رکورد جدید از کاهش ثروت ایلان ماسک

ایلان ماسک نه تنها دیگر ثروتمندترین فرد جهان نیست بلکه با رکورد افت میزان ثروتی که از خود به جای گذاشته نامش را در تاریخ از جهتی دیگر هم ماندگار کرده است. در واقع او تا اینجا نخستین انسانی بوده که ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت رسید و از همین جهت هم نخستین کسی که بیشترین افت ثروت را داشته تبدیل شد.

با این وجود ماسک نه فقط از جنبه ثروت اندوزی و برباد دادن آن بلکه از هر زاویه‌ای یک پدیده است. شخصی که امروز در اوج موفقیت شرکتهای بزرگی چون تسلا و اسپیس ایکس بیشترین میزان وقتش را در توییتری می‌گذارند که بیشترین ضربه را به او زده است. او کسی است که در مورد هر چیزی اظهار نظر می‌کند از سیاست و واکسن گرفته تا موضوعات مربوط به خرید ۴۴ میلیارد دلاری توییتر که بزرگترین چالش این روزهای اوست.

اما برای آنکه ببینیم اوج و سقوط ثروت ایلان ماسک چگونه رخ داده باید نگاهی به گذشته بیندازیم. نخستین نشانه‌های موفقیت مالی ایلان ماسک در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ با رشد قابل توجه سهام تسلا رخ داد و با انفجار قیمتی سهام این شرکت در ۲۰۱۸ به اوج خود رسید. ترکیب این رشد قیمت سهام با وام سرمایه‌گذاری که ماسک دریافت کرد میزان ثروت او را به رکوردی در ثروت شخصی در تاریخ تبدیل کرد.

در سال ۲۰۱۸ برنامه‌ای که ماسک برای توسعه پرخرج تسلا در نظر گرفته بود آنقدر غیر عملی به نظر می‌رسید که شرکت مشاوره سهامداران تسلا به آن انتقاد کرد اما اکثریت سهامداران تسلا به آن رای مثبت دادند. یک هدف این طرح تبدیل تسلا به یک شرکت ۶۵۰ میلیارد دلاری و رساندن آن به شرکتهایی چون آمازون، الفابت و مایکروسافت از نظر ارزش بود.

ماسک آن را به شیوه منحصر به فرد خود با تمرکز و صرف زمان زیاد انجام داد.

در پایان سال ۲۰۲۰ رشد سهام تسلا باعث قرار گیری آن در شاخص S&P ۵۰۰ شد و همین برای ماسک ۳۰۴ میلیون سهام آپشن به ارزش هر سهم ۲۳.۳۴ دلار به همراه داشت.

در واقع میزان پکیچ درآمدی پیشنهادی که در سال ۲۰۱۸ – از طرف سهامداران – به ماسک پیشنهاد شده بود آنقدر نبود که ماسک را وادار کند صرفا فعالیتهایش را در این شرکت متمرکز کند برای همین سهامداران یک پکیچ پرداختی ویژه را برای او ارایه کردند که هم اکنون بر اساس همین پکیچ یک شکایت حقوقی علیه ماسک از سوی بخشی از سهامداران تسلا تنظیم شده که او دوباره باید به تسلا بازگردد.

ماسک ۵۱ ساله در اواسط ماه نوامبر با چشمانی سرخ از خستگی – و البته با پرواز جت شخصی – در دادگاهی در دلاور حاضر شد دادگاهی که قاضی آن همان قاضی دادگاه بین ایلان ماسک و توییتر (پیش از خرید نهایی این شرکت) بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما