شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی

انیمیشن‌های دیزنی پر از شخصیت‌های گوناگون است. این غول دنیای انیمیشن در صد سال گذشته موفق شده است قهرمانان و ضد قهرمانان به‌یاد ماندنی را خلق کند. این شخصیت‌ها حالا سال‌هاست به دلیل محبوبیت زیادی که دارند به کالاهای مختلف تبدیل می‌شوند و سر از خانه‌های بچه‌های مشتاق درمی‌آورند یا در دنباله‌ها و بازسازی‌ها دوباره زنده می‌شود. دیزنی هم شخصیت‌های انسانی و حیوانی معمولی خلق کرده است هم و شخصیت قدرتمند؛ از جادوگر و هیولا گرفته تا شاهزاده و شاهزاده خانم‌های به‌یاد ماندنی، این‌ها تنها چند مورد از شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی هستند. بعضی انیمیشن‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و خدایان قدرتمند خلق کرده‌اند.

میان تمام شخصیت‌های دوست‌داشتنی انیمیشن‌های دیزنی بدیهی است که تعدادی از سایرین ماندگارترند. وقتی آن‌‌ها را در برابر هم قرار می‌دهی، انتخاب از میانشان حقیقتاً سخت است. یکی از دلایل ماندگاری این شخصیت‌ها قدرت خارق‌العاده‌ای است که دارند. شرور یا مثبت فرقی نمی‌کند این شخصیت‌ها توانایی‌های منحصربه‌فردی دارند که خیال مخاطب خردسال را دستکاری می‌کند و تحت تأثیر قرار می‌دهد. اینجا به تعدادی از شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی نگاهی می‌اندازیم.

۱۰. السا در «یخ‌زده» (Frozen)

وقتی شخصیت السا با انیمیشن محبوب «یخ‌زده» به طرفداران دیزنی معرفی شد مدت‌ها بود که دیزنی شخصیت خارق‌العاده‌ای خلق نکرده بود. به همین خاطر «یخ‌زده» تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و به لحاظ موضوعی مهم‌ترین انیمیشن‌های دیزنی تبدیل شد. السا از معدود قهرمانان دیزنی است که خودش صاحب قدرت جادویی است. تا پیش از او شاهزاده خانم‌ها چنین ویژگی‌ای نداشتند و قدرت جادویی بیشتر محدود به شخصیت‌های شرور بود.

اما قدرت جادویی السا او را از تمام شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‎‌های دیزنی، شرّ یا غیر شرّ مجزا می‌کند. او می‌تواند همه‌چیز را به یخ تبدیل کند. قدرتی که توانایی‌های زیادی به او می‌دهد. مثلاً می‌تواند یخ بسازد و آن را به سمت دشمنانش پرتاب کند. یا در یکی از بی‌نظیرترین سکانس‌های انیمیشن‌های دیزنی از هیچ قصر یخی یا پیراهنی از برف بسازد. سخت بتوان آن سکانس زیبا و قدرت به‌یاد ماندنی السا را فراموش کند.

با این حال، این فقط قدرت یخ‌سازی السا نیست که او را تبدیل به یکی از شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی می‌کند. توانایی اصلی او خلق زندگی است. او اولاف آدم‌برفی را به موجودی زنده تبدیل می‌کند و بعد برای مبارزه با شخصیت شرور داستان شاهزاده هانس یک آدم‌برفی غول‌پیکر می‌سازد. البته این‌ها همه بعد از آن است که السا یاد می‌گیرد چطور قدرت خارق‌العاده‌اش را تحت کنترل خودش درآورد. تا پیش از آن، قدرت او حتی نزدیکانش، به خصوص آنا، خواهر کوچکش، را در معرض خطر قرار می‌داد. به خاطر همین محدودیت، السا در رتبه‌ی دهم این فهرست جای گرفته است.

۹. هرکول در «هرکول» (Hercules)

قهرمان انیمیشن قدرنادیده‌ی دیزنی «هرکول» بیشتر فیلم را با بی‌خبری از قابلیت خداگونه‌اش پشت سر می‌گذارد. او در واقع پسر خدایان زئوس و هرا است. اما هادس زهری به او داده است که نامیرایی را از او گرفته است. بنابراین تا بخش زیادی از فیلم قدرت هرکول صرفاً فیزیکی است که البته همین هم خارق‌العاده است؛ حتی اگر از سایر قابلیت‌های خداگونه‌اش بی‌خبر باشد.

اما هرکول برای مدتی کوتاه در فیلم از آنچه هست قوی‌تر می‌شود. در پایان فیلم، کارهای بزرگوارانه‌اش او را تبدیل به خدایی که هست می‌کند. این توانایی او را نامیرا می‌کند و باعث می‌شود هادس را به آسانی شکست دهد. با این حال، او نیروی الهی‌اش را تسلیم می‌کند تا بتواند با مگ بماند. هرکول بدین شکل داوطلبانه انتخاب می‌کند که به جای خدا بودن به یکی از قدرتمندترین قهرمانان دیزنی تبدیل شود.

۸. سه پری مهربان در «زیبای خفته» (Sleeping Beauty)

بدون سه پری دوست‌داشتنی «زیبای خفته» و قدرت‌های جادویی بامزه‌شان شاهزاده خانم این قصه نمی‌توانست از دست جادوگر خبیث، که او هم یکی از شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی است، جان سالم به در ببرد. فلوار، فائونا و مری‌ودر، این مثلث جادوگر افسانه‌ای هستند که حواسشان به آرورا هست تا یک روز وقتی به سن مناسب رسید، طلسم جادوگر را به کمک یک شاهزاده‌ی عاشق بشکند. قدرت‌های جادویی این سه پری مخصوصاً وقتی با هم کار می‌کنند، کاری می‌کند کارستان. مهم‌ترین جادوی آن‌ها زمانی است که کل پادشاهی را می‌خوابانند تا زمانی که شاهزاده خانم از خواب بیدار شود.

با این حال، این سه پری دوست‌داشتنی ما محدودیت‌های هم دارند. مهم‌ترینش این است که حریف قدرت‌های شرورانه‌ی مالیفیسنت نمی‌شوند. در مقابل او کم می‌آورند. مری‌ودر نمی‌تواند طلسم او را بشکند؛ فقط می‌تواند تغییرش دهد. جز این، هر سه‌شان فقط می‌توانند از قدرت جادویی‌شان برای اهداف خیر استفاده کنند و همین دستشان را می‌بندد. البته که آرورا به کمک آن‌ها در نهایت از طلسم جادوگر خبیث نجات پیدا می‌کند.

۷. مرلین در «شمشیر در سنگ» (The Sword In The Stone)

مرلین «شمشیر در سنگ» معلم و متحد پادشاه آرتور در آینده است. او کمک‌های زیادی از این شخصیت افسانه‌ای می‌گیرد، از جمله تبدیل شده به جادوگری قدرتمند. مرلین در سرتاسر فیلم بارها و بارها مهارت فوق‌العاده‌اش در قدرت‌های جادویی را به نمایش می‌گذارد و دست به کارهایی شگفت‌انگیزی می‌زند.

او می‌تواند اشیا را جادو کند، شکل خودش و دیگران را عوض کند، طلسم‌ها را خنثی کند، و این‌ها تنها چند نمونه از قدرت‌های جادویی اوست. با این حال، ماهیت عجیب و غریب و حافظه‌ی ضعیفش قدرتش را تضعیف می‌کند. جز این، گاهی بی آنکه دست خودش باشد از قدرت جادویی‌اش استفاده می‌کند. اگر مرلین می‌توانست قدرت جادویی‌اش را بهتر کنترل می‌کرد، نمی‌شد جلویش را گرفت. و به راحتی می‌شد در فهرست شخصیت‌های قدرتمند انیمیشن‌های دیزنی مقام نخست را به او داد.

۶. ارسلا در «پری دریایی کوچک» (The Little Mermaid)

ارسلا «پری دریایی کوچک» یکی از قدرتمندترین و مخوف‌ترین شخصیت‌های شرور انیمیشن‌های دیزنی است. قدرت شرارت او به اندازه‌ای است که می‌تواند در برابر قهرمانی قرار بگیرد که پدرش پادشاه تریتون است. قدرت‌های جادویی او در کنار طراحی کاراکترش بسیار مخوف است. او می‌تواند موجودات زنده را از چیزی به چیزی دیگر تبدیل کند. موجودات دریایی را به حشره تبدیل کند. آریل را که آرزوی پا داشتن و ورود به دنیای انسان دوپا را دارد، به انسان تبدیل کند و در عوض صدایش را از او بگیرد. او حتی قادر است خودش را هم به زنی اغواگر تبدیل کند.

تلپانی، معجون سمی ساختن، طلسم کردن و وقایع را در لحظه از گویی جادویی دیدن از دیگر ویژگی‌های جادویی اوست. اما فراتر از تمام قدرت‌های جادویی مخوف او، قدرتمندترین توانایی‌اش در معامله کردن است. او به جز متقاعد کردن آریل و اریک، حتی تریتون قدرتمند را هم می‌تواند پای میز مذاکره بنشاند و از آن برنده بیرون بیاید. چنان‌که موفق می‌شود فرمانروایی دریا را البته به طور موقتی از او بگیرد. یعنی قدرتش به اندازه‌ای است که چاره‌ای برای شخصیت‌های مثبت قصه نمی‌گذارد. البته با اینکه قدرت ارسلا با اعمال شرورانه‌اش بیشتر و بیشتر می‌شو، همچون جثه‌اش که بزرگ‌تر می‌شود، در برابر اریک که انسان است، کم می‌آورد. البته بعد از اینکه موفق می‌شود تا پای ازدواج با او برود.

۵. مائویی در «موآنا» (Moana)

مائویی در واقع در بخش زیادی از انیمیشن «موآنا» ضعیف است. قرن‌ها انزوا و خودتردیدی و خودکم‌بینی قدرت‌های او را تضعیف کرده است. با این حال، او همچنان در بخش زیادی از فیلم یک نیمه‌خدای تواناست، اما نه در اوج خودش. حتی وقتی به تردیدهایش نسبت به خودش غلبه می‌کند، قدرتش بیشتر از اندام قوی و درشت و قابلیت‌های قلاب ماهیگیری‌اش که می‌تواند شکل چیزها را تغییر دهد، نشئت می‌گیرد.

با این حال، ما از شهرت مائویی و کارهای شگفت‌انگیزش در گذشته است که می‌دانیم او قدرتمند است. مثلاً او از جابه‌جا کردن آسمان می‌گوید، یا جدا کردن جزیره از دریا و ربودن قلب الهه تیفیتی. اگرچه مائویی خدای کاملی نیست، اما ویژگی‌های خارق‌العاده‌ی بی‌شمارش و قدرت خالص او را تبدیل به شخصیتی افسانه‌ای و به‌یادماندنی می‌کند.

۴. مالفیسنت در «زیبای خفته» (Sleeping Beauty)

مالیفیسنت «زیبای خفته» بدون شک یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های شرور کل تاریخ انیمیشن‌های دیزنی است. همه تهدیدهای او علیه شاهدخت آرورا را کاملاً جدی می‌گیرند. حتی جادوگران قدرتمند دیگر هم که به میان می‌آیند تا طلسم او را باطل کنند، تنها می‌توانند قدرتش را تضعیف کنند. این توانایی را ندارند که کاملاً جلویش را بگیرند.

مالیفیسنت تا حدی بر سرنوشت هم کنترل دارد. او سرنوشت آرورا را با طلسم کردنش به بازی می‌گیرد. اما قدرت فقط به همین مورد محدود نمی‌شود. ما در طول فیلم شاهد قدرت‌های بی‌شمار دیگری از او هستیم. او توانایی هیپنوتیزم کردن، طی الارض، کنترل آب و هوا، دستکاری آتش و … را هم دارد. در قدرتمندترین حالتش، حتی می‌تواند به اژدهایی تقریباً توقف‌ناپذیر تبدیل شود. در فهرست قدرتمندترین شخصیت‌های شرور دیزنی مقام اول بدون شک از آن اوست.

۳. تفیتی در «موآنا» (Moana)

الهه تفیتی هم خالق زندگی است و هم بزرگ‌ترین خطر در انیمیشن «موآنا». او الهه‌ای است که جزایر پلی‌نزی‌ها و زندگی در آن را به وجود آورده است. اما این متعلق به گذشته است. از جایی که ما فیلم را می‌بینیم، قدرت او دیگر کاهش یافته است. مائویی قلب او را دزیده است و حالا او تبدیل به الهه‌ای شرور و ویرانگر شده است.

با این حال، حتی با وجود تنزل قدرتش، تفیتی همچنان بسیار قدرتمند است. او قدرت روانه کردن آتش و گدازه را دارد و اگر زمان کافی در اختیار داشته باشد، این توانایی را دارد که به لحاظ جسمانی مائویی را شکست دهد. و وقتی دوباره احیا می‌شود تنها با اندک قدرتی قلاب ماهیگیری جادویی و خداگونه‌ی او را دوباره از نو می‌سازد.

۲. چرنابوگ در «فانتازیا» (Fantasia)

چرنوباگ شخصیت شرور انیمیشن «فانتازیا» است. او شخصیت مرکزی بخش «شب در کوهستان بالد» (Night on Bald Mountain). اینجا او در شب والپورگیس در اوج قدرتش نشان داده می‌شود. چرنوباگ که خدایی لامذهب و در تسخیر شیطان است، قدرت‌های جادویی فراوانی دارد و تعداد زیادی هیولا و مرده‌ی متحرک را تحت کنترل دارد.

در «شب در کوهستان بالد» تمرکز اصلی روی قدرت چرنوباگ است. او چنان قدرت شرورانه‌ای دارد که خود والت دیزنی او را با شیطان هم‌تراز می‌دانست. با این حال، قدرت او تنها در شب والپورگیس به اوج خود می‌رسد. به محض اینکه صبح از راه برسد، قلمرو و قدرت چرنوباگ از بین می‌رود و خودش هم نابود می‌شود.

۱. غول چراغ جادو در «علاءالدین» (Aladdin)

نمی‌توان قدرت صداپیشگی رابین ویلیامز فقید را در محبوبیت بیش از اندازه‌ی غول چراغ جادوی «علاءالدین» نادیده گرفت، اما قدرت بکر و منحصربه‌فرد او، این شخصیت را به یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های سینما تبدیل کرده است. او این توانایی را دارد که تمام آرزوهای یک نفر را برآورده کند، هر آنچه کسی از او بخواهد. کیست که چنین شخصیتی را دوست نداشته باشد؟ او می‌تواند جان آدم‌ها را نجات دهد، علاءالدین را به عشقش نزدیک کند، به کسی ثروت هنگفت بدهد و به دیگران قدرت جادویی بدهد؛ و این تمام توانایی‌های او نیست.

حتی جعفر وقتی تبدیل به قدرتمندترین جادوگر دنیا تبدیل می‌شود، زورش به غول چراغ جادو نمی‌رسد، حتی نزدیک به او هم نیست. با این حال، حتی غول چراغ جادو هم محدودیت‌هایی دارد. او گرفتار چراغ جادویش است. در آن گیر کرده است و تنها از پس برآورده کردن آرزوهایی برمی‌آید که دیگران او او بخواهند. در زنده کردن مردگان هم از قرار ضعف‌هایی دارد. وقتی از چراغ جادو آزاد می‌شود، قدرتش با افت شدیدی مواجه می‌شود. اما حتی با وجود این، او همچنان از بیشتر شخصیت‌های دیزنی قدرتمندتر است. و مقام اول این فهرست کاملاً شایسته‌ی اوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما