پژوهشگران اثبات کردند که زنان بهتر از مردان میتوانند کلمات را به یاد بیاورند

محققان در مطالعه‌ای در خصوص روانی کلام و یادآوری کلمات دریافتند که عملکرد زنان به خصوص اگر محقق زن باشد، بهتر از مردان است.

مطالعه‌ای تازه نشان داده که زنان در به خاطر سپردن کلمات حافظه قوی‌تری دارند. دانشمندان با بررسی 168 پژوهش در زمینه تفاوت‌های جنسیتی در یادآوری واژه‌ها، دریافته‌اند که زنان برتری کوچک اما مهمی در این زمینه دارند.

پژوهشگران دانشگاه برگن نروژ با بررسی 168 مطالعه در زمینه تفاوت‌های جنسیتی در روانی کلامی و یادآوری واژگان دریافته‌اند که زنان به‌طور کلی عملکرد بهتری دارند. روانی کلامی به دایره لغات یک شخص برمی‌گردد، در حالی که یادآوری واژگان به توانایی ذهنی افراد در به یاد آوردن کلماتی مربوط می‌شود که او در گذشته شنیده است.

پروفسور «مارکو هیرنشتاین» می‌گوید: «برتری زنان در طول زمان و چرخه عمر آن‌ها ثابت است، اما این برتری تقریبا اندک است. در اکثر مهارت‌های ذهنی هیچ یا صرفا تفاوتی قابل چشم‌پوشی در میانگین عملکرد مردان و زنان وجود دارد. با این حال، زنان در برخی کارها و مردان در برخی کارهای دیگر درخشان عمل می‌کنند.»

زنان در یادآوری کلمات نسبت به مردان برتری دارند

هیرنشتاین و تیمش در این تحقیق اطلاعات بیش از 350 هزار شرکت‌کننده را از یک بازه زمانی 50 ساله گردآوری کردند. آن‌ها در نهایت دریافتند که زنان در زمینه روانی کلامی و یادآوری واژگان کمی بهتر از مردان عمل می‌کنند. البته نکته جالب این‌جاست که برتری زنان در خصوص روانی کلامی فقط محدود به روانی در واج بوده، یعنی دایره کلامی آن‌ها در زمینه لغاتی بهتر بوده که با یک حرف خاص آغاز می‌شود.

افزون بر این، به نظر می‌رسد که برتری عملکرد زنان به جنسیت محقق ارشد مطالعه هم بستگی داشته است. از این رو، محققان در این پژوهش جنسیت دانشمند ارشد هر مطالعه را هم بررسی و مدنظر قرار داده‌اند. اگر زنان با محققان زن طرف بوده باشند، عملکرد بهتری از خود نشان داده‌اند.

پژوهشگران باور دارند که نتایج یافته‌های آن‌ها می‌تواند در بهبود ارزیابی‌های تشخیصی در زمینه آزمایش‌های کلامی مثلا در خصوص زوال عقل موثر باشد. به عبارت دیگر، حالا دانشمندان می‌توانند حدس بزنند که عملکرد بهتر زنان در این تست‌ها لزوما به معنای این نیست که آن‌ها کمتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما