کردن هر چهار مرد می‌کشد.

«به گورت تف می‌کنم» اثری بسیار مشهور در میان فیلم‌های ترسناک ممنوعه که تحت عنوان «روز زن» (Day of the Woman) هم شناخته می‌شود به کارگردانی مئیر زارخی برای این کارگردان موفقیتی بسیار جنجال‌برانگیز به ارمغان آورد. پس از انتشار فیلم بسیاری از منتقدان نسبت به فیلم ابراز ناخشنودی کردند و گروه‌های متفاونی هم اعتراض خود را نسبت به این اثر بروز دادند؛ آن‌ها معتقد بودند فیلم خشونت علیه زنان را ستایش می‌کند و مثبت جلوه می‌دهد. گرچه بعضی دیگر از منتقدان با تمجید از فیلم نقدهای مذکور را رد کردند. با همه‌ی این اوصاف نهایتا چندین کشور نمایش فیلم را تا سال‌ها ممنوع و بعضی دیگر آن را به دلیل خشونت‌های گسترده‌اش سانسور کردند.

این فیلم ترسناک ممنوعه، الهام‌بخش دو دنباله غیررسمی و یک بازسازی بود. بازسازی فیلم که سال ۲۰۱۰ اکران شد خود دنباله‌ای داشت که سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمد. سال ۲۰۱۵ زارخی و کیتون (بازیگر نقش اول زن فیلم اصلی) برای ساخت دنباله مستقیم فیلم سال ۱۹۷۸ به هم پیوستند و نهایتا اثری تحت عنوان «به گورت تف می‌کنم: دژاوو» (I Spit on Your Grave: Deja Vu) را سال ۲۰۱۹ عرضه کردند.

۱۰. قتل‌های جعبه‌ابزار (The Toolbox Murders)

کارگردان: Dennis Donnelly
تاریخ انتشار: ۱۹۷۸
امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز: ۱۴ از ۱۰۰
در یک مجتمع در لس آنجلس مردی که ماسک اسکی و لباس مشکی پوشیده بسیاری از مستاجران زن را با ابزارهای مختلف مثل مته برقی، چکش، پیچ گوشتی و تفنگ میخکوبی به قتل می‌رساند. همسایه‌ها و مدیر ساختمان به نام ونس توسط پلیس مورد بازجویی قرار می‌گیرند اما هیچ سرنخی پیدا نمی‌شود. قاتل کمی بعد لوری دختر پانزده ساله‌ای که در همان مجتمع زندگی می‌کند را می‌رباید و کارآگاه شروع به جست‌وجوی گسترده‌تر در خانه‌های قربانیان می‌کند.

فیلم ترسناک «قتل‌های جعبه‌ابزار» ظاهرا براساس یک داستان واقعی ساخته شده است. فرایند پیش‌تولید این فیلم ترسناک زمانی آغاز شد که تهیه‌کننده اثر تونی دیدیو متوجه موفقیت مالی اکران دوباره کشتار با اره برقی در تگزاس طی سال ۱۹۷۷ شد.

هنگامی که این فیلم ترسناک سال ۱۹۷۸ رنگ پرده را دید منتقدان به آن واکنش منفی نشان دادند و فیلم برای مدت کوتاهی در کشور بریتانیا توقیف شد و در فهرست فیلم‌های ترسناک ممنوعه که نباید دید قرار گرفت. از‌ آن زمان تا به امروز فیلم هواداران خاص و افراطی خود را یافته و سال ۲۰۰۴ توبی هوپر کارگردان فیلم‌ مشهور کشتار با اره‌برقی در تگزاس نسخه جدیدی از این فیلم سینمایی را بازسازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما