پایان دادن به ردیابی کاربران توسط اپل و گوگل

اپل و گوگل در همکاری با یکدیگر قصد دارند تا مانع از آن شوند افراد فرصت‌طلب بتوانند از طریق ردیاب‌های هوشمندی چون ایرتگ، کاربران را ردیابی کنند.

این دو شرکت اخیرا از تدوین طرحی خبر داده‌اند که در آن، استانداردهایی را برای اطمینان از اینکه محصولاتی همانند اپل ایرتگ و دیگر ابزارهای با فناوری مشابه برای ردیابی‌های ناخواسته و بدون اجازه کاربران استفاده ن‌می‌شود، تعریف شده است.

شرکت‌هایی همچون سامسونگ، تایل، چیپولو و پبلبی نیز که ردیاب‌های هوشمندی را در بازار دارند، حمایت خود را از این طرح اعلام کرده‌اند.

این اقدام مشترک شرکت‌های فناوری به دنبال انتشار گزارش‌های متعددی از سوی کاربران مبنی بر سوءاستفاده از دستگاه‌های دریاب هوشمند صورت می‌گیرد. دستگاه‌هایی که برای کمک به افراد در پیدا کردن اشیا و وسایلشان طراحی می‌شوند.

اخیرا و در تگزاس، فردی توانست کامیون سرقت‌شده خود را با یک اپل ایرتگی که در کامیون ردیابی و پیدا کند. اتفاقی که البته با شلیک به فرد سارق و کشته شدن وی همراه بود و همین مسئله، نگرانی‌های پیرامون این ردیاب‌ها را تشدید کرده است.

حالا شرکت‌های فناوری می‌گویند که در قالب این طرح، قصد دارند نرم‌افزاری را طراحی کنند که قادر است فرد ناشناسی را از این ردیاب‌ها برای تعقیب و ردیابی ناخواسته فرد صاحب دستگاه، استفاده می‌کند، شناسایی کند و این موضوع را از طریق ارسال پیام در گوشی، به وی اطلاع دهد.

این سیستم به گونه‌ای طراحی خواهد شد که وقتی ردیاب هوشمند از فرد دور می‌شود، صدای زنگ آن به صدا درمی‌آید و یا اگر فردی ناشناس آن را تشخیص داده و در حال ردیابی آن است، این موضوع را به صاحب ردیاب اطلاع می‌دهد.

همچنین تولیدکنندگان این ردیاب‌های هوشمند می‌بایست دستورالعمل‌هایی را در خصوص نحوه غیرفعال کردن ردیاب‌ها در مواقعی که احتمال سوءاستفاده از آنها وجود دارد، به مشتریان خود ارائه دهند.

از طرفی دیگر، این ردیاب‌ها باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که در صورت پیدا شدن توسط سایر افراد، بتوان از اطلاعاتی همچون شماره تماس و یا آدرس ایمیل، به فرد صاحب دستگاه رسید.

با این حال، گوگل اپل هنوز زمان دقیقی را برای آماده شدن این قابلیت که قرار است به صورت یک آپدیت نرم افزاری برای دارندگان گوشی‌های آیفون و اندروید ارائه شود، اعلام نکرده‌اند. اپل اما در بیانیه‌ای اظهار امیدواری کرد که ویژگی مذکور تا پایان سال جاری میلادی ارائه شود.

ناگفته نماند که اپل و چندی شرکت دیگر، پیشتر سیست‌می‌مشابه را معرفی کردند اما عملکرد، مطابق با انتظارات نبود و نتوانست نگرانی‌ها را رفع کند. اریکا اولسن، مدیر ارشد National Network for Domestic Violence’s Safety Net Project گفت این طرح، به نوبه خود گامی‌مثبت محسوب می‌شود اما مسئله توقف ردیابی می‌بایست از سوی تولیدکنندگان این ردیاب‌ها برطرف شود و نه افرادی که ردیابی می‌شوند.

وی افزود: زیرنظر گرفتن ناخواسته یک روش بسیار رایج سوءاستفاده است و به همین جهت، شرکت‌های فناوری می‌بایست روی راهکارهایی برای به حداقل رساندن فرصت‌های سوءاستفاده با یکدیگر همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما