کشف کردن یک مقبره قدیمی 3500 ساله در کشور مصر توسط باستان شناسان

باستان‌شناسان اعتقاد دارند که در این مقبره، بقایای مربوط به دودمان هجدهم فراعنه نگهداری می‌شود.

مقامات مصری از کشف یک مقبره باستانی در شهر اقصر خبر دادند که قدمت آن به حدود 3500 سال قبل برمی‌گردد. باستان‌شناسان اعتقاد دارند که در این مقبره، بقایای مربوط به دودمان هجدهم فراعنه نگهداری می‌شود.

طبق گفته رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، این مقبره توسط محققان مصری و انگلیسی در ساحل غربی رود نیل، جایی که دره معروف ملکه‌ها و پادشاهان قرار دارد، کشف شده است. او گفت:

«اولین عناصر کشف‌شده در داخل مقبره نشان می‌دهد که قدمت آن به دودمان هجدهم فراعنه آخناتون و توت‌عنخ‌آمون برمی‌گردد.»

سلسله هجدهم، بخشی از دوره تاریخ مصر محسوب می‌شود که به پادشاهی جدید معروف است و در سال 1292 قبل از میلاد به پایان رسید و از پررونق‌ترین سال‌های مصر‌ باستان به شمار می‌رود.

«پیرز لیترلند» از دانشگاه کمبریج و رئیس هیئت تحقیقاتی بریتانیا گفت که این مقبره ممکن است به یک همسر سلطنتی یا شاهزاده خانمی از تبار توتموسید تعلق داشته باشد. همچنین به گفته «محسن کامل»، باستان‌شناس مصر‌ی فضای داخلی معبد «در وضعیت بدی» قرار دارد. او در بیانیه خود توضیح می‌دهد که بخش‌هایی از آن از جمله کتیبه‌ها «در سیل‌های باستانی که اتاق‌های دفن را پر از شن و رسوب سنگ آهنگ می‌کرد، ویران شده است.»

مصر در سال‌های اخیر از چندین اکتشاف مهم باستان‌شناسی پرده‌برداری کرده است که مهم‌ترین آن‌ها در قبرستان سقاره در جنوب قاهره، پایتخت مصر قرار داشته است. این اکتشافات یکی از مؤلفه‌های کلیدی تلاش‌های مصر‌ برای احیای صنعت گردشگری بوده است که نکته اصلی و مهم آن موزه بزرگ مصر‌ در نزدیکی اهرام جیزه است که با تأخیر زیادی همراه بوده است.

کشور 104 میلیون نفری مصر از بحران اقتصادی شدیدی رنج می‌برد. طبق آمار رسمی، صنعت گردشگری مصر 10 درصد از تولید ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را به خود اختصاص داده است، اما به دلیل ناآرامی‌های سیاسی و همه‌گیری کووید، این صنعت ضربه شدیدی خورده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه