نکاتی که قبل از خرید مودم باید بدانید

با وجود اینکه در ایران اکثریت کاربران صرفا از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند، ولی واقعیت این است که اینترنت موبایل اصلا ارزان به حساب می‌آیند و به همین خاطر افراد زیادی ترجیح می‌دهند با خرید یک مودم ADSL و دریافت خدمات یکی از شرکت‌ها، از اینترنت مبتنی بر سیم تلفن بهره ببرند. با توجه به اینکه در بازار گزینه‌های متنوعی برای مودم‌های ADSL وجود دارد،

وای‌فای چیست؟

اگرچه هنوز هم بخشی از کاربران برای بهره‌گیری از سرعت بیشتر یا به دلایل دیگر از کابل Lan برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند، اما سال‌هاست که تقریبا تمام کاربران برای وصل شدن به اینترنت از تکنولوژی وای‌فای بهره می‌برند. این فناوری در سال ۱۹۹۸ از راه رسید ولی حدود ۱۰ سال بعد به یک فناوری فراگیر تبدیل شد.

دستگاه‌های متصل به شبکه وای‌فای، داده‌ها را به سیگنال‌های رادیویی تبدیل می‌کنند و از این راه ارسال و دریافت داده‌های مختلف صورت می‌گیرد. سیگنال‌های وای‌فای در فرکانس‌های ۲.۴ یا ۵ گیگاهرتز جابجا می‌شوند. سیگنال‌های قرار گرفته روی باند ۲.۴ گیگاهرتز حداکثر سرعت ۴۵۰ مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهند ولی سیگنال‌های مبتنی بر شبکه‌های ۵ گیگاهرتزی می‌توانند به حداکثر سرعت ۱۳۰۰ مگابیت در ثانیه دست پیدا کنند. در حال حاضر فرکانس ۶ گیگاهرتز هم وجود دارد که البته فقط تعداد اندکی از مودم‌ها و دستگاه‌ها از این فرکانس پشتیبانی می‌کنند.

البته این اعداد مربوط به شرایط کاملا ایده‌آل هستند و در دنیای واقعی به دلیل محدودیت‌های واقعی، کاربران با سرعت بسیار پایین‌تری روبرو می‌شوند.

مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

شرکت مخابراتی AT&T در سال ۱۹۶۰ از اولین مودم رونمایی کرد و سال‌ها بعد در سال ۱۹۷۰، اولین مودم خانگی رسما رونمایی شد. تا سال‌ها مودم‌های Dial-Up مورد استفاده قرار می‌گرفتند که سرعت بسیار پایینی داشتند. اما اوایل دهه ۲۰۰۰، اینترنت broadband فراگیرتر شد و در نتیجه مدل‌های جدیدی از مودم‌ها ظاهر شدند. در حال حاضر حداقل در ایران، اینترنت ADSL شایع‌ترین تکنولوژی برای اینترنت خانگی محسوب می‌شود که برای انتقال داده‌ها، از سیم‌های مسی تلفن استفاده می‌کند.

مودم هم به زبان ساده سیگنال‌های آنالوگ را دریافت می‌کند و بعد از تبدیل به سیگنال‌های دیجیتال، این اطلاعات در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرند. در ضمن عکس این فرایند هم باید صورت بگیرد.

روتر چیست و چه تفاوتی با مودم دارد؟

روتر دستگاهی است که به چندین دستگاه اجازه می‌دهد از یک اتصال اینترنتی مشترک بهره ببرند. سال‌ها قبل مودم‌های ADSL صرفا مودم معمولی بودند و کاربران با استفاده از کابل لن می‌توانستند مثلا یک کامپیوتر را به آن وصل کنند. اما زمانی که کاربران به دنبال اتصال چندین دستگاه به اینترنت هستند، باید از روتر بهره ببرند. این یعنی روتر موردنظر باید به مودم وصل شود و سپس داده‌های را بین دستگاه‌های موردنظر پخش کند.

روترها به دو دسته‌ی اصلی سیمی و بی‌سیم تقسیم می‌شوند. روترهای سیمی داده‌ها را از مودم دریافت می‌کند و با ارائه‌ی چندین خروجی، می‌توانید تعدادی کابل Lan را به آن وصل کنید و از اینترنت بهره ببرید. اما روترهای بی‌سیم طبیعتا این گونه رفتار نمی‌کنند و بعد از اتصال به یک مودم، می‌توانند شبکه‌ی وای‌فای را ایجاد کنند و از این راه، کاربران قادر به وصل کردن دستگاه‌های مختلف به اینترنت هستند.

مودم روتر چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، مودم اطلاعات را از سیم یا منبع موردنظر دریافت می‌کند و سپس این اطلاعات به صورت داده‌های قابل درک برای کامپیوترها و دیگر دستگاه‌ها ارائه می‌شود. روتر هم می‌تواند این داده‌ها را در اختیار دستگاه‌های مختلفی قرار دهد. سال‌ها قبل بیشتر مودم‌ها صرفا مودم بودند و کاربران برای اتصال دستگاه‌های مختلف، به ناچار باید روتر جداگانه خریداری می‌کردند. اما حالا اگر به دنبال خرید مودم ADSL هستید، باید بگوییم که تقریبا تمام آن‌ها مودم روتر محسوب می‌شوند. این یعنی در کنار انجام وظیفه به عنوان مودم، روتر هم هستند و دیگر لازم نیست متحمل هزینه‌ی بیشتری شوید.

چگونگی افزایش امنیت مودم

بعد از خرید مودم ADSL، باید شبکه وای‌فای آن را راه‌اندازی کنید. با توجه به اینکه نام کاربری و پسورد بخش تنظیمات مودم معمولا در حالت پیشفرض Admin است، همان ابتدا باید پسورد را تغییر دهید. اگر بعد از مدتی استفاده به سوء استفاده از مودم توسط دیگران مشکوک شده‌اید، از طریق بخش تنظیمات مودم می‌توانید ببینید که چه دستگاه‌هایی به مودم شما وصل هستند. اگر در این لیست شاهد دستگاه‌های مشکوکی هستید، می‌توانید آن‌ها را از مودم بیرون بیندازید و حتی امکان مسدود کردن ارتباط آن‌ها برای همیشه هم وجود دارد. البته طرف مقابل می‌تواند آدرس MAC دستگاه خود را تغییر دهد و بار دیگر به مودم دسترسی پیدا کند. بنابراین این راهکار چندان هم مفید نیست.

برخی از روش‌های قدیمی رمزگذاری مانند WEP، WPA1 و WPA2-TKIP امنیت بسیار پایینی دارند. به‌عنوان مثال پسوردهای مبتنی بر استاندارد WEP در عرض چند ثانیه به‌راحتی هک می‌شوند. به همین خاطر اگر برای مودم خود همچنان از این استانداردها استفاده می‌کنید، دیگر وقت آن رسیده که از استانداردهای جدیدی مانند WPA2 Personal یا WPA3 Personal (در صورت پشتیبانی مودم) بهره ببرید. بنابراین حتما به پروتکل استفاده شده برای رمز مودم توجه زیادی نشان دهید زیرا اگر از پروتکل قدیمی استفاده کرده باشید، احتمال هک مودم و نفوذ به آن بسیار بیشتر می‌شود.

مواردی که سرعت وای‌فای را کاهش می‌دهند

اختلال‌های گسترده در ایران موضوع جدیدی نیست اما در این میان گاهی اوقات به دلیل مشکلات موجود در شبکه‌ی خانگی وای‌فای، با مشکل کاهش سرعت روبرو می‌شوید. بنابراین بعد از اینکه از مشکل نداشتن سرعت اینترنت دریافتی مطمئن شدید، باید مواردی را برای بررسی این موضوع در نظر بگیرید.

اول از همه باید بگوییم که اگر از مودم بسیار قدیمی استفاده می‌کنید، طبیعتا نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید و این نوع مودم‌ها معمولا سرعت چندان بالایی ارائه نمی‌کنند. از سوی دیگر اگر سرعت اینترنت پایین است، با تغییر مودم هم معجزه‌ای اتفاق نمی‌افتد. از دیگر نکات مهمی که باید توجه کنید، مکان قرارگیری مودم است. اگر مودم را در مکان نامناسبی قرار دهید، کیفیت سیگنال به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از حد انتظار می‌شود. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مربوط به بررسی قدرت سیگنال وای‌فای استفاده کنید.

در گام بعدی باید ببینید که چه تعداد دستگاه از مودم شما استفاده می‌کند. البته این مورد معمولا مشکل مودم نیست زیرا اگر اینترنت شما پهنای باند چندان بالایی نداشته باشد، طبیعتا با اتصال چندین دستگاه به مودم و استفاده از اینترنت، سرعت وای‌فای به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این میان نباید اهمیت شلوغی کانال‌های وای‌فای را از قلم بیندازیم. این موضوع بیشتر برای دستگاه‌های مبتنی بر باند ۲.۴ گیگاهرتز اتفاق می‌افتد و در صورت بهره‌گیری از باند ۵ گیگاهرتز معمولا چندان با این مشکل روبرو نمی‌شوید. اما در هر صورت اگر در یک آپارتمان یا مناطق مسکونی با تراکم بالا زندگی می‌کنید، بهتر است با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوصی که برای این موضوع ارائه شده، این مشکل را برطرف کنید.

افزایش برد سیگنال وای‌فای با دستگاه‌های تقویت‌کننده

دستگاه‌های وای‌فای اکستندر (Wi-Fi extenders) که معمولا از آن‌ها به عنوان رنج اکستندر (Range Extender) هم یاد می‌شود، با دریافت اینترنت از مودم و انتشار دوباره‌ی آن به نقاط دورتر، شبکه‌ی وای‌فای را گسترش و تقویت می‌کند. با توجه به نحوه‌ی عملکرد وای‌فای و چگونگی اتصال اکستندرها به روتر اصلی، هر گجتی که به اکستندر وصل می‌شود پهنای باند را کاهش می‌دهد. البته اگر فشار زیادی به اینترنت وارد نمی‌کنید، چنین مشکلی را احساس نخواهید کرد.

اما به طور کلی بیشتر این دستگاه‌ها علاوه بر کاهش پهنای باند، لگ یا همان تاخیر در شبکه ایجاد می‌کنند و از سوی دیگر اگر از بین مدل‌های ارزان‌قیمت دست به خرید زده باشید، نمی‌توانند از تعداد زیادی دستگاه پشتیبانی کنند. همچنین در صورت استفاده از برخی از این دستگاه‌ها، ممکن است مرتبا با قطعی شبکه وای‌فای روبرو شوید. بنابراین به طور کلی بهتر است به جای خرید این نوع دستگاه‌ها، بودجه‌ی خود را برای خرید مودم بهتر با برد سیگنال وای‌فای وسیع‌تر هزینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما