متحول شدن آیفون و آیپد با هوش مصنوعی اپل

با هوش مصنوعی جدید اپل، نحوه تعامل شما با آیفون ۱۵ پرو، آیپد و مک متحول خواهد شد. اپل در رویداد WWDC 2024 در کنار رونمایی از سیستم‌عامل‌های جدید خود، از قابلیت‌های هوش مصنوعی موسوم به «هوش اپل» هم رونمایی کرد که در ادامه به ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

هوش مصنوعی اپل چیست؟

اپل برای هوش مصنوعی خود، از نام «هوش اپل» استفاده می‌کند که مدل هوش مصنوعی اختصاصی این شرکت محسوب می‌شود. این قابلیت شباهت زیادی به ابزارهای موجود مانند چت‌جی‌پی‌تی و جمینی گوگل دارد، با این تفاوت که تنها در اکوسیستم اپل کار می‌کند. بسیاری از ابزارها و برنامه‌های فعلی اپل با راه‌اندازی این ویژگی از هوش مصنوعی اپل پشتیبانی خواهند کرد. این قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی قرار است با انتشار iOS 18، iPadOS 18 و macOS 15 Sequoia در پاییز عرضه شوند.

سیری باهوش می‌شود

هسته اصلی هوش مصنوعی اپل، نسخه‌ای بهبود‌یافته از سیری، دستیار دیجیتال این شرکت است. اپل قول می‌دهد که هوش مصنوعی اپل باعث شود سیری شخصی‌تر، طبیعی‌تر و در ارائه اطلاعات مرتبط بهتر عمل کند. سیری رابطی است که کاربران عمدتا از طریق آن با مدل هوش مصنوعی تعامل خواهند داشت.

سیری جدید و بهبود یافته، درخواست‌های صوتی را بهتر درک می‌کند، حتی زمانی که کلماتتان را اشتباه به زبان می‌آورید. سیری می‌تواند بین درخواست‌ها ارتباط برقرار کند، بنابراین می‌توانید کارهایی مانند صدور دستورات پی در پی مرتبط با مکالمه خود را انجام دهید. برای مثال، می‌توانید وضعیت آب و هوا را برای یک مکان خاص بپرسید و سپس بدون ذکر مجدد نام آن مکان، یک یادآور مرتبط با همان موقعیت را تنظیم کنید.

شما قادر خواهید بود دستورات پیچیده‌تری صادر کنید و سیری باید بتواند آن‌ها را بفهمد. برای مثال، می‌توانید از سیری بخواهید عکس‌هایی را که با فرد خاصی در یک مکان مشخص گرفته‌اید پیدا کند، سپس آن عکس را ویرایش کند و برای یکی از مخاطبین‌تان ارسال کند. سیری در تمام مراحل، بر اساس متن گفتگو عمل می‌کند.

قابلیت جدیدی به نام «تایپ برای سیری» به شما امکان می‌دهد بدون استفاده از صدا، دستورات خود را به سیری بدهید. این ویژگی نه تنها به شما امکان می‌دهد با تایپ کردن در هر مکانی دستورات «بی‌صدا» صادر کنید، بلکه سیری را به طور مؤثری به رابط کاربری دستوری شبیه ChatGPT تبدیل می‌کند.

سیری همچنین می‌تواند بدون هیچ مشکلی درک کند که در هر لحظه چه چیزی روی صفحه‌تان نمایش داده می‌شود. این امر به شما امکان می‌دهد دستورات مرتبط با هر اطلاعاتی که روی صفحه است را صادر کنید. در آیفون، سیری ظاهری کاملاً جدید به خود می‌گیرد. به جای حباب سیری که معمولاً در پایین صفحه ظاهر می‌شود، فعال کردن سیری اکنون یک حاشیه درخشان در اطراف لبه صفحه نمایش قرار می‌دهد. پیاده‌سازی سیری در مک تا حد زیادی بدون تغییر به نظر می‌رسد و مکالمات در گوشه بالا سمت راست صفحه انجام می‌شود. اپل اعلام کرده به مرور زمان سیری بهتر می‌شود و بنابراین کاربران با گذشت زمان، می‌توانند از امکانات بیشتری بهره ببرند.

امکانات جذاب برای ویرایش متن

هوش مصنوعی اپل (Apple Intelligence) قابلیتی است که به شما اجازه می‌دهد متن را به روش‌های مختلف در سراسر سیستم عامل خود، چه روی گوشی، تبلت یا کامپیوتر، ایجاد و تجزیه و تحلیل کنید. اپل از ابزارهای نوشتاری رونمایی کرده که با آن‌ها می‌توانید بخش‌هایی از متن را هایلایت کرده و سپس با تنظیم لحن، آن‌ها را بازنویسی کنید. شما می‌توانید نسخه‌های جدیدی تولید کنید یا در هر زمان به متن اصلی بازگردید.

پاسخ‌های مبتنی بر محتوا به شما امکان می‌دهند بر اساس محتوای یک پیام یا ایمیل، پاسخ‌هایی را تولید کنید. این پاسخ‌ها در کادر تایپ سریع در آیفون ظاهر می‌شوند و برای جمع‌آوری اطلاعات، راهنماهایی را ارائه می‌دهند. با ضربه زدن روی چند کادر، هوش مصنوعی اپل پاسخی متناسب با آن ها ارائه خواهد کرد. علاوه بر بازنویسی و پاسخگویی، یک ابزار تصحیح متن جدید، اشتباهات گرامری و املایی را نشان می‌دهد. شما می‌توانید تک تک پیشنهادات را بررسی کنید یا با یک ضربه یا کلیک همه آن‌ها را بپذیرید.

هوش مصنوعی اپل می‌تواند بخش‌های متن را تجزیه و تحلیل کند و بر اساس محتوا تصمیم‌گیری کند. این قابلیت در مواردی مانند صندوق ورودی ایمیل شما با اولویت‌بندی هوشمند اعمال می‌شود، جایی که مهم‌ترین پیام‌ها را در بالای صندوق ورودی خود مشاهده خواهید کرد. همچنین در بالای زنجیره‌های طولانی ایمیل، خلاصه‌ای دریافت می‌کنید تا به سرعت از موضوعاتی که از دست داده‌اید مطلع شوید. در نهایت، هوش مصنوعی اپل اعلان‌های شما را بر اساس اهمیت مرتب می‌کند. دکمه جدید «کاهش وقفه‌ها» (Reduce Interruptions) فقط مهم‌ترین اعلان‌ها را نمایش می‌دهد.

ایجاد تصویر مانند ایموجی شخصی‌سازی شده

هوش مصنوعی اپل از قابلیت ایجاد تصاویر هم پشتیبانی می‌کند. یکی از این قابلیت‌ها Genmoji نام دارد که مخفف generative emoji است. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد ایموجی‌های مختلفی را بر اساس نیاز خود درست کنید. حتی امکان درست کردن ایموجی بر اساس ظاهر افراد موجود در فهرست مخاطبین شما هم وجود دارد.

از سوی دیگر باید به Image Playground هم اشاره کنیم که عملکردی مشابه میدجورنی دارد. این ابزار نه‌تنها به عنوان اپ مستقل در دسترس کاربران قرار می‌گیرد، بلکه توسعه‌دهندگان می‌توانند از API آن هم استفاده کنند. این ابزار با برچسب‌گذاری موضوعات، اشیا و لوازم جانبی در یک رابط بصری و تولید تصاویر بر اساس آنچه انتخاب کرده‌اید، کار می‌کند. شما می‌توانید درخواست‌های دستی تایپ کنید یا اشیایی را از لیست پیشنهادات اضافه کنید و سبک‌هایی مانند طراحی، تصویرسازی و انیمیشن را انتخاب کنید. تولید تصاویر بر روی دستگاه شما انجام می‌شود.

افزونه‌ای از Image Playground به نام Image Wand تولید آگاه به زمینه را به دیگر اپلیکیشن‌ها اضافه می‌کند. با انتخاب Image Wand از لیست ابزارهایی که در اپلیکیشن Notes ظاهر می‌شود، می‌توانید تصاویر را بر اساس زمینه یادداشت خود تولید کنید یا طرح‌های اولیه را به آثار هنری تکمیل شده با هوش مصنوعی تبدیل کنید.

هوش مصنوعی اپل در اپ Photos هم می‌تواند استفاده شود. نه تنها می‌توانید به اپ دستور دهید ویرایش‌های استانداردی مانند گرم‌تر کردن تصویر را انجام دهد، بلکه می‌توانید از ابزار پاک‌سازی تصویر برای حذف اشیاء ناخواسته از تصاویر استفاده کنید. اپل همچنین ایجاد ویدیوهای خاطره‌انگیز از کتابخانه Photos شما را آسان‌تر می‌کند. به جای جستجوی دستی برای لیست تصاویر مرتبط، می‌توانید یک درخواست صادر کنید و Photos تصاویر را انتخاب کرده و ویدیویی برای شما تولید می‌کند.

هوش مصنوعی در سطح سیستم‌عامل

اپل هوش مصنوعی خود را به طور گسترده در سطح سیستم‌عامل قرار داده است. اپل در رویداد WWDC خود نمونه‌های فراوانی ارائه داد، از دستورات ساده مانند «ایجاد پوشه‌ای به نام جدید» و «عوض کردن دوربین» تا دستورات پیشرفته‌تر و مبتنی بر متن مانند «پخش پادکستی که همسرم چند روز پیش فرستاد».

بعد از عرضه‌ی این قابلیت‌ها باید ببینیم با چه روش‌هایی می‌تواند از آن‌ها استفاده کرد. اما بدون شک پتانسیل‌های جذابی را برای کاربران ارائه می‌کند و امیدواریم در واقعیت هم به همین اندازه جذاب باشد.

بهره‌گیری گسترده از اطلاعات شخصی

تفاوت واقعی بین راه‌کار اپل و ابزاری مانند ChatGPT این است که هسته اصلی این تجربه، آیفون (یا آیپد یا مک) شماست. دستگاه شما هم‌اکنون اطلاعات زیادی در مورد شما درک می‌کند: افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، زمان خروج شما برای رفتن به سر کار، مکان‌هایی که به طور مرتب به آن‌ها سر می‌زنید و غیره.

با استفاده از این بستر ، این عملیات مبتنی بر هوش مصنوعی شخصی‌سازی می‌شوند. آن‌ها بسیار مفیدتر و مرتبط‌تر خواهند شد. اگر آیفون شما بداند که رئیس شما چه کسی است، چه زمانی با او صحبت می‌کنید و چه لحنی مناسب است، پاسخ‌هایی که در ایمیل خود ایجاد می‌کنید بسیار مفیدتر خواهند بود. با هوش مصنوعی اپل، می‌توانید از سیری بخواهید لینکی را که هفته گذشته از کسی دریافت کرده‌اید پیدا کند، صرف نظر از اینکه به خاطر بیاورید در ایمیل بوده است یا پیام. می‌توانید اطلاعاتی را از مکالماتی که فراموش کرده‌اید یادداشت کنید، مانند یک آدرس یا ساعتی که قرار است ملاقات داشته باشید، بازیابی کنید.

سیری می‌تواند از تمام اطلاعات موجود روی دستگاه شما که دستیار از قبل می‌داند استفاده کند. برخی از نمونه‌ها شامل محتوای صندوق ورودی ایمیل شما، فایل‌هایی که به تازگی ذخیره کرده‌اید، موضوعات موجود در رشته پیام‌ها، یادآوری‌هایی که فراموش کرده‌اید، لینک‌هایی که به اشتراک گذاشته‌اید، رویدادهای آینده تقویم، کارت‌هایی که به برنامه Wallet اضافه کرده‌اید و غیره می‌شود.

توجه ویژه به حریم خصوصی


اپل مثل همیشه، این بار هم برای هوش مصنوعی خود توجه ویژه‌ای به حریم خصوصی نشان داده است. اپل همواره خود را به عنوان شرکتی معرفی می‌کند که برای احترام به حریم خصوصی کاربران تلاش مضاعفی انجام می‌دهد و هوش مصنوعی اپل این مشعل را به دست گرفته است. در نتیجه بسیاری از این درخواست‌ها کاملاً روی دستگاه شما انجام خواهند شد.

برای کارهایی که به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارند، فناوری محاسبات ابری خصوصی اپل (Private Cloud Compute) وارد عمل می‌شود. گفته می‌شود دستگاه شما تنها در صورت نیاز، داده‌های مرتبط را به سرورهای اپل ارسال می‌کند. این داده‌ها هرگز ذخیره نمی‌شوند و ظاهراً هرگز برای اپل قابل دسترسی نیستند. این سرورها توسط اپل و با استفاده از تراشه‌های اختصاصی‌اش یعنی Apple Silicon، به طور خاص برای هوش مصنوعی اپل ساخته شده‌اند.

اینکه چه تعداد از این درخواست‌ها می‌توانند روی دستگاه انجام شوند، هنوز مشخص نیست. با قدرتمندتر شدن دستگاه‌ها، به احتمال زیاد در آینده شاهد انجام اکثر این عملیات به صورت آفلاین خواهیم بود. اپل در حال حاضر به طور کامل روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است، بنابراین انتظار می‌رود طراحی‌های تراشه‌های آینده بر قابلیت‌های هوش مصنوعی اپل تمرکز داشته باشند.

ChatGPT داخلی

بر اساس اعلام اپل، سیری به زودی به ChatGPT-4o دسترسی پیدا می‌کند. اپل مدعی است که درخواست‌ها به ChatGPT ثبت نمی‌شوند. البته اگر از سرویس پولی ChatGPT استفاده می‌کنید، برای دسترسی به امکانات بیشتر می‌توانید مشخصات اکانت خود را وارد کنید.

زمانی که در حال استفاده از سیری هستید و متوجه می‌شود به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد، به سراغ ChatGPTمی‌رود. در ضمن اپل اعلام کرده ابزارهای نوشتاری موجود در سیستم‌عامل هم می‌توانند از ChatGPT استفاده کنند.

سازگاری با دستگاه‌های اپل


متاسفانه از آنجایی که بخش بزرگی از این پردازش‌های در دستگاه انجام می‌شود، بسیاری از آیفون‌ها نمی‌توانند از این مشخصه‌ها بهره ببرند. در نتیجه در حال حاضر فقط آیفون ۱۵ پرو و ۱۵ پرو مکس امکان استفاده‌ی هوش مصنوعی اپل را دارند. همچنین آیپدها و مک‌های مبتنی بر تراشه‌ی M1 و مدل‌های جدیدتر هم قادر به بهره‌گیری از هوش مصنوعی اپل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما