نینتندو سوییچ سومین کنسول پرفروش تاریخ شد

طبق جدیدترین آمار منتشر شده، فروش کنسول نینتندو سوییچ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ از ۱۲۲.۵۵ میلیون واحد عبور کرده است.

این اعداد و ارقام به این معنی است که سوییچ اکنون از گیم بوی (Game Boy) با ۱۱۸.۶۹ میلیون و پلی‌استیشن ۴ با ۱۱۷.۲ میلیون دستگاه پیشی گرفته است. گفتنی است که سال گذشته این کنسول محبوب به عنوان پرفروش‌ترین کنسول خانگی نینتندو در تاریخ معرفی شد و فروش آن از کنسول Wii با ۱۰۱.۶۳ میلیون واحد عبور کرد. با این حال به نظر می‌رسد که این کنسول هنوز راه زیادی در پیش دارد تا با فروش ۱۵۴.۰۲ میلیونی Nintendo DS برابری کند. فارغ از کنسول‌های کمپانی نینتندو، تنها پلی‌استیشن ۲ با فروش ۱۵۵ میلیونی، فروش بیشتری از نینتندو سوییچ داشته است.

سوییچ در حال حاضر از زمان عرضه در سال ۲۰۱۷ تاکنون، ۹۹۴ میلیون نسخه بازی فروخته که بیشتر از هر کنسول دیگری از نینتندو است. در رده‌ی دوم نینتندو DS با ۹۴۸.۷ میلیون نسخه است. در نتایج منتشر شده از نه ماهه‌ی اول سال مالی ۲۰۲۳، این شرکت ژاپنی اعلام کرده که فروش خالص آن ۱.۹ درصد کاهش یافته و به ۹.۹ میلیارد دلار و سود خالص آن نیز با کاهش ۵.۸ درصدی به ۲.۶ میلیارد دلار رسیده است. این شرکت اعلام کرده که این کاهش تا حدی به دلیل نوسانات در بازارهای ارز و کاهش ۲۱.۳ درصدی فروش سخت‌افزار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (۱۴.۹۱ میلیون واحد در مقابل ۱۸.۹۵ میلیون واحد) است که عمدتا ناشی از کمبود آن است که تا اواخر تابستان پیش بر تولید کنسول تأثیر گذاشت.

با توجه به این کاهش، نینتندو پیش‌بینی خود را برای سه ماهه‌ی دوم سال مالی کاهش داده است. این شرکت اکنون انتظار دارد که تا پایان ماه مارس سال جاری، ۱۸ میلیون کنسول بفروشد که نسبت به ۱۹ میلیون پیش‌بینی شده در سه ماهه‌ی قبل و ۲۱ میلیون دستگاه قبل از آن کاهش یافته است. نینتندو همچنین پیش‌بینی خود را برای درآمد کلی تمام سال مالی خود کاهش داد.ه است. این بدان معناست که با نزدیک شدن به هفتمین سال حضور خود در بازار، فروش سوییچ برای دو سال مالی متوالی از ۲۳ میلیون واحد در سال مالی ۲۰۲۲ و ۲۸.۸ میلیون واحد در سال مالی ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت.

علی‌رغم کاهش فروش سخت‌افزار، فروش بازی‌های سوییچ همچنان در ۹ ماه اول سال مالی، ۱۷۲.۱۱ میلیون نسخه باقی مانده که نسبت به سال قبل با ۴ درصد کاهش مواجه شده است. طبق آمار بازی Pokémon Scarlet and Violet در شش هفته‌ی منتهی به ۳۱ دسامبر سال گذشته ۲۰.۶۱ میلیون نسخه فروخت. این در حالی است که Splatoon 3 حدودا ۱۰.۱۳ میلیون و سوییچ اسپورتس ۸.۶۱ میلیون نسخه فروختند. علاوه‌بر این، در میان بازی‌های منتشر شده تا پایان سال مالی قبل، ماریو کارت ۸ دلوکس ۶.۶۶ میلیون نسخه (با فروش کلی ۵۲ میلیونی) و Kirby and the Forgotten Land بیش از ۳.۴۷ میلیون واحد (با فروش کلی ۶.۱۲ میلیون) فروخته‌اند.

نتایج نینتندو برای برخی از تحلیلگران بازار به طرز شگفت‌انگیزی چندان مثبت نبوده و هیدکی یاسودا از شرکت Toyo Securities در این باره گفته است:

نتایج ضعیف بود و این تعجب‌آور است. فصل تعطیلات پایان سال نشان داد که فروش سخت‌افزار با وجود افزایش عرضه، آنقدر قوی نبوده که این نیز فروش نرم‌افزاری را تضعیف کرده است. اکنون واضح است که درآمدزایی سوییچ رو به کاهش است.

این تحلیلگر همچنین اضافه کرد که نینتندو می‌تواند فروش سوییچ را با باندل‌ها و انتشار بازی بعدی سری زلدا بهبود بخشد. او بیان کرد:

اگر نینتندو حداقل دو نسخه‌ی ویژه از کنسول آماده کند، هنوز هم می‌تواند بیش از ۲۰ میلیون دستگاه در سال مالی آینده بفروشد. بدون آن، فروش تقریبا ۱۸ میلیون یا کمتر خواهد بود که البته اگر بخواهیم صادق باشیم، برای سخت‌افزاری با این سن، همچنان عالی است.

در ادامه لیست ۱۰ بازی پرفروش کنسول نینتندو سوییچ تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ دی ۱۴۰۱) آمده است.

نام بازی میزان فروش
Mario Kart 8 Deluxe ۵۲ میلیون
Animal Crossing: New Horizons ۴۱.۵۹ میلیون
Super Smash Bros. Ultimate ۳۰.۴۴ میلیون
Legend of Zelda: Breath of the Wild ۲۹ میلیون
Pokemon Sword/Shield ۲۵.۶۸ میلیون
Super Mario Odyssey ۲۵.۱۲ میلیون
Pokémon Scarlet & Violet ۲۰.۶۱ میلیون
Super Mario Party ۱۸.۷۹ میلیون
Ring Fit Adventure ۱۵.۲۲ میلیون
Pokemon Let’s Go ۱۵.۰۷ میلیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما