چگونه از هک وای فای جلوگیری کنیم؟

اگر فکر می‌کنید که همسایگان در حال سوءاستفاده از رمز وای‌فای و بهره‌گیری از اینترنت خانگی شما هستند، چنین چیزی به غیر از دردسرهای مربوط به اتمام ترافیک و کاهش سرعت، چالش‌های حقوقی هم برای شما ایجاد می‌کند. اما با بهره‌گیری از نکات ساده می‌توانید جلوی این کار را بگیرید.

بررسی نفراتی که از وای‌فای شما استفاده می‌کنند

اگر فکر می‌کنید که شخصی بدون اجازه در حال استفاده از شبکه وای‌فای شما است ولی در این زمینه ۱۰۰% مطمئن نیستید، می‌توانید وارد تنظیمات مودم خود شوید و لیست گجت‌هایی که به مودم شما وصل شده را مشاهده کنید. برای ورود به پنل ادمین مودم هم با توجه به شرکت سازنده تفاوت‌هایی وجود دارد. ولی به زبان ساده، در پشت مودم یا جعبه‌ی آن می‌توانید یک IP را مشاهده کنید که با وارد کردن آن و سپس نام کاربری و رمز عبور، قادر به ورود به این محیط خواهید بود. نام کاربری و رمز عبور هم پشت مودم نوشته شده ولی در بیشتر مواقع برای هر دو می‌توانید از عبارت admin استفاده کنید.

بعد از مشاهده‌ی لیست، باید دنبال نام‌های ناآشنا بگردید. برخی از مودم‌ها به شما اجازه می‌دهند که گجت‌های مشکوک را از مودم بیرون بیندازید و حتی ارتباط آن‌ها را مسدود کنید. البته مسدود کردن برای گجت‌هایی مانند آیفون جواب نمی‌دهد زیرا کاربران آن‌ها به‌راحتی می‌توانند آدرس MAC دستگاه خود را تغییر دهند. همچنین برخی از گجت‌ها نام مشخصی ندارند و بنابراین قبل از مسدود کردن، باید آدرس‌های مک موجود در لیست مودم را با آدرس مک دستگاه‌های موجود در خانه مقایسه کنید. در غیر این صورت ممکن است ارتباط وای‌فای تعدادی از گجت‌های داخل خانه را به طور تصادفی مسدود کنید.

راهکار کوتاه مدت؛ خاموش کردن مودم یا روتر

اگر به هر دلیلی می‌خواهید هر چه زودتر روند سوءاستفاده از مودم وای‌فای خود را خاتمه دهید، سریع‌ترین راهکار این است که مودم یا روتر خود را خاموش کنید. از طرف دیگر اگر هم می‌خواهید تنظیمات مودم را تغییر دهید ولی حین انجام این کار دسترسی همسایگان به اینترنت را بگیرید، می‌توانید کابل اینترنت را قطع کنید و بعد از اعمال تغییرات موردنظر، این کابل را دوباره وصل کنید.

غیرفعال کردن قابلیت اتصال بدون نیاز به پسورد

برخی از کاربران تازه‌وارد هنگام راه‌اندازی شبکه وای‌فای، هیچ پسوردی برای شبکه تعیین نمی‌کنند. به همین خاطر اطرافیان و همسایگان هم به‌راحتی می‌توانند به مودم شما وصل شوند و حتی کارهای غیرقانونی انجام دهند و شما را به دردسر بیندازند. به همین خاطر باید به تنظیمات مودم سر بزنید و بعد از تعیین یک پسورد مناسب، روش رمزگذاری WPA2 Personal یا حتی WPA3 Personal را تعیین کنید تا امنیت شبکه افزایش پیدا کند. بعد از تعیین یا تغییر پسورد هم باید برای تمام گجت‌های موجود در خانه این رمز عبور را وارد کنید.

استفاده از استاندارد رمزگذاری جدید

برخی از روش‌های قدیمی رمزگذاری مانند WEP، WPA1 و WPA2-TKIP امنیت بسیار پایینی دارند. به‌عنوان مثال پسوردهای مبتنی بر استاندارد WEP در عرض چند ثانیه به‌راحتی هک می‌شوند. به همین خاطر اگر برای مودم خود همچنان از این استانداردها استفاده می‌کنید، دیگر وقت آن رسیده که از استانداردهای جدیدی مانند WPA2 Personal یا WPA3 Personal (در صورت پشتیبانی مودم) بهره ببرید.

هرچقدر استانداردهای استفاده شده برای رمز عبور وای‌فای بهتر باشد، احتمال هک و سرقت رمز هم کاهش پیدا می‌کند. همچنین بهتر است قابلیت WPS را هم غیرفعال کنید. اگرچه امنیت این قابلیت طی سال‌های اخیر بسیار بهتر شده، ولی حقیقت این است که بیشتر کاربران از امکانات مربوط به این مشخصه استفاده نمی‌کنند و در نتیجه با غیرفعال کردن آن، احتمال هک شدن را کاهش می‌دهید. اگر هم مودم شما بسیار قدیمی است و از استانداردهای جدید پشتیبانی نمی‌کند، بهتر است به فکر خرید مودم جدید باشید.

غیرفعال کردن اکانت مهمان

بسیاری از مودم‌ها از قابلیت اکانت مهمان بهره می‌برند که به شما اجازه می‌دهند اکانت‌های جداگانه‌ای را برای شبکه وای‌فای مشخص کنید. برخی از مودم‌ها این اکانت‌ها را به طور پیش‌فرض فعال می‌کنند و ممکن است همسایگان این اکانت را هک کرده باشند. حتی اگر این اکانت‌ها هک نشده‌اند، در کل بهتر است آن‌ها را هک کنید زیرا امنیت چندان بالایی ندارند.

تغییر رمز وای‌فای

ممکن است یکی از همسایگان برای انجام کاری از شما پسورد وای‌فای گرفته باشد و سپس به استفاده از اینترنت شما ادامه داده است. حتی اگر هم پسورد وای‌فای شما به هر روشی هک شده باشد، با تغییر پسورد و استفاده از استاندارد رمزگذاری جدید می‌توانید از این مشکل رهایی پیدا کنید. همان‌طور که کمی پیش‌تر گفتیم، با تغییر پسورد باید برای تمام گجت‌های متصل به وای‌فای، باید پسورد جدید را وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما