۷ نظریه‌ی دور از ذهن درباره‌ی فصل دوم «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»

بخش بزرگی از سرگرمی و جذابیت «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»، علاوه بر جلوه‌های بصری فوق‌العاده‌ای که به واسطه بودجه هنگفت این مجموعه ارائه شده، نظریات و تئوری‌های همیشگی طرفداران بود که هر هفته با افشای اطلاعات جدید از داستان، تغییر شکل می‌دادند و به گونه‌ای دیگر مطرح می‌شدند. مخاطبان احتمالا باید برای مدتی طولانی منتظر فصل ۲ بمانند. با این حال، این تاخیر به خودی خود زمان زیادی را برای رشد و تثبیت نظریات مختلف فراهم می‌کند. البته در این متن، تئوری‌های جدیدی را که مانند رویا می‌مانند بررسی نمی‌کنیم. با این حال، آن نظریاتی که از پشتوانه خوبی برخوردارند در دستور کار قرار می‌دهیم، زیرا یک پس‌زمینه و روایت قانع‌کننده دارند که هر چقدر هم که دور از ذهن باشند به طور بالقوه چگونگی طرح داستان را تشریح می‌کنند. شاید در نهایت برخی از آن‌ها حقیقت پیدا کنند اما حتی تئوری‌های نادرست نیز لذت زیادی برای مخاطبان به همراه می‌آورند، زیرا طرافداران واقعی کاوش در احتمالات یک داستان جذاب را دوست دارند (صرف نظر از این که واقعا محقق شوند یا خیر).

«ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» نیز از این قاعده مستثنی نیست. فصل اول به اتمام رسیده اما هنوز مجموعه‌ای از نظریات مختلف برای طرح داستان فصل دوم مطرح است. برخی از این نظریات قابل قبول و برخی حتی ممکن است محتمل‌تر از باقی باشند. در هر صورت، دیگر گزینه‌ها عملا غیرممکن اما جالب هستند. البته این فقط نیمی از جذابیت این فرآیند است. تمام ایده‌ها و احتمالات با وجود ادامه‌دار بودن داستان، به مجموعه جدیدی از نظریات منجر می‌شوند. فرضیات و نظریات مختلف واقعا غذای روح هستند و دنیای سرزمین میانه در چند سال آینده، مثل همیشه بسیار جالب خواهد بود.

۱. ظواهر مبدل سائورون؟

سائورون در داستان‌های تالکین، علاوه بر این که بزرگ‌ترین دستیار مورگوث، ارباب تاریکی است، موجودی با قابلیت تغییر شکل‌ محسوب می‌شود که با حیله‌گری، از ظاهر مبدل خود برای فریب دادن دشمنانش استفاده می‌کند. با این حال، این سریال تا این‌ جای کار با این ویژگی کاری نداشته، اگرچه این خصوصیت مطمئنا در توانایی‌های فریبنده او نقش داشته است. در هر صورت، فصل دوم تمرکز بیشتری روی سائورون به عنوان یک شخصیت خواهد داشت و همین تاکید روایی شاید در نهایت باعث شود تا سائورون را بالاخره در شکل‌های مختلف ببینیم و این ویژگی شاید به عنوان بخشی از پس‌زمینه‌ و گذشته او یا به عنوان نوعی پیچش داستانی موثر ارائه شود.

هم‌چنین چندین‌ احتمال عجیب و غریب درباره اقدامات و برنامه‌های سائورون وجود دارد که شاید در فصل آینده بررسی شوند. ایسیلدور (ماکسیم بالدری) نقش زیادی در جدول زمانی کتب تالکین دارد و این احتمال وجود دارد که در فصل دوم به طور غیرمنتظره شاهد پسر الندیل (لوید اوون) در زمین بایر موردور باشیم. البته یک احتمال شگفت‌انگیز دیگر این است که هالبراند-سائورون (چارلی ویکرز) با ایسیلدور که هیچ چیز از هویت واقعی هالبراند نمی‌داند روبه‌رو شود و او را فریب دهد.

۲. آیا غریبه واقعا گندالف است؟

همه تئوری‌های هوشمندانه طرفداران درباره هویت احتمالی غریبه (دنیل ویمن)، زمانی که او در پایان قسمت آخر یک جمله بسیار شبیه به جملات گندالف را بیان کرد و هم‌چنین با توجه به علاقه عجیب گاندالف به شب‌پره‌ها در فیلم‌ها، قوت بیشتری پیدا کرد اما جدای از این اشارات قوی، در هیچ کجا از سریال واقعا هیچ شواهدی مبنی بر این که غریبه همان گندالف است وجود ندارد و سازندگان مجموعه نیز در مصاحبه های اخیر خود به طور مشخص از تایید هویت او اجتناب کرده‌اند.

شاید برخلاف همه شواهد، معلوم شود که او واقعاً گندالف نیست اما با این حال، برخی از احتمالات هنوز محکم و استوار هستند. او در قسمت آخر به عنوان یک ایستار شناخته شد و همین قضیه باعث می‌شود تا چند شخصیت مختلف به جز گندالف نیز به ذهن مخاطبان خطور کنند. شاید او یکی از جادوگران آبی باشد، زیرا تالکین در داستان خود، آن‌ها را در روهان و در عصر دوم، جایی که غریبه در حال حاضر در آن‌جا ساکن است، قرار می‌دهد. خطاب قرار دادن او به عنوان «آن دیگری» توسط فرقه‌گرایان نیز احتمال عجیب‌تری را مطرح می‌کند. وی ممکن است دیگر دستیار والا آئوله باشد. آئوله به جز سائورون دستیار دیگری داشت که یک ایستار بود: سارومان.

۳. انت‌ها؟

این موجودات درخت‌‌گونه فقط برای مدت کوتاهی در قسمت اول ظاهر شدند اما حتی همین حضور کوتاه نیز باعث شد تا طرفداران نظریات خود را درباره نقش آن‌ها در خطوط داستانی آینده مطرح کنند. بزرگ‌ترین معما درباره انت‌ها در ارباب حلقه‌ها فقدان غیرقابل توضیح آن‌هاست. تالکین بعدها درباره آن‌چه برای آن‌ها اتفاق افتاد توضیحاتی ارائه داد اما این سریال احتمالا می‌تواند به بررسی جداگانه این شخصیت‌ها و سرنوشت نهایی‌شان بپردازد.

۴. آیا گلورفیندل بالاخره به حق خود خواهد رسید؟

گلورفیندل تقریبا در تمام اقتباسات ارباب حلقه‌ها نادیده گرفته شده اما این الف توانمند شاید سرانجام در مقطعی از سریال به حق خود برسد. او ظاهرا در عصر دوم به سرزمین میانه بازمی‌گردد که بر حسب اتفاق در جدول زمانی سریال نیز قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، شاید او باز هم قربانی اهمیت شخصیت دیگری شود.

۵. تام بامبدیل نیز شایسته یک فرصت است

حالا که صحبت از شخصیت‌های غایب شد، باید گفت که یکی دیگر از کاراکترهای همیشه غایب ارباب حلقه‌ها، تام بامبدیل است. او روح مرموز سرزمین میانه است که در یاران حلقه نیز حضور دارد و در هابیت‌، هابیت‌ها را از یک شرایط بحرانی نجات می‌دهد و همیشه در حال جنب‌‌وجوش و خواندن یک آهنگ خاص برای خودش است. او تاریخچه و گذشته اسرارآمیزی دارد و تنها شخصیت کتاب است که حلقه هیچ قدرتی برای او ندارد. وی ظاهرا از ابتدای خلقت در جهان بوده است. حتی یک یک حضور کوتاه از جانب تام بامبدیل نیز می‌تواند خیلی بیشتر از هر اقتباس و اثر دیگری درباره او موثر باشد.

۶. آیا قضیه محو شدن واقعی است؟

قسمت ۵ داستان میتریل مبتنی بر نور سیلماریل را بیان کرد و این انحراف عظیم از داستان اصلی تالکین باعث شد که تعدادی از افراد اعتبار آن را زیر سوال ببرند و نظریاتی جدید و هوشمندانه را مطرح کنند. آن‌ها ادعا می‌کردند که محو شدن درخت و الف‌ها و ارتباط آن با نیاز به میتریل، در واقع بخشی از توطئه فریبنده سائورون بود تا الف‌ها را وادار به ساخت حلقه‌های قدرت کند و از قدرت آنان بهره ببرد.

البته، به نظر می‌رسد که تمام این تئوری‌ها در پایان فصل و با مشخص شدن این که خط داستانی نور میتریل ارتباطی با نقشه سائورون ندارد، به اتمام رسید. با این حال، برخی امید دارند که شاید این ایده نقشه بلندمدت سائورون باشد.

۷. آیا هالبراند واقعا سائورون است؟

معرفی هالبراند به عنوان سائورون تا حدودی با اقدامات او در اوایل فصل متناقض به نظر می‌رسید و بنابراین برخی از بینندگان، با وجود این افشاگری، اظهار داشتند که هالبراند در واقع نمی‌تواند سائورون باشد یا بهتر است بگوییم هالبراندی که در قسمت ۸ به عنوان سائورون معرفی می‌شود، در واقع همان هالبراندی نیست که در ادامه فصل دیده می‌شود. هالبراند واقعی در واقع در فوران کوه دووم در قسمت ۶ کشته شد و سائورون هویت وی را از آن خود و تظاهر به جراحت کرد تا او را برای ادامه کار به ارگیون بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما