سریال‌های برتر که از ابتدای پخش به سرعت محبوب شدند

سریال‌های تلویزیونی اغلب با فرمت طولانی و اپیزودیک‌شان مخاطبان زیادی را از سراسر دنیا مجذوب خود می‌کنند. ژانرها، سبک‌ها و فرمول‌های مختلف هر کدام جذابیت خاصی دارند و می‌توانند در بازه‌ی زمانی کوتاهی طرفداران فوق‌العاده پر و پا قرصی را برای خودشان دست و پا کنند. در عصر سرویس‌های استریم یک سریال خوب که بتوانند محتوای قابل‌اعتنایی را تولید کنند ممکن است در کم‌تر از چند روز به یک پدیده‌ی جهانی تبدیل شود. بعضی از این آثار به اندازه‌ای همه‌گیر می‌شوند که تمدیدشان برای فصل‌های بعدی اتفاقی گریزناپذیر است.

سریال‌های این فهرست در زمانی کوتاه به نام‌های معروفی تبدیل شدند که نمی‌شود در موردشان صحبت نکرد؛ از آثار فانتزی طولانی گرفته تا مینی‌سریال‌های ابرقهرمانی همه و همه با شخصیت‌پردازی خوب، داستان پرکشش و جلوه‌های ویژه‌ی تماشایی مخاطبان مدرن را تا سال‌ها مجذوب کردند.

۹- پیس میکر (Peacemaker)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۲۲
سازنده: جیمز گان
بازیگران: جان سینا، دانیل بروکس، فردی استروما، چوکوودی ایووجی، جنیفر هلند
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۳ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۴ از ۱۰۰
«پیس میکر» در حقیقت دنباله‌ی سریالی «جوخه‌ی انتحار» (The Suicide Squad) جیمز گان است و بر داستان ضد قهرمانی به همین نام تمرکز دارد. این سریال نه تنها خیلی زود توجه مخاطبان عمدتا جوان و نوجوان را به خودش جلب کرد بلکه آهنگ تیتراژ آغازینش همراه حرکات موزون بازیگران در شبکه‌های اجتماعی حسابی وایرال شد.

«پیس میکر» بلافاصله بعد از انتشار اولیه برای فصل دوم هم تمدید شد و به لطف موفقیت جیمز گان در DCEU باید منتظر فصل‌های بیش‌تری هم باشیم. گان نشان داد توانایی زیادی در تبدیل قهرمان‌ها و ضدقهرمان‌های ناشناخته به شخصیت‌های به شدت محبوب دارد.

۸- پسران (The Boys)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۱۹
سازنده: اریک کریپک
بازیگران: کارل اربن، جک کواید، لاز آلونسو، تومر کاپون، کارن فوکوهارا
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۷ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۳ از ۱۰۰
«پسران» به دلیل نگاه تازه‌اش به داستان‌ها ابرقهرمانی با استقبال فوق‌العاده‌ای مواجه شد. اقتباس آمازون پرایم از کمیک گارث انیس و داریک رابرتسون کمدی ابرقهرمانی تاریک، اکشن، خشن و شیطانی است که مشابه هیچ اثر دیگری نیست. ماجرا درباره‌ی پسر جوانی به نام هیوئی است که معشوقه‌اش توسط یکی از ابرقهرمان‌هایی که ادعای محافظت از دنیا را دارند، کشته می‌شود. او تصمیم می‌گیرد به گروهی به نام پسران بپیوندد که با این ابرقهرمان‌های پوشالی مبارزه می‌کنند.

«پسران» یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های ابرقهرمانی است که تا به حال ساخته شده و برعکس سایر آثار این ژانر شخصیت‌های فوق‌العاده قدرتمندش را به عنوان ابرشرور معرفی می‌کند. شخصیت‌هایی مثل بیلی بوچر، هوم لندر و استارلایت به محبوبیت این سریال کمک ویژه‌ای کرده‌اند.

۷- بروکلین نه- نه (Brooklyn Nine-Nine)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۱۳
سازنده: دن گور، مایکل شور
بازیگران: اندی سمبرگ، آندره بروگر، ملیسا فومرو، تری کروس
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۴ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۵ از ۱۰۰
«بروکلین نه- نه» مثل «اداره» (The Office) و «پارک‌ها و تفریحات» (Parks and Recreation) کمدی است که در محیط یک اداره اتفاق می‌افتد؛ پایگاه ۹۹ اداره‌ی پلیس نیویورک. در این سریال هم مثل «فمیلی گای» از سکانس‌های فلش بک و فلش فوروارد برای افزودن به بار طنز داستان استفاده شده. این سریال آن‌قدر پرطرفدار است که وقتی اعلام شد ساخت فصل‌های آینده‌اش لغو شده، طوماری امضا کردند که به واسطه‌ی آن سازندگان از این تصمیم منصرف شدند.

«بروکلین نه- نه» به لطف شخصیت‌های بانمکش یکی از برترین کمدی‌های چند سال اخیر است. کمدی موقعیت، شوخی‌های غیرمعمول و … این سریال پلیسی را حسابی تماشایی کرده است.

۶- بازی مرکب (Squid Game)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۲۱
سازنده: هوانگ دونگ-هیوک
بازیگران: لی جونگ-جه، پارک هه-سو، وی ها-جون، جونگ هو-یون
امتیاز IMDb فیلم: ۸ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۵ از ۱۰۰
«بازی مرکب» به یک موفقیت غیرمنتظره برای نتفلیکس تبدیل شد. این سریال آخرین پروژه‌ای بود که محبوبیت زیر ژانر بتل رویال (نبرد سلطنتی) را بار دیگر اثبات کرد و با ترکیب ژانر اکشن و ترسناک برخی از تکان‌دهنده‌ترین لحظات تاریخ نتفلیکس را رقم زد.

«بازی مرکب» خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی وایرال شد و بیش از آن چه پیش‌بینی می‌شد، دیده شد و در نهایت یکی از بهترین سریال‌های سال لقب گرفت. ماجرا درباره‌ی افرادی از طبقه‌ی اجتماعی پایین است که برای به دست آوردن پول در بازی مرگباری شرکت می‌کنند که در حقیقت برای سرگرم کردن ثروتمندان طراحی شده است.

۵- بازی تاج و تخت (Game Of Thrones)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۱۱
سازنده: دیوید بنیاف و دی. بی. وایس
بازیگران: امیلیا کلارک، پیتر دینکلیج، لینا هیدی، نیکلای کاستر والدو، کیت هرینگتون، سوفی ترنر، میسی ویلیامز
امتیاز IMDb فیلم: ۹.۲ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۹ از ۱۰۰
«بازی تاج و تخت» همراه اسپین آف تازه‌اش «خاندان اژدها» (House of the Dragon) ثابت کرد بدون شک برترین سریال فانتزی دهه‌ی ۲۰۱۰ است. داستان تصاحب تخت آهنین و سرزمین وستروس، به عنوان بزرگ‌ترین سریال تلویزیونی تا ابد در ذهن طرفداران می‌ماند.

«بازی تاج و تخت» مملو از خشونت، عناصر فانتزی بی‌نظیر و توطئه‌های سیاسی مداوم برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی وستروس است. نبردهای جذاب، شخصیت‌پردازی خوب و طرح‌های داستانی تکامل یافته از این سریال که مثل «ارباب حلقه‌ها» (lord of the Rings) با درجه‌ی سنی R منتشر شد، اثری به شدت تماشایی ساخته که بعید است حالا حالاها رقیبی برایش پیدا شود.

۴- بریکینگ بد (Breaking Bad)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۰۸
سازنده: وینس گیلیگان
بازیگران: برایان کرانستون، آنا گان، آرون پال، دین نوریس، بتسی براندت
امتیاز IMDb فیلم: ۹.۵ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۶ از ۱۰۰
سریال «بریکینگ بد» همراه «شنود» (The Wire) و «سوپرانوز» (The Sopranos) هنوز هم که هنوز است از برترین مجموعه‌های جنایی تمام دوران به حساب می‌آید. ماجرا درباره‌ی معلم شیمی شریفی به نام والتر وایت است که پس از آگاهی از ابتلا به سرطان ریه‌ی پیشرفته تصمیم می‌گیرد برای تامین معاش خانواده همراه شاگرد سابق خلاف‌کارش جسی پینکمن مشغول ساخت مواد مخدر شیشه شود.

هر چه قدر که زمان بیش‌تری گذشت «بریکینگ بد» طرفداران بیش‌تری پیدا کرد و این پایگاه طرفداری با انتشار هر فصل تازه، مستحکم‌تر از قبل شد. «بریکینگ بد» با شخصیت‌پردازی عالی، داستان‌های پرتنش و پیچیده حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و بدون شک لقب بهترین سریال تاریخ برازنده‌اش است.

۳- مردگان متحرک (The Walking Dead)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۱۰
سازنده: فرانک دارابونت
بازیگران: اندرو لینکلن، نورمن ریدس، استیون ین، چندلر ریگز، ملیسا مک‌براید
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۱ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۹ از ۱۰۰
بعد از این که «مردگان متحرک» منتشر شد مثل «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead) و «۲۸ روز بعد» (۲۸Days Later) به یکی از آثار زامبی محور محبوب تبدیل شد و مخاطبان از همان قسمت اول درگیر داستان ریک و سایر بازماندگان این جهان آخرالزمانی مملو از زامبی شدند.

«مردگان متحرک» به مرور زمان یک پایگاه طرفداری فوق‌العاده قوی به وجود آورد، آن را حفظ کرد و با سری مرگ‌های تکان‌دهنده نابودش کرد. این درام به شدت انسانی نشان داد که احتمالا در آخرالزمان مردمان معمولی نسبت به زامبی‌ها خطرناک‌تر هستند. شخصیت‌های «مردگان متحرک» و این سوال که در نهایت چه کسی زنده می‌ماند، مخاطبان مدرن را حسابی مجذوب خودش کرد.

۲- تئوری بیگ بنگ (The Big Bang Theory)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۰۷
سازنده: چاک لوری، بیل پریدی
بازیگران: جانی گالکی، جیمز پارسونز، کیلی کوئوکو، سایمون هلبرگ
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۲ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۱ از ۱۰۰
«تئوری بیگ بنگ» برای بسیاری از مخاطبان جوان و مدرن طولانی‌ترین و مهم‌ترین سیتکام کمدی زندگی‌شان است. این سریال بر گروهی از پسران جوان خجالتی و دوستشان پنی در کالیفرنیا متمرکز است که در تلاش است به آن‌ها بفهماند چطور باید علایق و علمشان را از زندگی اجتماعی جدا کنند و از انزوا بیرون بیایند.

«تئوری بیگ بنگ» برای بسیاری از مردم سیتکام کمدی محبوب دوران جوانی‌شان است و بسیاری هم با آن بزرگ شدند. شخصیت‌های این سریال بر فرهنگ عامه تاثیر غیرقابل‌انکاری گذاشتند و حتی امروز بسیاری از شوخی‌های آن، میان قشر جوان استفاده می‌شود.

۱- مندلورین (The Mandalorian)

تاریخ انتشار اولیه: ۲۰۱۹
سازنده: جان فاورو
بازیگران: پدرو پاسکال، جینا کارانو، کارل ویترز، جانکارلو اسپوزیتو
امتیاز IMDb فیلم: ۸.۷ از ۱۰
امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۹۳ از ۱۰۰
«مندلورین» پس از «سه‌گانه‌ی دنباله‌ی جنگ ستارگان» (Star Wars sequel trilogy) منتشر شد. ادغام دنیای جنگ ستارگان و تم وسترن از همان ابتدا موفقیت زیادی را برای این سریال به همراه آورد و به باور بسیاری از مخاطبان بهترین پروژه‌ی دیزنی در این فرانچایز است.

سریال ماجرای جایزه‌بگیری به نام مندلورین (پدرو پاسکال) را دنبال می‌کند که وظیفه دارد بیبی یودا یا همان گروگو بانمک را صحیح و سالم به مقصد برساند اما خیلی زود رابطه‌ی پدر و فرزندی میان آن‌ها ایجاد می‌شود. این سریال هم برای طرفداران پروپاقرص دنیای «جنگ ستارگان» نوستالژیک بود و هم دو شخصیت تازه‌ی دوست‌داشتنی یعنی مندلورین و گروگو را به آن‌ها معرفی کرد که داستان‌های بسیاری برای گفتن داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما