رونمایی از مدل جدید تراشه های M2 پرو و مکس مجهز به هسته گرافیکی توسط اپل

این تراشه‌های جدید اپل حداکثر 12 هسته پردازشی دارند و مدل پرو به 19 هسته و مکس به 38 هسته گرافیکی مجهز شده‌ است.

اپل همان‌طور که شایعات گفته بودند، امروز از جدیدترین محصولات خود رونمایی کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تراشه‌های M2 پرو و مکس هستند که قدرت نسل جدید مک مینی و مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی را تأمین می‌کنند.

مشخصات اپل سیلیکون M2 پرو و مکس

تراشه M2 پرو براساس نسل دوم لیتوگرافی 5 نانومتری توسعه پیدا کرده است و 20 درصد ترانزیستورهای بیشتری نسبت به M1 پرو دارد (40 میلیارد ترانزیستور). همچنین تعداد ترانزیستورهای آن نسبت به تراشه M2، دو‌برابر شده است. به گفته اپل، عملکرد چند‌رشته‌‌ای CPU نسبت به M1 پرو تا 20 درصد افزایش پیدا کرده و برخی اپ‌ها مانند فتوشاپ و Xcode، حالا عملکرد سریع‌تری از خودشان نشان می‌دهند.

چیپ M2 پرو به حداکثر 12 هسته پردازشی (8 هسته قدرتمند و 4 هسته کم‌مصرف) مجهز شده و دارای 19 هسته گرافیکی است که نسبت به M1 پرو، 3 هسته بیشتر دارد. این چیپ همچنین از حافظه کش L3 بزرگ‌تری هم بهره می‌برد که در‌مجموع منجر به بهبود 30 درصدی عملکرد گرافیکی‌‌اش شده است. این تراشه همچنین از حداکثر 32 گیگابایت رم با سرعت 200 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

تراشه M2 مکس مانند برادرش می‌تواند حداکثر 12 هسته پردازشی داشته باشد، اما در بخش گرافیکی با حداکثر 38 هسته روبه‌رو هستیم و همچنین حافظه کش L2 بزرگ‌تری هم دارد. به گفته اپل، عملکرد گرافیکی این چیپ نسبت به M1 مکس تا 30 درصد بهبود داشته است.

تراشه M2 مکس همچنین نسبت به M1 مکس، 10 میلیارد ترانزیستور بیشتری دارد (67 میلیارد ترانزیستور) و همچنین می‌توان آن را با 96 گیگابایت رم همراهی کرد. اپل مدعی شده که M2 مکس، قدرتمندترین و کارآمدترین تراشه برای یک لپ‌تاپ حرفه‌ای است.

این تراشه‌ها در کنار قدرت بالاتر، مصرف انرژی بهینه‌تری هم دارند که منجر به افزایش شارژدهی نسل جدید مک بوک پرو 14 و 16 اینچی می‌شود. همچنین هر دو تراشه اپل از نسل جدید موتور عصبی 16 هسته، موتور مدیای اختصاصی، نسل بعدی پردازشگر سیگنال تصویر برای کاهش بهتر نویز و بهبود کیفیت دوربین و نسل بعدی Secure Enclave بهره می‌برند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما