سافاری یکی از سریع ترین مرورگرهای توسعه یافته است که 20ساله شد

استیو جابز اولین‌بار 20 سال پیش در تاریخ 7 ژانویه 2003 از سافاری به عنوان سریع‌ترین مرورگر مک رونمایی کرد.

«استیو جابز»، هم‌بنیان‌گذار اپل اولین‌بار در رویداد Macworld 2003 از سافاری (Safari) رونمایی کرد و روز گذشته بیستمین سالگرد این مرورگر بود. اپل در آن زمان، سافاری را به‌عنوان «سریع‌ترین مرورگر وب ایجاد‌شده برای مک» معرفی کرد.

اپل در زمان معرفی این محصول گفت که نسخه اصلی سافاری، صفحات وب را در مک سه‌برابر سریع‌تر از اینترنت اکسپلورر مایکروسافت بارگذاری می‌کند. اینترنت اکسپلورر از 1998 تا زمان انتشار OS X Panther با سافاری در سال 2003، مرورگر پیش‌فرض مک بود. اپل به‌عنوان بخشی از قرارداد پنج‌ساله خود با مایکروسافت، این مرورگر را در مک قرار داده بود.

توضیحات استیو جابز درباره سافاری

بنیان‌گذار فقید اپل در بیانیه مطبوعاتی مربوط به ژانویه 2003 گفته بود:

«سافاری سریع‌ترین مرورگر در مک است و ما پیش‌بینی می‌کنیم که بسیاری احساس کنند بهترین مرورگری است که تاکنون ساخته شده است. ما با اولین مرورگر جدید ایجادشده در طی سالیان متمادی، نوآوری را به این دسته بازگردانده‌ایم.»

نسخه بتای عمومی سا‌فاری در ژانویه 2003 با OS X Jaguar در دسترس قرار گرفت و از ویژگی‌های مهمی مانند موتور رندر WebKit برای افزایش سرعت وبگردی، قابلیت‌های جستجوی گوگل که مستقیماً در نوار ابزار ادغام شده بود، مدیریت بهتر بوک‌مارک‌ها، مسدودکننده اختیاری تبلیغات پاپ‌آپ، فرایند دانلود فایل ساده‌تر و مواردی دیگر بهره می‌برد.

نسخه موبایل سافاری نیز در سال 2007 برای آیفون و در سال 2010 برای آیپد منتشر شد. این مرورگر همچنان در تمامی پلتفرم‌های اپل از WebKit استفاده می‌کند.

بااین‌حال، مرورگر اپل درنهایت تحت‌الشعاع گوگل کروم قرار گرفت که در سال 2008 منتشر شد و اکنون محبوب‌ترین مرورگر وب جهان است. بااین‌وجود، اپل همچنان ادعا می‌کند که سافاری سریع‌ترین مرورگر دسکتاپ جهان است و به‌طور متوسط، در بارگذاری وب‌سایت‌های پربازدید 50 درصد سریع‌تر از کروم در مک عمل می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما