پیشرفت خودروسازان چینی باعث نگرانی رئیس هولدینگ پژو سیتروئن شده است

رقابت در اکثر مواقع تولیدکنندگان را به توسعه محصولات بهتر و کنترل قیمت‌ها برای جذب مشتریان بیشتر وادار می‌کند، اما این‌بار ظاهراً وضعیت متفاوت است.

رقابت در اکثر مواقع تولیدکنندگان را به توسعه محصولات بهتر و کنترل قیمت‌ها برای جذب مشتریان بیشتر وادار می‌کند. بااین‌حال «کارلوس تاوارس»، مدیرعامل استلانتیس (هولدینگ پژو سیتروئن، فیات کرایسلر) از افزایش عرضه خودروهای چینی در اروپا ابراز نگرانی کرده است. خودروسازان چینی به‌خصوص در حوزه ساخت و عرضه خودروهای الکتریکی، تاکنون بسیار موفق بوده‌اند.

او نگران است که صنعت خودروی خود در قاره کهن را برای یک جنگ تمام‌عیار با برندهای چینی آماده کند؛ چون هزینه‌های تولید در چین بسیار کمتر است. خودروهای چینی صادرشده از پرجمعیت‌ترین کشور جهان به‌طور قابل‌توجهی از خودروهای مونتاژشده در کارخانه‌های اروپایی ارزان‌تر هستند.

رئیس شرکت تأمین‌کننده قطعات فورویا به‌تازگی شرکت هلا را تصاحب کرده است. او می‌گوید خودروسازان چینی به‌طور معمول می‌توانند یک مدل برقی را با ۱۰,۵۰۰ دلار هزینه کمتر نسبت به یک برند اروپایی بسازند. «پاتریک کولر»، مدیر اجرایی فورویا در CES 2023 در لاس‌وگاس گفت این اختلاف هزینه برای اروپا بدتر از ایالات متحده است، چون خودروهای چینی در آنجا باید عوارض واردات بالایی را بپردازند.

کارلوس تاوارس، رئیس استلانتیس در گفت‌وگو با اتوموتیو نیوز اروپا در مورد خودروهای چینی گفت:

«مقررات در اروپا تضمین می‌کند که خودروهای برقی ساخته‌شده در اروپا حدود ۴۰ درصد گران‌تر از خودروهای چینی مشابه باشند. اگر اتحادیه اروپا وضعیت فعلی را تغییر ندهد، صنعت خودروی این منطقه نیز به سرنوشتی مشابه صنعت پنل خورشیدی اروپا دچار خواهد شد. این یک سناریوی بسیار غم‌انگیز است که باید از وقوع آن جلوگیری شود.»

تاوارس راه‌حلی برای مبارزه با امثال سایک، بی‌وای‌دی و جیلی دارد. به گفته او، صنعتی‌سازی مجدد اروپا با بازگرداندن ظرفیت تولید ازدست‌رفته، هزینه‌ها را کاهش داده و باعث می‌شود خودروهای اروپایی قیمت رقابتی‌تری در برابر خودروهای چینی داشته باشند. او همچنین معتقد است که سیاست تجاری متفاوت برای حمایت از تولید خودروهای اروپایی راه‌حل مناسبی خواهد بود.

اگر تصمیمات درستی در این زمینه گرفته نشود، تاوارس پیش‌بینی می‌کند که کاهش تولید خودرو و انتقال تولید به مناطقی که هزینه‌ها در آنجا کم‌تر است، به‌طور اجتناب‌ناپذیری منجر به اتخاذ تصمیمات ناخوشایند در اروپا خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما