پیام‌رسان Hangouts گوگل برای همیشه تعطیل شد

یکی از باسابقه‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان یعنی گوگل Hangouts دیروز برای همیشه تعطیل شد و جای خود را به اپلیکیشن گوگل چت داد.

گوگل Hangouts یک اپلیکیشن پیام‌رسان برای ارسال پیام متنی و صوتی و اشتراک‌گذاری ویدیو و تصاویر است که کاربران می‌توانستند از طریق اپلیکیشن Gmail به آن دسترسی داشته باشند. اما اوایل امسال بود که گوگل اعلام کرد می‌خواهد یک اپلیکیشن پیام‌رسان دیگر را تحت عنوان گوگل چت (Chat) که ظاهری شبیه به سرویسی نظیر اسلک دارد جایگزین Hangouts کند. به آخر خط رسیدن Hangouts هم به این معناست که کاربران دیگر نمی‌توانند به این سرویس از طریق وب دسترسی داشته باشند.

ارائه‌ی خدمات Hangouts به کاربران از روز گذشته رسما به پایان رسیده و کاربران دیگر قادر به استفاده از آن نیستند. البته اپلیکیشن مربوط به این سرویس در ماه جولای امسال بود که برای کاربران اندروید و iOS از دسترس خارج شد اما حالا می‌بینیم که سرویس تحت وب آن هم دیگر فعال نیست.

Hangouts یک مرگ تدریجی را تجربه کرد. گوگل در سال ۲۰۲۱ بود که به کاربرن این امکان را داد که به اپلیکیشن Chat مهاجرت کنند. در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ هم این شرکت آمریکایی اعلام کرد که از کاربران این سرویس در جیمیل یا در خود اپلیکیشن را می‌خواهد که از سرویس Chat استفاده کنند.

اگرچه بسیاری از پیام‌ها و مخاطبین به صورت خودکار از Hangouts به Chat منتقل می‌شوند اما تمام داده‌ها به این پیام‌رسان جدید انتقال داده نخواهد شد. طبق اعلام گوگل، کاربران برای اینکه بتوانند داده‌های خود را کپی و در سرویس جدید وارد کنند نیاز است تا اپلیکشین Takeout را دانلود و با استفاده از آن اطلاعات را کپی کنند. تا ژانویه‌ی ۲۰۲۳ هم فرصت باقی است تا این کار را انجام دهند.

Chat شاید برای برخی از کاربران نتواند جای Hangouts را بگیرد اما با این حال یک سری قابلیت اضافی برای مکالمات گروهی دارد و به کاربران امکان همکاری از طریق امکاناتی نظیر Spaces و یا ویرایش گروهی اسناد ورد، اسلایدها، برگه‌ها و… را می‌دهد. امکان ارسال گیف و منشن کردن اعضا با استفاده از @ هم در اپلیکیشن پیام‌رسان جدید گوگل فراهم است.

گوگل قبلا هم گفته بود که این اپلیکیشن راه بهتری برای برقراری ارتباط بین افراد است مختلف است. در ماه ژوئن هم راوی کانگانتی، مدیر محصولات این اپلیکیشن اعلام کرد که آن‌ها در تلاش هستند تا باقی کاربران Hangouts را هم به Chat بیاورند و از اینکه کاربران کمک می‌کنند تا این اپلیکیشن به محلی برای برقراری ارتباط، ایجاد و همکاری تبدیل شود، قدردانی خود را اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما