مدل جدید تاکسی های هوایی چهار نفره خودران با سرعت بالای 200 به نام Wisk Aero معرفی شد

تاکسی هوایی دارای سرعتی معادل 222 کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند در ارتفاع 750 تا 1200 متری زمین پرواز کند.

استارتاپ فناوری هوافضا Wisk Aero از نسل ششم هواپیمای خود رونمایی کرد؛ یک تاکسی هوایی چهار نفره تمام الکتریکی که می‌تواند بدون خلبان پرواز کند. این شرکت که تحت حمایت بوئینگ قرار دارد، اعلام کرده که به عنوان بخشی از خدمات تاکسی هوایی تجاری خود تلاش دارد تا مجوزهای مورد نیاز برای حمل مسافران را از اداره هوانوردی فدرال (FAA) دریافت کند.

Wisk که سال 2019 به عنوان سرمایه‌گذاری مشترک بین بوئینگ و Kitty Hawk، شرکت تاکسی هوایی منحل شده تحت حمایت «لری پیج»، بنیانگذار گوگل تاسیس شد، در حال رقابت برای تبدیل شدن به اولین شرکت به اصطلاح Advanced Air Mobility است که از FAA مجوز آزمایش با مسافر را دریافت می‌کند.

سرعت و مشخصات تاکسی هوایی Wisk Aero

هواپیمای Wisk دارای شش روتور جلویی است که هر کدام دارای پنج پره هستند و می‌توانند به صورت افقی یا عمودی کج شوند. همچنین شش روتور عقب که هر کدام از دو پره تشکیل شده و در حالت عمودی ثابت می‌مانند. همچنین دارای سرعت 120 گره دریایی (معادل 222 کیلومتر بر ساعت) و برد 140 کیلومتری است و می‌تواند در ارتفاع 750 تا 1200 متری زمین پرواز کند.

Wisk ادعا کرده که هواپیمای نسل ششم آن، اولین کاندیدای دریافت گواهینامه هواپیماهای نوع برخاست و فرود عمود الکتریکی (eVTOL) است.

طبق قوانین FAA، شرکت‌های هواپیمایی پیش از راه‌اندازی یک سرویس تجاری سه نوع گواهینامه را باید دریافت کنند: «گواهی نوع» که نشان می‌دهد هواپیما تمام استانداردهای طراحی و ایمنی FAA را برآورده می‌کند، «گواهی تولید» که همان تاییدیه شروع ساخت هواپیما است و «گواهی شرکت هواپیمایی» که با وجود آن، شرکت می‌تواند به‌طور رسمی خدمات تاکسی هوایی تجاری خود را انجام دهد.

Wisk قصد دارد تا روزی یک سرویس تاکسی پرنده بین شهری ارائه کند تا بتوان با برنامه‌هایی مانند Uber یا Lyft از آن استفاده کرد. همچنین در این سرویس از خلبان استفاده نمی‌شود و هواپیما عمدتا توسط یک سیستم خلبان خودکار همراه با نظارت یک خلبان انسانی از راه دور، پرواز خواهد کرد.

این شرکت امیدوار است ظرف پنج سال آینده یک سرویس تاکسی هوایی راه‌اندازی کند و پیش‌بینی می‌کند که در آن زمان سالانه 14 میلیون پرواز در حدود 20 بازار بزرگ سراسر جهان انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما