10 بازی از وحشت گمشده در جنگل

جنگل‌ها هوای تازه، مناظر خیره‌کننده و راهی برای فرار از دغدغه‌های روزمره برای ما فراهم می‌کنند اما در زیر زیبایی و آرامش آن‌ها نوعی احساس ترس نهفته است. بنابراین جای تعجب ندارد که بازی‌های ویدیویی به این ترس عمیق نفوذ کرده‌ و برخی از وحشتناک‌ترین تجربه‌ها را ارائه کرده‌اند. در واقع چیزی غیرقابل انکار در مورد بازی‌های ترسناکی که در جنگل اتفاق می‌افتد وجود دارد. شاخ و برگ‌های انبوه باعث ایجاد حسی دائمی از استرس می‌شوند، فقدان دید، تخیل ما را با وحشت‌های دیده نشده همراه کرده و انزوا تنش را به سطوح غیر قابل تحملی می‌رساند. چه با موجودات افسانه‌ای، تعقیب‌کننده یا چیز بسیار شوم‌تری روبرو باشید، این بازی‌ها به طرز ماهرانه‌ای از دنیای طبیعی برای ایجاد ترس‌های فراموش‌نشدنی استفاده می‌کنند.

۱۰. Through The Woods

تهیه‌کننده: ۱C Publishing EU / سازنده: Antagonist
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC

بازی Through The Woods یک اثر ماجراجویی ترسناک سوم شخص است که در یک محیط جنگلی کابوس‌وار در سواحل غربی نروژ اتفاق می‌افتد. داستان بازی حول محور مادری می‌چرخد که در جست‌وجوی پسرش است که در جنگل ناپدید شده است. این بازی اساطیر نورس و فولکلور نروژی را در هم می‌آمیزد تا فضایی پر از تعلیق ایجاد کند. بازیکنان جنگل‌های ترسناک را از منظر مادری نگران کشف می‌کنند و افکار و اضطراب‌های او را از طریق روایتی که بر اساس اعمال بازیکن تغییر می‌کند، تجربه می‌کنند. محیط با نورپردازی و صدا‌های واقع‌گرایانه زنده می‌شود و می‌تواند بازیکن را حسابی بترساند.

بازیکنان از یک چراغ قوه برای کاوش استفاده کرده، پازل‌ها را حل می‌کنند و با موجودات وحشتناکی روبرو می‌شوند. مکانیک مخفی‌کاری در بازی اهمیت زیادی دارد زیرا شما نمی‌توانید به طور مستقیم با موجودات ترسناک بازی درگیر شوید. گفتنی است که در سراسر جهان غار‌ها و گذرگاه‌های پنهانی نیز وجود دارد که راز‌هایی را در خود جای داده‌اند که می‌توانند به شما در کشف رمز ناپدید شدن پسرتان کمک کنند.

۹. Witch Hunt

تهیه‌کننده: Gua / سازنده: Gua
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC

بازی ویچ هانت که در قرن هجدهم میلادی می‌گذرد، یک بازی شکار با مضامین ترسناک است که در منطقه‌ای متراکم از یک جنگل ترسناک اتفاق می‌افتد که در آن شما باید از مردم شهری در مقابل موجودات اهریمنی نظیر جادوگرها، مردگان متحرک و غیره محافظت می‌کنید. بازی شامل یک سیستم پیشرفت با عناصر نقش‌آفرینی جذاب است که با جمع‌آوری جوایز پس از هر شکار موفق، توانایی خرید و ارتقای تجهیزات را فراهم می‌کند. همچنین بازی بر کاوش تاکید زیادی دارد، دارای عناصر غیر خطی است و فضایی پر از تعلیق ایجاد می‌کند که تجربه‌ی آن برای علاقه‌مندان این سبک ضروری است.

۸. The Forest

تهیه‌کننده: Endnight Games / سازنده: Endnight Games
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4

بازی The Forest شما را نقش اریک له‌بلانک، تنها بازمانده‌ی سقوط یک هواپیمای مسافربری، قرار می‌دهد. شما خود را در جزیره‌ای دورافتاده و پوشیده از جنگل می‌بینید و هدفتان این است که پسرتان تیمی را که به طرز مرموزی ناپدید شده پیدا کنید. با این حال مناظر بازی در عین حالی که چشم‌نواز هستند، با جامعه‌ی وحشتناکی از جهش یافته‌های آدمخوار پر شده‌اند. در حالی که اکتشاف در بازی تشویق می‌شود، شما همچنین به ساخت سلاح، ساختن سرپناه و یافتن منابع برای زنده ماندن خواهید پرداخت.

در این میان هیچ ماموریت یا ماموریت مشخصی وجود ندارد و شما تصمیم می‌گیرید که چگونه با بقا و تهدید آدمخواران مقابله کنید. بازی از دید اول شخص انجام می‌شود و در در طول روز فرصتی برای کاوش و جمع‌آوری منابع مختلف ارائه می‌دهد اما با فرا رسیدن شب، جنگل به منظره‌ای ترسناک تبدیل می‌شود که در آن آدمخوار‌ها تهاجمی‌تر می‌شوند و تاریکی تنش را بالا می‌برد.

۷. Until Dawn

تهیه‌کننده: Sony / سازنده: Supermassive Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PS4, PS5, PC

انتیل داون یک بازی ماجرایی سینمایی است که که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و به دلیل ترکیب منحصر به فرد از انتخاب‌های روایی و فضای وحشتناکش طرفداران زیادی پیدا کرد. بازی ماجرای هشت دوست را دنبال می‌کند که یک سال پس از ناپدید شدن اسرارآمیز دو نفر از دوستانشان در یک کوه برفی، به یک اقامتگاه منزوی در آن کوه بازمی گردند. با فرا رسیدن شب، تعطیلات آخر هفته‌ی آن‌ها به سمتی می‌رود که توسط نیرویی مرموز شکار می‌شوند. بازی از این منظر مانند یک فیلم ترسناک اسلشر کلاسیک است.

چیزی که بازی را نسبت به آثار مشابه متمایز می‌کند، سیستم اثر پروانه‌ای آن است. در طول بازی، بازیکنان نقش هر شخصیت را بر عهده می‌گیرند و مجبور به گرفتن تصمیمات دشواری می‌شوند که می‌تواند عواقب پایداری داشته باشد. یک انتخاب به ظاهر بی‌اهمیت در اوایل می‌تواند منجر به از بین رفتن یک شخصیت در اواخر داستان شود. این روایت منشعب، بازیکنان را با سنگینی تصمیمات خود و پیامد‌های احتمالی مواجه می‌کند. گیم‌پلی شامل ترکیبی از اکتشاف و رویداد‌های سریع (QTE) است. بازیکنان محیط را از منظر سوم شخص کاوش می‌کنند، سرنخ‌ها را کشف کرده و پردا از رمز و راز اتفاقی که یک سال قبل در کوه رخ داده است، بر می‌دازند. گفتنی است که در سال ۲۰۲۴ بازسازی این اثر با جلوه‌های بصری بهتر عرضه شد.

۶. Slide In The Woods

تهیه‌کننده: Jonny’s Games / سازنده: Jonny’s Games
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: PC

بازی Slide In The Woods یک جواهر مستقل است که با گرافیک الهام گرفته شده از آثار دوران پلی‌استیشن ۲ بازیکنان را به فضایی ترسناک می‌برد. بدون هیچ هدف مشخصی، وظیفه‌ی شما در بازی این است که از سرسره پایین بیایید و با زمان کافی، هر بار که این کار را انجام می‌دهید، خود را در حالات مختلفی خواهید دید. این ابهام کاری می‌کند که شما را در مورد منشاء سرسره و راز‌هایی که ممکن است در خود نگه دارد شروع به حدس و گمان کنید. در واقع همانطور که در سرسره حرکت می‌کنید، اتفاقات عجیب و غریب شروع به آشکار شدن می‌کنند و توسعه‌دهندگان هوشمندانه از محدودیت‌های دیدگاه اول شخص برای افزایش تنش استفاده می‌کنند. در حالی که Slide in the Woods را می‌توان به سرعت به اتمام رساند، سوالاتی که در ذهن بازیکن ایجاد می‌کند، تاثیری ماندگار بر جای می‌گذارند.

۵. Blair Witch

تهیه‌کننده: Lionsgate Games / سازنده: Bloober Team
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch

بازی Blair Witch که در آگوست ۲۰۱۹ منتشر شد، یک تجربه‌ی ترسناک روانشناختی است که با الهام از سری فیلم‌های سینمایی جادوگر بلر، شما را در سال ۱۹۹۶، دو سال پس از وقایع فیلم پروژه‌ی جادوگر بلر، به جنگل بلک هیلز می‌برد. در این بازی شما در نقش الیس لینچ، افسر پلیس سابق، که در جست‌وجوی پسر گمشده‌ای است، قرار می‌گیرید. در ادامه چیزی که به عنوان یک ماموریت نجات شروع می‌شود، پس از مدتی با کاوش در جنگل به یک کابوس وحشتناک تبدیل می‌شود. شما با سگ قابل اعتماد خود در کنارتان، یک چراغ قوه و یک دوربین فیلمبرداری، با ترس‌های خود و جادوگر بلر، نیروی اسرارآمیزی که جنگل را اشغال کرده، مقابله خواهید کرد. در هر صورت اگر به دنبال یک ماجراجویی ترسناک با تعلیق به شدت بالا هستید، این اثر ترسناک روانشناختی لرزه بر ستون فقرات شما خواهد انداخت.

۴. Outlast 2

تهیه‌کننده: Red Barrels / سازنده: Red Barrels
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

اوت‌لست ۲ به عنوان دنباله‌ای بر اثری موفق در سال ۲۰۱۳، محیط متراکم اولین بازی را کنار می‌گذارد و بازیکن را وارد مناطقی دور افتاده در شمال آریزونا می‌کند. شما نقش خبرنگاری به نام بلیک لانگرمن را بر عهده می‌گیرید که پس از سقوط بالگرد به دنبال همسر خود لین است. بلیک گمشده و تنها وارد یک شهر منزوی به نام دروازه‌ی معبد می‌شود که در آن فرقه‌ای آشفته به رهبری سالیوان ناث زندگی می‌کند. بلیک که هیچ وسیله‌ای برای مبارزه ندارد، به هوش و دوربین دید در شب قابل اعتماد خود برای حرکت در دنیای ترسناک بازی تکیه می‌کند. این بازی به خاطر تصاویر آزاردهنده و روایت ناراحت‌کننده‌اش که مضامین تعصب مذهبی، آسیب‌های روحی و توهم را بررسی می‌کند، مشهور است. داستان از طریق جزئیات محیطی، یادداشت‌های مرموز و برخورد‌های ترسناک با اعضای فرقه آشکار می‌شود و شما را در فضایی ترسناک شامل جنگل‌های انبوه، غارها و روستاها قرار می‌دهد.

۳. Alan Wake

تهیه‌کننده: Microsoft Game Studios / سازنده: Remedy Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۰
پلتفرم: Xbox 360, PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch

الن ویک یک بازی ترسناک روانشناختی است که در آن رمان‌نویسی پرفروش با نام الن ویک، به همراه همسرش آلیس در تعطیلات به شهر خیالی برایت‌ فالز در واشنگتن می‌روند. با این حال، زمانی که آلیس ناپدید می‌شود و الن در یک کابوس قرار می‌گیرد، تعطیلات آن‌ها تغییری تاریک پیدا می‌کند. همانطور که داستان آشکار می‌شود، الن با چهره‌هایی ترسناک مبارزه می‌کند و سعی می‌کند راز پشت تاریکی را کشف کند. در این میان نور بزرگترین سلاح اوست و او باید از چراغ قوه، استفاده کند تا تاریکی را پس بزند و همسرش را پیدا کند. در نهایت اگرچه ترس بازی از عناصر روانشناختی نشات می‌گیرد که مدت‌ها پس از اتمام بازی در ذهن باقی می‌مانند اما محیط جنگلی بازی به تشدید حس گیر افتادن در محیطی خفقان‌آور و درک شری که در شهر کوچک برایت فالز نفوذ کرده، کمک می‌کند.

۲. Darkwood

تهیه‌کننده: Acid Wizard Studio / سازنده: Acid Wizard Studio
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, PS4, Nintendo Switch, Xbox One, Google Stadia, PS5, Xbox Series X/S

بازی Darkwood، یک تجربه‌ی ترس و بقای دلهره‌آور است که شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامیدکننده برای بقا در میان جنگلی فاسد می‌کند. برخلاف بسیاری از بازی‌های ترسناک، دارک‌وود از ترس‌های ناگهانی خودداری می‌کند تا فضای ترسناک خود را دیکته کند. نمای دوربین بالا به پایین ممکن است در ابتدا برای القای حس ترس مناسب به نظر نرسد، اما آسیب‌پذیری شما را در حالی که در جنگل‌های انبوه حرکت می‌کنید و دائما در مقابل تهدیدات ناشناخته قرار می‌گیرید، به خوبی نشان می‌دهد.

در طول روز، جنگل زیبایی خاصی را ارائه می‌دهد، هرچند که مملو از خطر است. اکتشاف برای جمع‌آوری منابع، ساخت سلاح و کشف راز‌هایی که در زیر شاخه‌های پیچ خورده‌ی جنگل پنهان است، کلیدی است. خود جهان به صورت اتوماتیک توسط کامپیوتر ایجاد می‌شود و اطمینان حاصل می‌کند که هر دور از بازی یک تجربه‌ی تازه ارائه می‌دهد. با این حال با فرود آمدن تاریکی، وحشت واقعی آغاز می‌شود. موجودات هیولایی از سایه‌ها بیرون می‌آیند و شما را مجبور می‌کنند که در مخفیگاه خود به دنبال سرپناهی بگردید. در آنجا شما باید موارد دفاعی خود را تقویت کرده، تله بگذارید و برای رسیدن روشنایی دعا کنید. به طور کلی Darkwood یک گیم‌پلی عمیق و چالش‌برانگیز را ارائه می‌دهد که هیچ راهنمایی در آن وجود ندارد و برای زنده ماندن باید به هوش و ذکاوت خود تکیه کنید.

۱. Slender: The Eight Pages

تهیه‌کننده: Parsec Productions / سازنده: Parsec Productions
سال انتشار: ۲۰۱۲
پلتفرم: PC

بازی Slender: The Eight Pages یک اثر مستقل رایگان است که در سال ۲۰۱۲ سر و صدای زیادی به پا کرد. این بازی یک تجربه‌ی ترس و بقای تک نفره و اول شخص است که شما را درون تاریکی جنگلی پر از رمز و راز می‌برد که در آن، دشمن اصلی مردی باریک با قدی بلند و اندامی غیرطبیعی است. بازی برای ترساندن شما بر تعلیق خالص تکیه دارد. شما تنها با یک چراغ قوه با باتری در حال اتمام، باید در جنگل انبوهی حرکت کنید و هشت صفحه پراکنده را جمع‌آوری کنید. دویدن استقامت شما را تخلیه می‌کند و دید شما را محدود می‌کند، در حالی که ترس همیشگی از حضور اسلندر من استرس زیادی به شما وارد می‌کند.

به طور کلی هیچ سلاح یا وسیله‌ای برای مبارزه وجود ندارد و تنها راه بقای شما این است که هوشیار بمانید، منابع خود را مدیریت کنید و از گرفتار شدن در چنگال اسلندرمن دوری کنید. بازی همچنین هیچ توضیح روشنی برای رویداد‌ها نیز ارائه نمی‌دهد. در نهایت گفتنی است که اگرچه خود بازی نسبتا کوتاه است، اما تجربه‌ای است که مدت‌ها پس از اتمام، روان شما را آزرده خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما