۸ بابانوئل بی‌رحم و خشن تاریخ سینما که مخاطبان را غافلگیر کردند

وقتی به بابانوئل فکر می‌کنید احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد پیرمرد مقدسی با گونه‌های سرخ و لبخند زیبایی به پهنای صورت است. با این حال گاهی تصویر بابانوئل در دنیای سینما با تصورات ذهنی شما فرسنگ‌ها فاصله دارد و ضدقهرمان بی‌رحم و خشن بعضی از فیلم‌هایی است که در تعطیلات کریسمس منتشر می‌شوند.

تعطیلات کریسمس از سال ۱۹۷۲ تا به حال؛ از زمانی که «شب خاموش، شب خونین» (Silent Night, Bloody Night) راهی سینماها شد و به دنبال آن اقتباس‌های سینمایی زیادی از «سرود کریسمس» (A Christmas Carol) ساخته شد، فضای بسیار مناسبی برای انتشار فیلم‌هایی با فضای تاریک و تا حدی ترسناک است. در طول این مسیر تصاویر شیطانی بسیاری هم از بابانوئل نگون‌بخت ارائه شدند. این شما و این ۸ بابانوئل تاریک و خشن فیلم‌های کریسمسی.

۸- شب خاموش (Silent Night)

سال انتشار: ۲۰۱۲
کارگردان: استیون سی میلر
بازیگران: مالکوم مک‌داول، جایمی کینگ، دونال لوگ، الن ونگ، برندان فهر
امتیاز IMDb فیلم: ۵.۲ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۴ از ۱۰۰
در فیلم کریسمسی و تاریک «شب خاموش» پلیس محلی شهر کوچکی واقع در غرب میانه به دنبال مردی می‌گردد که شب کریسمس در لباس مبدل بابانوئل مردم را قتل‌عام می‌کند. داستان فیلم از یک ماجرای واقعی الهام گرفته شده است که سال ۲۰۰۸ در شهر کووینا به وقوع پیوست و یک بابانوئل جعلی مردم بی‌گناهی که کریسمس را جشن گرفته بودند را به رگبار بست.

این حادثه‌ی تلخ به نویسندگان «شب خاموش» کمک کرد تا یکی از شیطانی‌ترین بابانوئل‌های تاریخ سینما را خلق کنند که با انواع و اقسام سلاح‌ها و در کمال خونسردی مردم شهر را به قتل می‌رساند. بدون شک این قاتل سریالی با تصویر دل‌انگیزی که از بابانوئل در ذهنتان دارید، فرسنگ‌ها فاصله دارد.

۷- در سراسر خانه (All Through the House)

سال انتشار: ۲۰۱۵
کارگردان: تاد نونس
بازیگران: جسیکا کامرون، ملیندا کرینگ، اشلی مری نونس، ناتالی مونترا
امتیاز IMDb فیلم: ۴.۳ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
«در سراسر خانه» یک بابانوئل نقاب‌دار روان‌پریش را دنبال می‌کند که به محله‌ی کوچکی می‌رود تا خرابی به بار آورد و آرامش ساکنان آن را به هم بریزد. در حالی که این قاتل نقاب‌دار به سمت مخوف‌ترین و بدنام‌ترین خانه‌ی شهر حرکت می‌کند، قطاری از اجساد تکه تکه شده را به دنبال خودش بر جای می‌گذارد.

با این اوصاف اگر در روزهای نزدیک به کریسمس به دنبال فیلم ترسناکی در حال و هوایی متفاوت هستید؛ «در سراسر خانه» که به اسلشرهای دهه‌ی ۸۰ میلادی شباهت دارد را از دست ندهید. به عنوان حسن ختام این نکته را بدانید که تمام بخش‌های این اسلشر در ۷ روز فیلم‌برداری شدند!

۶- کرمپوس (Krampus)

سال انتشار: ۲۰۱۵
کارگردان: مایکل دووگرتی
بازیگران: ادام اسکات، تونی کولت، دیوید کوچنر، الیسن تولمن، ست گرین
امتیاز IMDb فیلم: ۶.۲ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۶ از ۱۰۰
ترس، کمدی و کریسمس این‌ها چیزهایی هستند که با تماشای «کرمپوس» دریافت می‌کنید؛ فیلمی محصول سال ۲۰۱۵ که حول محور موجودی شیطانی از افسانه‌های فولکلور آلمانی می‌گردد. کرمپوس شیطانی موجودی است که سر و کله‌اش در تعطیلات کریسمس پیدا می‌شود و کودکان را تنبیه می‌کند.

ماجرا درباره‌ی خانواده‌ی آشفته حالی است که در تعطیلات کریسمس به اجبار دور هم جمع می‌شوند. یکی از اعضای خانواده به نام مکس نسبت به بابانوئل و شادی که همراه خودش می‌آورد، امیدش را از دست می‌دهد. همین احساس ناامیدی هم باعث ورود هیولای شاخ‌داری به نام کرمپوس به خانه می‌شود که وظیفه دارد اعضای خانواده را به بدترین شکل ممکن تنبیه کند.

درباره‌ی فیلم «کرمپوس» یک واقعیت جالب وجود دارد؛ مایکل دووگرتی همیشه دوست داشت یک فیلم ترسناک کریسمسی را کارگردانی کند اما تا سال‌ها هیچ ایده‌ای به ذهنش نمی‌رسید تا این که به صورت اتفاقی یک کارت الکترونیکی با تصویر کرمپوس را از طریق دوستانش دریافت می‌کند و جرقه‌ی ساخت فیلم در ذهنش زده می‌شود.

۵- شب خشونت‌آمیز (Violent Night)

سال انتشار: ۲۰۲۲
کارگردان: تومی ویرکولا
بازیگران: دیوید هاربر، جان لگویزمائو، بورلی دی آنجلو
امتیاز IMDb فیلم: ۷.۱ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۲ از ۱۰۰
یک گروه خبره از مزدوران در شب کریسمس به مجتمعی خانوادگی حمله می‌کنند و همه‌ی اعضای خانواده را گروگان می‌گیرند. بابانوئل که از قضا در همان حوالی حور دارد، تصمیم می‌شود برای نجات آن‌ها دست به کار شود و به همه‌ی مخاطبان نشان دهد که هیچ شباهتی به آن مرد مقدسی که تصور می‌کنند ندارد و چرا سارقان برای رویارویی با او اصلا آماده نیستند. در نهایت بدون شک «شب خشونت‌آمیز» کوچک‌ترین علاقه‌ای به ارائه‌ی تصویری معمولی و دل‌انگیز از بابانوئل ندارد.

۴- روزی روزگاری در کریسمس (Once Upon a Time at Christmas)

سال انتشار: ۲۰۱۷
کارگردان: پائول تنتر
بازیگران: سیمون فیلیپس، سالا وی، جف النبرگر، بروک فلچر
امتیاز IMDb فیلم: ۳.۴ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
دو قاتل زنجیره‌ای که لباس‌های مبدل بابانوئل و خانم کلاوس (همسر بابانوئل) را به تن دارند به شهر کوچکی می‌رسند و کشتار را آغاز می‌کنند. یک نوجوان و یک افسر پلیس تازه‌کار باید الگوهای قتل‌ها را که ظاهرا همگی تصادفی هستند را دنبال کنند تا به نوئل‌های قاتل برسند. البته این فیلم ترسناک نه مورد توجه منتقدان قرار گرفت و نه مخاطبان اما در هر صورت دنباله‌ی سینمایی دارد به نام «شب قبل از کریسمس» (The Nights Before Christmas) که سال ۲۰۱۹ منتشر شد و می‌تواند عطش فیلم‌های ترسناک را تا اندازه‌ای در شما خاموش کند.

۳- سانتای بد (Bad Santa)

سال انتشار: ۲۰۰۳
کارگردان: تری زوئیگاف
بازیگران: بیلی باب تورنتون، برنی مک، لورن گراهام، آنتونی کاکس
امتیاز IMDb فیلم: ۷.۱ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۸ از ۱۰۰
ویلی. تی. استوکس بد خلق (بیلی باب تورنتون) و شریکش (آنتونی کاکس) در کمدی سیاه «سانتای بد» سالی یک بار برای کلاه‌برداری و دزدی در شب کریسمس دور هم جمع می‌شوند. آن‌ها در این شب خاص با پوشیدن لباس مبدل بابانوئل و اِلفش در یک مرکز خرید از مردم سرقت می‌کنند اما امسال با سال‌های گذشته‌یک تفاوت اساسی دارد؛ ویلی به دلیل اعتیاد به الکل در حال فروپاشی است و رفتارهای عجیب و غیرقابل‌پیش‌بینی از خودش بروز می‌دهد. او وقتی به صورت تصادفی با یک کودک آشنا می‌شود با جنبه‌های وجودی بهتر خودش روبه‌رو می‌شود و فکر می‌کند هنوز امیدی برایش وجود دارد.

این کمدی سیاه بانمک هم چهره‌ی متفاوتی از بابانوئل را به شما نشان می‌دهد و هم لحظات دوست‌داشتنی از اشک و لبخند را برایتان خلق می‌کند.

۲- کرمپوس: شیطان کریسمس (Krampus: The Christmas Devil)

سال انتشار: ۲۰۱۳
کارگردان: جیسون هال
بازیگران: بیلی باب تورنتون، برنی مک، لورن گراهام، آنتونی کاکس
امتیاز IMDb فیلم: ۱.۶ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
در «کرمپوس: شیطان کریسمس» یک افسر پلیس به نام جرمی را دنبال می‌کنیم که گذشته‌ی پیچیده‌ای دارد. او در اوقات فراغتش به دنبال مردی می‌گردد که در کودکی او را دزدیده بود. تا این که متوجه می‌شوند بچه‌های شهر یکی یکی گم می‌شوند. بعد از تحقیق به این نتیجه می‌رسد احتمالا این سارق و مردی که در کودکی او را دزدیده بود، هر دو یکی هستند و از قضا کرمپوس برادر شیطان صفت بابانوئل در افسانه‌های فولکلور به مظنون شباهت زیادی دارد.

جالب است بدانید پل فرم که ایفاگر نقش بابانوئل بود در حقیقت یک افسر سابق قتل در میامی است. در سکانس قفس او به اندازه‌ای ترسناک ظاهر می‌شود که گریه‌ی بازیگر نقش شان (بنی ویور) را درمی‌آورد و او دیگر هیچ وقت حاضر نمی‌شود به غار برگردد. وحشت بنی از پل به اندازه‌ای زیاد می‌شود که جیسون هال مجبور می‌شود بقیه‌ی سکانس‌های مشترک آن‌ها را از فیلم‌نامه حذف کند.

۱- شب خاموش شب مرگبار (Silent Night, Deadly Night)

سال انتشار: ۱۹۸۴
کارگردان: چارلز سیلر
بازیگران: رابرت برین ویلسون، گیلمر مک‌کورمیک، لیلیان چاوین
امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۴۴ از ۱۰۰
داستان این تریلر روان‌شناختی درباره‌ی پسر جوانی به نام بیلی است که به دلیل دیدن کشته شدن وحشیانه‌ی والدینش در شب کریسمس و بزرگ شدن در یک یتیم‌خانه‌ی خشک و خشن کاتولیک، دچار اختلال اضطراب پس از سانحه شده است. او در دوران بزرگ‌سالی در شب کریسمس دچار یک فروپاشی روانی می‌شود؛ در نتیجه لباس بابانوئل را به تن می‌کند و دست به کشتار مردم بی‌گناه می‌زند. تصویر بابانوئل در این فیلم درست به اندازه‌ی آثار دیگر فهرست خشن، وحشیانه و غیرمعمول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما