بررسی هزینه‌ی واقعی ساخت آیفون ۱۴ پرو مکس

هر ساله هزینه‌ی ساخت مدل جدید آیفون مورد توجه کاربران زیادی قرار می‌گیرد و امسال هم شرکت تحقیقاتی مشهور Counterpoint Research گزارشی در مورد هزینه‌ی ساخت آیفون ۱۴ پرو مکس منتشر کرده است. به طور کلی هزینه‌ی ساخت این مدل ۳.۴ درصد بیشتر از نسل قبلی است. ظاهرا این افزایش هزینه‌ی قطعات به استفاده از دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و قابلیت نمایشگر همیشه روشن برمی‌گردد. باید خاطرنشان کنیم این گوشی با همان قیمت نسل قبلی راهی بازار شده و در نتیجه اپل از فروش آن سود کمتری دریافت می‌کند.

در این گزارش آمده هزینه‌ی قطعات مربوط به ارتباطات، ۱۳ درصد از کل هزینه‌ی ساخت را در بر می‌گیرد ولی نسل قبلی این قطعات حدود ۱۴ درصد از کل هزینه‌ی ساخت را به خود اختصاص داده بودند. گفته می‌شود به دلیل افزایش محبوبیت اینترنت ۵G و افزایش ساخت این قطعات، هزینه‌ی آن‌ها کاهش پیدا کرده است. درون این گوشی چیپست A16 تعبیه شده که ۱۱ دلار گران‌تر از نسل قبلی تمام می‌شود.

به طور کلی، هزینه‌ی ساخت آیفون ۱۴ پرو مکس حدود ۱۷ دلار بیشتر از نسل قبلی محسوب می‌شود. در رابطه با سری آیفون ۱۵ به نظر می‌رسد مدل‌های معمولی هم دوربین ۴۸ مگاپیکسلی را دریافت می‌کنند و تمام این گوشی‌ها همراه با پورت USB-C راهی بازار خواهند شد. بنابراین با توجه به اینکه قیمت آیفون طی چند سال گذشته ثابت مانده و هر ساله هزینه‌ی ساخت این گوشی‌ها بیشتر می‌شود، به احتمال زیاد سال آینده سری آیفون ۱۵ با قیمت بیشتری نسبت به نسل قبلی خود به دست کاربران می‌رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما