بررسی سرمایه گذاری آمازون و مایکروسافت بروی هوش مصنوعی توسط رگولاتوری بریتانیا

سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) همکاری مایکروسافت با شرکت فرانسوی هوش مصنوعی Mistral و همچنین سرمایه‌گذاری آمازون در استارتاپ آنتروپیک را بررسی می‌کند. این رگولاتوری از طرف‌های ذی‌نفع و شخص ثالث دعوت‌ می‌کند تا درباره سرمایه‌گذاری‌های این دو غول فناوری در شرکت‌های کوچک هوش مصنوعی اظهارنظر کنند.

براساس گزارش CNBC، سازمان CMA درواقع به دنبال دیدگاه‌های مختلف درباره شراکت مایکروسافت و آمازون با سازندگان مدل‌های هوش مصنوعی مولد کوچک‌تر هستند. این سازمان بیشتر بر همکاری مایکروسافت با Mistral و استخدام کارکنان سابق Inflection AI توسط این غول فناوری، و همچنین سرمایه‌گذاری آمازون در آنتروپیک متمرکز خواهد بود.

تحقیقات رگولاتوری بریتانیا درباره مایکروسافت و آمازون

CMA تا 9 می (20 اردیبهشت) به‌دنبال نظرات طرف‌های ذینفع است تا بررسی کند که آیا سرمایه‌گذاری‌ها و همکاری این شرکت‌ها قرار است به ادغام آن‌ها منجر گردد یا خیر. دعوت برای اظهارنظر درواقع اولین بخش از فرایند جمع‌آوری اطلاعات است که پیش از آغاز تحقیقات رسمی فاز 1 توسط رگولاتور بریتانیایی انجام می‌شود.

مایکروسافت اخیراً 16 میلیون دلار در Mistral سرمایه‌گذاری کرده؛ این استارتاپ فرانسوی توسط کارمندان سابق متا و دیپ‌مایند گوگل تأسیس شده است. درهمین‌حال آمازون در شرکت هوش مصنوعی آنتروپیک سرمایه‌گذاری کرده است. البته پیش‌تر آمازون گفت که سهام اقلیت را در آنتروپیک حفظ خواهد کرد و در هیئت مدیره صندلی نخواهد داشت.

از سوی دیگر، مایکروسافت با این امر که قراردادش با Mistral و استخدام‌هایش از Inflection به منزله ادغام است، مخالفت کرد. سخنگوی مایکروسافت در بیانیه‌ای گفت: «ما مطمئن هستیم که شیوه‌های تجاری رایج مانند استخدام استعدادها یا سرمایه‌گذاری جزئی در یک استارتاپ هوش مصنوعی باعث ارتقای رقابت می‌شوند و با ادغام یکسان نیستند.»

سخنگوی آمازون نیز گفته است: «برخلاف شراکت بین دیگر استارتاپ‌های هوش مصنوعی و شرکت‌های بزرگ فناوری، همکاری ما با آنتروپیک شامل سرمایه‌گذاری محدود است و به آمازون نقش مدیر هیئت‌مدیره یا ناظر نمی‌دهد و همچنان آنتروپیک مدل‌های خود را روی چندین ارائه‌دهنده فضای ابری اجرا خواهد کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما