پاداش دادن 1800دلاری به کارگرانی که کارخانه تولید آیفون را ترک نکردند

فاکسکان تصمیم گرفته برای جلوگیری از فرار کارگران از بزرگترین کارخانه تولید آیفون در چین، به آن‌ها حداکثر 1800 دلار پاداش دهد.

پس از اعتراض‌های کارگران بزرگ‌ترین کارخانه تولید آیفون متعلق به فاکسکان در چین، اکنون این شرکت تصمیم گرفته است به کارگرانی که به کار خود در کارخانه ادامه می‌دهند، تا ۱۸۰۰ دلار پاداش بدهد.

این پاداش ظاهراً قرار است در ماه دسامبر و ژانویه به کارگران تمام‌وقت که در ابتدای ماه نوامبر یا قبل از آن استخدام شده‌اند، پرداخت شود. فاکسکان امیدوار است با این رویکرد بتواند آرامش را به بزرگ‌ترین کارخانه تولید آیفون بازگرداند.

اعتراض کارگران فاکسکان و تعیین پاداش غیرمعمول از سوی این شرکت

کارگران فاکسکان در بزرگ‌ترین کارخانه تولید آیفون در شهر ژنگژو چین، اوایل آذرماه دست به اعتراضی گسترده زدند. اعتراضات زمانی شروع شد که کارگران هفته‌ها در قرنطینه به سر بردند و سپس متوجه شدند پرداخت پاداش‌ها به تعویق می‌افتد. همین مسئله باعث شد اعتراض کنند. فاکسکان ابتدا ضمن عذرخواهی از کارگران از آنها خواست آرام باشند تا به موضوع رسیدگی کند. اما قضیه به همین جا ختم نشد و اعتراض‌ها شدت گرفت تا جایی که گفته شد به‌دلیل اعتراض‌ کارگران این کارخانه و محدودیت‌های به‌وجود‌آمده به‌دلیل شیوع کرونا، تولید آیفون اپل تا حدود ۶ میلیون دستگاه در سال جاری کاهش پیدا می‌کند.

فاکسکان هفته گذشته نیز پاداش‌هایی را برای کارگرانی که تصمیم به ترک کار خود داشتند، در نظر گرفت. اکنون نیز پاداشی غیرمعمول برای کارگرانی که در کارخانه بمانند، در نظر گرفته است تا بتواند خط تولید را به‌سرعت به روال طبیعی خود بازگرداند. بیش از ۲۰۰ هزار کارگر در کارخانه ژنگژو چین مشغول فعالیت هستند و گفته می‌شود بعد از اعتراضات نیز بیش از ۲۰ هزار نیرو این کارخانه را ترک کرده‌اند.

اپل ظاهراً از نزدیک عملکرد فاکسکان را مورد‌توجه قرار می‌دهد و اعلام کرده است که به وضعیت کارگران فاکسکان توجه می‌کند. براساس اعلام اپل، هر‌دو شرکت در تلاشند وضعیت کارگران فاکسکان در شرایط مساعد قرار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه