سنکرون امن بودن سیستم های کامپیوتر و رابط مغزی خود را با انتشار مقاله ای اعلام کرد

سنکرون در مقاله‌ای که در یک مجله علمی منتشر کرده، توضیح داده است که رابط آن‌ها موسوم به «سنترود» در آزمایش‌های نخست خطری نداشته است.

شرکت سنکرون با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد که دستگاه ثبت داده‌های مغزی این شرکت با نام «سنترود» (Stentrode) در آزمایش‌های اولیه موفق و ایمن ظاهر شده است. این دستگاه برخلاف اکثر رابط‌های بین مغز و کامپیوتر ازجمله رابط نورالینک که رقیب اصلی این شرکت محسوب می‌شود، از طریق سیاهرگ گردن وارد مغز شده و به شکافتن جمجمه نیازی ندارد.

براساس بیانیه خبری سنکرون، دستگاه سنترود که در اولین آزمایش در مغز چهار نفر کار گذاشته شده بود، به‌لحاظ ایمنی بدون مشکل ظاهر شده و به افراد مبتلا به فلج جسمانی اجازه داده است تا با مغز خود از کامپیوتر استفاده کنند. این شرکت پیش‌تر در ماه مارس 2022 داده‌های اولیه این مطالعه را منتشر کرده بود، اما حالا مقاله خود را در مجله JAMA Neurology چاپ کرده است.

محققان سنکرون قبلاً نشان داده بودند که سنترود می‌تواند در حیوانات برای دریافت سیگنال از مغز و ارسال به آن استفاده شود. حالا این مطالعه انسانی که با عنوان مطالعه «سنترود با سوئیچ دیجیتالیِ کنترل فکری» (SWITCH) منتشر شده، برای اولین‌بار این دستگاه را روی انسان‌ها آزمایش کرده و از ایمنی آن خبر داده است.

سازوکار رابط مغزی سنکرون چگونه است؟

در این مطالعه چهار فرد مبتلا به بیماری ALS حضور داشتند که کنترل اندام‌های فوقانی خود را از دست داده بودند. دانشمندان در این آزمایش سنترود را درون سینوس ساژیتال فوقانی قرار دادند که رگ بزرگی در مغز است و مایع مغزی را به سیاهرگ می‌برد و در مجاورت قشر حرکتی قرار گرفته است.

سنترود شبیه به توری است که 16 الکترود دارد. محققان این دستگاه را از طریق کاتتر به بدن وارد می‌کنند و زمانی که کار به اتمام رسید، سنترود باز می‌شود و به دیواره سینوس می‌چسبد. این دستگاه از طریق یک سیم به دستگاه دیگری روی سینه بیمار وصل می‌شود و به‌صورت بی‌سیم اطلاعات خود را به کامپیوتر می‌فرستد.

سنکرون در مقاله جدید خود اعلام کرده است که داوطلبان این آزمایش بدون مشکل ظرف 48 ساعت پس از کارگذاری این دستگاه از بیمارستان مرخص شده‌اند. فقط یکی از این چهار نفر یک روز اضافه‌تر در بیمارستان حضور داشته و بعد مرخص شده است. ازجمله عوارض جانبی رایج پس از کاشت این رابط می‌توان به سردرد و کبودی در محل برش پوست اشاره کرد. بررسی‌های متعاقب هم نشان داد که اثری از لخته خونی (ترومبوز)، انسداد رگ‌های خونی، جابه‌جایی دستگاه و هیچ عارضه جانبی حاد دیگری نبوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه