محکوم شدن مدیرعامل استارتاپ ترانوس به مدت 11سال به دلیل کلاهبرداری

()

الیزابت هولمز در دادگاه خود به 135 ماه زندان و سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد.

«الیزابت هولمز»، مدیرعامل سابق و بنیان‌گذار استارتاپ خدمات سلامت و تجهیزات آزمایشگاهی ترانوس (Theranos) به دلیل کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران استارتاپ خود به بیش از 11 سال زندان محکوم شد. حکم هولمز تقریباً یک سال پس از آن صادر شد که او پس از یک ماه دادگاه، در چهار فقره کلاهبرداری مجرم شناخته شد.

طبق گزارش‌های منتشر‌شده، هولمز در مجموع به 135 ماه زندان و به گفته «الکسیس کینان» از Yahoo Finance، به سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شده است. او باید در تاریخ 27 آوریل سال آینده میلادی (7 اردیبهشت 1402) خودش را برای اجرای حکم معرفی کند. علاوه بر این، هولمز به پرداخت غرامت نیز محکوم خواهد شد، اما قاضی «اد داویلا» گفته است که مبلغ آن در جلسه جداگانه‌ای تعیین خواهد شد.

مبلغ جریمه نقدی بنیانگذار ترانوس

به گزارش نیویورک تایمز، دادستان‌ها بیش از 800 میلیون دلار برای جبران خسارت 29 سرمایه‌گذار درخواست کرده بودند، اما در جلسه دادگاه، داویلا گفت که بازپرداخت براساس ضرر 121 میلیون دلاری به 10 سرمایه‌گذار خواهد بود.

پیش از صدور حکم، دادستان‌ها برای حبس 15 ساله او تلاش کرده بودند، در حالی که وکلای هولمز استدلال کردند که او نباید بیش از 18 ماه حبس خانگی داشته باشد. نیویورک تایمز در گزارش خود ذکر می‌کند که افسر مشروط او 9 سال حبس را توصیه کرده بود.

در طول دادگاه، وکلای هولمز تلاش کردند تا بنیان‌گذار ترانوس را به‌عنوان یک کارآفرین جوان و بی‌تجربه نشان دهند که واقعاً قصد فریب سرمایه‌گذاران یا مردم را نداشته است. هولمز نیز در طول شهادت خود، بسیاری از مشکلات شرکت خود را به گردن دیگران، از جمله شریک سابقش «رامش بالوانی» انداخت.

او همچنین ادعا کرد که بالوانی در طول رابطه عاشقانه‌شان علاو بر سوءاستفاده، او را در مورد اتفاقات ترانوس گمراه کرده است. بالوانی که مدیر ارشد عملیات بود و روی کارهای روزانه آزمایشگاه نظارت می‌کرد، در دادگاه جداگانه که اوایل سال جاری میلادی برگزار شده بود، به 12 فقره کلاهبرداری متهم شد. حکم او قرار است در دسامبر اعلام شود.

هولمز در زمان صدور حکم خود، ادعا کرد که متحدان تأثیرگذاری دارد که می‌توانند از او دفاع کنند. چندین سرمایه‌گذار سیلیکون‌ولی از جمله «تیم دریپر»، حامی اولیه ترانوس، با ارسال نامه‌های حمایتی خود از قاضی خواستند مجازات سبک‌تری را برای ترانوس در نظر بگیرد. «کوری بوکر»، سناتور نیوجرسی نیز از قاضی خواست که «حکم منصفانه و عادلانه‌ای» صادر کند. هولمز رهبری شرکتی را برعهده داشت که قول داد با انجام بیش از 240 آزمایش روی یک قطره خون، صنعت پزشکی را متحول کند.

 

چقدر این پست مفید بود؟

با کلیک روی ستاره‌ها به پست امتیاز دهید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما