کشف حباب ماگما در زیر سیاره مریخ توسط کاوشگر InSight ناسا

حباب‌های ماگما در دشت وسیعی به نام Elysium Planitia پیدا شده که ممکن است در آینده آتشفشانی در آن فوران کند.

انسان‌ها مریخ را به‌عنوان یک سیاره تا حد زیادی خشک، غبارآلود، مرده و غیرفعال می‌شناسند، به‌خصوص زمانی که صحبت از زمین‌شناسی آن باشد. با این حال، طبق داده‌های جدیدی که توسط کاوشگر این‌سایت (InSight) ناسا به‌دست آمده، ممکن است زیر سطح مریخ حباب‌های داغ ماگما وجود داشته باشد که شاید منتظر فوران‌کردن هستند.

این‌سایت اخیراً در دشت وسیعی به نام Elysium Planitia فرود آمده؛ جایی که فعالیت لرزه‌ای کم اما ثابتی را شناسایی کرده است. طبق مطالعه جدیدی که در ژورنال Nature Astronomy منتشر شده است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این ناحیه در بالای ستونی از مواد داغ قرار گرفته که از گوشته سیاره به سمت سطح بالا حرکت می‌کند.

این منطقه همچنین دارای سیستم شکاف‌هایی به نام «گوداله سربروس» (Cerberus Fossae) است که تصور می‌شود جدیدترین رویدادهای آتشفشانی مریخ در 53000 سال پیش در آن رخ داده باشد.

مریخ در آینده شاهد فوران آتشفشانی خواهد بود؟

تجزیه و تحلیل داده‌های InSight نشان می‌دهد که ماگما موجود در لایه‌های زیرین این منطقه، احتمالاً دلیل مریخ‌لرزه‌های شناسایی‌شده توسط فرودگر است و این احتمال وجود دارد که به‌آرامی باعث باز‌شدن پوسته مریخ در Cerberus Fossae شود و احتمالاً روزی منجر به فوران خواهد شد.

«آدرین بروکت» و «جفری اندروز هانا» از دانشگاه آریزونا در این مقاله جدید یادداشت می‌کنند:

«فعالیت مداوم ستون دود نشان می‌دهد که مریخ نه‌تنها از نظر لرزه‌ای و آتشفشانی فعال است، بلکه دارای یک فضای داخلی فعال ژئودینامیکی نیز هست.»

آن‌ها همچنین به این نکته اشاره می‌کنند که این یافته می‌تواند به قابلیت سکونت‌پذیری محیط‌های زیر سطح مریخ دلالت داشته باشد؛ با توجه به این موضوع که ممکن است گرم‌تر و پویاتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، باشد.

مریخ‌نورد InSight اکنون در حال سپری‌کردن آخرین روزهای فعالیت خود است و در آینده وظیفه بررسی آتشفشان در مریخ را به ربات‌ها یا شاید حتی فضانوردان واگذار می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما