با 10 فیلم دزدان دریایی تاریخ سینما آشنا شوید

وقتی که اولین فیلم فرانچایز دزدان دریایی کاراییب (Pirates of the Caribbean) در سال ۲۰۰۳ به سینماها آمد، نسل جدیدی از سینماروها مجذوب ایده زندگی به سبک دزدان دریای شدند. بدون شک زندگی واقعی دزدان دریایی شکوه و هیجان بسیار کمتری نسبت به آن چیزی داشته که در فیلم ها و سریال های تلویزیونی می بینیم اما فیلم ها آن را شبیه یک ماجراجویی بسیار هیجان انگیز و البته خواستنی به تصویر می کشند. افسانه ها در مورد دزدان دریایی مشهوری مانند ریش سیاه همیشه عامه مردم را شیفته خود می کرده است. در واقع، چیزی در مورد فکر زندگی کردن بدون نیاز به دنبال کردن قوانین وجود دارد که انسان ها را به سمت این داستان ها جذب می کند.

یک کشتی، یک سری نیرو و خدمه و اقیانوسی وسیع و پهناور؛ این تمام چیزی است که بر اساس فیلم های دزدان دریایی برای یک زندگی خوب به آن ها نیاز دارید. اما چیزهای بسیار بیشتری از شخصیت مشهور جک اسپارو در مورد فیلم هایی که در باب دزدان دریایی ساخته شده وجود دارد. از فیلم های کلاسیک دهه ۱۹۳۰ تا ماجراجویی های دریایی داستان های مدرن، برای هر ذائقه ای دستکم چند فیلم در مورد دزدان دریایی ساخته شده است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با برخی از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندگی و ماجراجویی های دزدان دریایی آشنا کنیم.

۱- The Crimson Pirate


فیلم های دزدان دریایی در دهه ۱۹۵۰ به اوج محبوبیت و موفقیت رسیدند. در حالی که این فیلم ها آن جلوه های ویژه مسحور کننده امروزی را نداشته و هنوز کامپیوتر و قدرت آن در سینما تحقق نیافته بود، فیلم های ماجراجویانه ای مانند The Crimson Pirate هنوز هم قانون گریزی هیجان انگیز، سکانس های اکشن هوشمندانه و شخصیت های منفی دوست داشتنی زیادی برای ارائه داشتند. فیلم The Crimson Pirate داستان یک دزد دریایی کاراییب به نام کاپیتان والو و خدمه اش را روایت می کند که یک کشتی متعلق به نیروی دریایی پادشاه بریتانیا را به تصرف خود در می آورند. اما والو نمی داند که وی بزودی نیروهایش را وارد شورشی علیه سیستم پادشاهی در جزیره کبرا می کند، مقصدی که کشتی او در پیش دارد.

والو به سرعت شروع به نقشه کشیدن کردن و به ایده فروختن سلاح به نیروهای شورشی مستقر در جزیره می رسد. اما خیلی زود، والو تصمیم می گیرد رهبر این شورشی ها به نام ال لیبره را ربوده و برای گرفتن جایزه به پادشاهی بریتانیا تحویل دهد. پیچش داستانی دیگری نیز به سرعت از راه رسیده و همه چیز را پیچیده تر از قبل می کند: به محض رسیدن به جزیره کبرا، والو عاشق دختر ال لیبره می شود. مملو از سکانس های عاشقانه، کمدی و اکشن فراوان، فیلم The Crimson Pirate هر آنچه که از یک فیلم در مورد دزدان دریایی بخواهید را در خود دارد.

۲- The Sea Hawk

اگر به دنبال یک فیلم در مورد دزدان دریایی مملو از سکانس های اکشن با داستانی در مورد اتفاقات واقعی تاریخی هستید، بهترین گزینه شما فیلم The Sea Hawk ساخته سال ۱۹۴۰ است. در دوران موسوم به عصر الیزابت، فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا می خواهد امپراطوری اش را با حمله به انگلیس توسعه دهد. او این نقشه را با برنامه ریزی برای ساخت یک ارتش بزرگ که توانایی شکست ارتش انگلیس را داشته باشد آغاز می کند و سخت تلاش می کند تا ملکه الیزابت اول را نسبت به نقشه خصمانه خود بی خبر نگه دارد. او یک کشتی حامل فرستاده اش، دون آلوارز، را برای گول زدن ملکه به انگلیس می فرستد، کشتی که توسط فردی به نام جافری تورپ که فرمانده کشتی جنگی آلباتروس است در دریا تصرف می شود.

البته بدون حضور عشق ممنوعه نمی توان از یک فیلم در مورد دزدان دریایی صحبت کرد و اینجا نیز تورپ عاشق خواهرزاده آلوارز به نام دون ماریا می شود. او که بین عشقش به دونا ماریا و وظیفه اش نسبت به تاج و تخت انگلستان مردد می ماند و در نهایت باید وفاداری واقعی خود را نشان دهد. به وضوح، این فیلم تصویری مثبت از طرف بریتانیایی ارائه می دهد و به همین خاطر تصویر دقیقی از اتفاقات واقعی تاریخی که از آن ها الهام گرفته نیست. اما تا زمانی که در ذهن خود داشته باشید که با یک فیلم مستند مواجه نیستید، بدون شک از تماشای این فیلم لذت خواهید برد و واقعیت های تاریخی متعددی را نیز هنگام تماشای فیلم یاد خواهید گرفت.

۳- Treasure Island

رمان محبوب Treasure Island اثر رابرت لوییس استیونسون بارها در قالب فیلم و سریال اقتباس شده است. اما اقتباس دیزنی در سال ۱۹۵۰ که در واقع اولین فیلم کاملاً لایو اکشن این استودیو نیز هست، به شکلی خیره کننده ای متمایز از دیگر اقتباس های سینمایی صورت گرفته از رمان استیونسون است. Treasure Island یک فیلم خانوادگی کلاسیک است که هم برای کودکان و هم بزرگسالان سرگرم کننده و جذاب خواهد بود. در هر صورت، کودکان همیشه در مورد کشف گنج های گمشده خواب رویاپردازی کرده و بزرگسالان نیز با یادآوری همین رویاپردازی ها، احساس نوستالژیکی به دوران کودکی خود پیدا می کنند.

وقتی یک پسربچه به نام جیم هاوکینز یک نقشه مرموز گنج متعلق به یک دزد دریایی مشهور را پیدا می کند، مصمم می شود تا چیزی که زیر شن ها پنهان شده را پیدا کند. اما او نمی تواند به تنهایی به جزیره دوردستی که روی نقشه مشخص شده برسد و به کمی کمک نیاز دارد. به کمک دکتر لیوسی، اسکوایر ترلاونی و حتی یک دزد دریایی بدنام به نام لانگ جان سیلور، او گروهی تشکیل می دهد و سوار بر کشتی هیسپانیولا به سمت جزیره گنج به راه می افتد. اما هاوکینز و گروهش تنها افرادی نیستند که به دنبال این گنج هستند. هر کسی بخشی از این گنج را برای خود می خواهد و دیگر لازم نیست بگوییم که برای رسیدن به این گنج گرانقیمت حاضرند دست به چه کارهایی بزنند.

۴- Captain Phillips

Captain Phillips از آن دسته فیلم های دزدان دریایی نیست که در دوران بسیار دور دنیای دریانوردی روایت می شود و در واقع فیلمی جدید است که بر اساس اتفاقات واقعی اخیر ساخته شده است. این تریلر زندگینامه ای داستان ربوده شدن کشتی تجاری مرسک آلاباما در سال ۲۰۰۹ را روایت می کند، اتفاقی که در آب های سومالی در اقیانوس هند رخ دهد. چهار دزد دریایی وارد کشتی شده و آن را به کنترل خود در می آورند و در نهایت نیز کاپیتان ریچارد فیلیپ را به گروگان می گیرند. در حالی که دیگر فیلم های ساخته شده در مورد دزدان دریایی گاهگاهی به جنبه تاریک این حرفه می پردازند اما Captain Phillips هرگز واقعیت را کنار نمی گذارد.

این فیلم دزدی دریایی مدرن را به همان شکلی که هست نشان می دهد و بعد از تماشای سرگذشت واقعی کاپیتان فیلیپ و خدمه اش در این سفر پرماجرا، نظرتان نسبت به دزدان دریایی سومالی تغییر خواهد کرد، همزمان تجربه ای که فیلیپ و خدمه اش در این ماجرا داشتند را به شکلی ویرانگر خواهید دید. فیلم Captain Phillips به خاطر بازی های قوی اش به ویژه بازی تام هنکس در نقش فیلیپ و برخاد عبدی در نقش عبدالوالی موسی که رهبر دزدان دریایی است مورد تحسین همگان قرار گرفت. فیلم Captain Phillips یک موفقیت تجاری بزرگ بود و در شش بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم سال.

۵- A High Wind in Jamaica

فیلم A High Wind in Jamaica که بر اساس رمانی از ریچارد هیوز به همین نام ساخته شده یک ماجراجویی قدیمی در مورد دزدان دریایی است. داستان فیلم در سال ۱۸۷۰ روایت می شود، زمانی که یک طوفان جاماییکا را در می نوردد. یک زوج بریتانیایی که همراه با پنج فرزندشان در این جزیره زندگی می کنند، در نهایت به این نتیجه می رسند که آن ها را برای تحصیلات مناسب به انگلیس بفرستند، با ترس از اینکه در صورت ماندن در جاماییکا، غیرمتمدن بار خواهند آمد. اما سفر دریایی در عرض اقیانوس آرام بدون داستان و خطر نیست. وقتی کشتی آن ها توسط دزدان دریایی مورد حمله قرار می گیرد، فرزندان این زوج در بحبوحه درگیری ها و آشوب گیج شده و در نهایت سر از کشتی دزدان دریایی در می آورند.

طبیعتاً، دزدان دریایی هیچ علاقه ای به نگه داشتن این کودکان روی کشتی خود نداشته و تصمیم می گیرند بدون اینکه دردسری برای خود درست کنند این کودکان را جایی پیاده کنند. اما همه چیز با وقوع یک تراژدی عوض می شود و ناگهان دزدان دریایی تغییر موضع می دهند. شاید فضاها و لباس های رنگارنگ باعث شده باشد که این فیلم حال و هوایی رویاگونه داشته باشد و شاید هم حضور دزدان دریایی مهربان و نوع دوست باعث تمایز این فیلم نسبت به فیلم های ساخته شده دیگر در مورد دزدان دریایی باشد. در هر صورت، A High Wind in Jamaica شما را به یک زمان و فضای کاملاً متفاوت خواهد برد.

۶- Hook

فیلم Hook ساخته استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۱ یک برداشت تازه از داستان پیتر پن است. شاید به یاد داشته باشید که پیتر پن هرگز نمی خواست بزرگ شود اما چه می شود اگر او مجبور شود نورلند را ترک کرده و یک زندگی نرمال بالغانه را تجربه کند؟ این دقیقاً همان چیزی است که فیلم Hook به بررسی آن می پردازد و نتیجه داستانی ماجراجویانه و به شدت قابل درک و احساسی است. در فیلم Hook، رابین ویلیامز نقش پیتر بنینگ را بازی می کند، مردی که تمام تجربیات کودکی خود به نام پیتر پن در نورلند را فراموش کرده است. او با مویرا، نوه وندی، ازدواج کرده و این زوج دو فرزند نیز دارند. او یک شغل موفق به عنوان وکیل داشته اما بیش از حد کار می کند و دیگر آن رویاپردازی خلاقانه اش را ندارد.

همه چیز زمانی تغییر می کند که دشمنی از گذشته پیتر باز می گردد: کاپیتان هوک که برای غارت بازگشته است. بعد از اینکه پیتر و مویرا یک روز عصر برای شام خوردن با وندی سالخورده بیرون می روند، به خانه بازگشته و می بینند که خبری از فرزندانشان نیست و تنها سرنخ یک یادداشت یا درخواست پول است که توسط کسی جز دزد دریایی ترسناک دوران کودکی پیتر بر جای گذاشته شده است. اکنون زمان آن رسیده که پیتر به نورلند بازگردد، بچه هایش را پیدا کند و بار دیگر شخصیت واقعی خود را پیدا کند.

۷- The Buccaneer

اگر به داستان های تاریخی و فیلم های جنگی علاقه دارید، The Buccaneer بهترین فیلم در مورد دزدان دریایی برای شماست. داستان فیلم The Buccaneer در دوران جنگ ۱۸۱۲ روایت می شود و داستان یک فرمانده کشتی به نام ژان لافیت است که در نبرد نیواورلئانز شرکت می کند. در حالی که یک ناوگان بزرگ از نیروی دریایی بریتانیا به نیو اورلئانز نزدیک می شود، اندرو جکسون با ارتشی کوچک از نیروهای آمریکایی باید از شهر دفاع کند. او می داند که تنها با بهره بردن از تمام برتری های تاکتیکی که دارد می تواند نیروهای انگلیسی را عقب براند. به کنترل درآوردن جزیره مجاور می تواند استراتژی برنده هر یک از دو ارتش باشد اما این جزیره تحت کنترل همان دزد دریایی کاریزماتیک، ژان لافیت، است.

در شرایطی که هر دو طرف سعی می کنند وفاداری او را بخرند، لافیت مردد است. او قلباً می خواهد از آمریکایی ها حمایت کند اما شانس بریتانیایی ها را برای پیروزی بیشتر می داند و به متحد شدن با آن ها نیز باید فکر کند. به یا داشته باشید که این فیلم یک نسخه کاملاً ساختگی از تاریخی است که به تصویر می کشد، به همین خاطر با کمی بی خیالی به چیزهایی که می بینید توجه داشته باشید زیرا اگر با واقعیت تاریخی جنگ ۱۸۱۲ آشنایی داشته باشید، اتفاقات این فیلم برایتان خنده دار خواهد بود. با این وجود، فیلم The Buccaneer همچنان به اتفاقات واقعی رخ داده در تاریخ آمریکا می پردازد، اتفاقاتی هیجان انگیز و باورنکردنی که بسیاری چیزی در مورد آن ها نمی دانند.

۸- The Goonies

The Goonies شاید یک فیلم سنتی با موضوع دزدان دریایی نباشد اما اگر هرگز این کمدی کلاسیک ساخته شده در سال ۱۹۸۵ را ندیده اید، اطمینان داشته باشید که در مورد تلاش برای کشف یک گنج دفن شده است، با یک کشتی دزدان دریایی و حتی اتفاقاتی که با زندگی در یک کشتی متعلق به دزدان دریایی مرتبط است. گروهی متشکل از ۵ دوست که در محله ای مشهور به گون داکس زندگی می کنند، نام گروه خود را گونی ها گذاشته اند.

وقتی این دوستان از نقشه توسعه دهندگان املاک برای غصب خانه هایشان به منظور ساخت یک کلوب محلی آگاه می شوند، زیاد نسبت به شانس جامعه خود بعد از این تغییر اطمینان ندارند. اما در یک پیچش غیرمنتظره، آن ها نقشه ای قدیمی پیدا می کنند که می تواند آن ها را به گنج مخفی یک دزد دریایی مشهور به نام ویلی یک چشم برساند. اما گونی ها تنها کسانی نیستند که به دنبال این گنج هستند و این مسابقه با زمان است که مشخص می کند کی زودتر به این گنج می رسد، در حالی که گونی ها برای نجات محله شان به این گنج نیاز دارند.

۹- Pirates

فیلم Pirates ساخته سال ۱۹۸۶ با دو مرد در شرایطی سخت و مخصمه وار شروع می شود: کاپیتان رد که یک دزد دریایی انگلیسی با شهرتی ترسناک است و ژان باپتیست ملقب به قورباغه که یک نوجوان حاضر در کشتی اوست و بدون آذوقه روی یک قایق در اقیانوس پهناور گرفتار شده اند. از بخت خوش این دو، یک کشتی اسپانیایی به نام نپتون که به سمت اسپانیا باز می گردد، آن ها را پیدا کرده و سوار می کند. در ابتدا فکر می کنید که این کشتی آن ها را از مرگ نجات داده است، مگر نه؟!!! اما به محض اینکه این دو سوار کشتی اسپانیایی می شوند، می فهمند که در شرایطی بسیار بحرانی و پرآشوب سوار کشتی شده اند.

کاپیتان رد و قورباغه در می یابند که آشپز سابق کشتی به مسموم کردن کاپیتان لینارس متهم شده است، تنها به این دلیل که گنج نگهداری شده در کشتی را برای خودش می خواسته است، گنجی که شامل یک تاج به سرقت رفته از پادشاه آزتک ها نیز هست. اطلاع از این ماجرا باعث می شود که کاپیتان رد تصمیم بگیرد برای بدست آوردن این تاج پادشاهی دست به هر کاری بزند. وقتی که کاپیتان رد در نهایت کنترل و فرماندهی کشتی اسپانیایی را بدست می گیرد، ماجراجویی واقعی آغاز می شود. عشق، خیانت و سکانس های اکشن نیز در ادامه داستان رخ می دهند.

۱۰– Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

هنوز هم قابل باور نیست که یک سری فیلم که بر اساس یک چرخ و فلک دیزنی لند ساخته شده بتواند به چنین پدیده سینمایی و فرهنگی تبدیل شود اما فرانچایز Pirates of the Caribbean در نگاه سینماروها در تمام سنین بسیار محبوب شد. اولین فیلم این مجموعه در سال ۲۰۰۳ با نام Curse of the Black Pearl مخاطبان را با کاپیتان جک اسپارو ماندگار و کاریزماتیک آشنا کند و بدین ترتیب بود که دورنمای فیلم هایی که در مورد دزدان دریایی ساخته می شد برای همیشه تغییر کرد. در مسیر رفتن به جاماییکا همراه با دخترش الیزابت، فرماندار سوان و خدمه کم تعدادش یک بازمانده جوان از غرق شدن کشتی به نام ویل ترنر را نجات می دهند. الیزابت متوجه می شود که این مرد جوان یک گردنبند متعلق به دزدان دریایی را دور گردن خود دارد و تصمیم می گیرد بدون اطلاع دادن این موضوع به پدرش، خود واقعیت ماجرا را کشف کند.

سال ها بعد، وقتی کاپیتان جک اسپارو از دکل کشتی در حال غرقش به سواحل بندر رویال قدم می گذارد، الیزابت را از غرق شدن نجات می دهد. اما وقتی الیزابت به درون آب می افتد، مدال گردنش خدمه جهنمی و نامیرای مروارید سیاه را از وجودش آگاه می کند. اکنون الیزابت و ویل درگیر شکسته شدن یک نفرین قدیمی هستند و بعید است که بتوانند زنده از دست این نفرین فرار کنند. این جایی که است که فرانچایز دزدان دریایی کاراییب آغاز می شود و هنوز هم برخی از بهترین، بامزه ترین و هیجان انگیزترین سکانس های کل این فرانچایز را داشته و بدون شک بهترین قسمت از این اپیزود است.

این فیلم ها نیز هر کدام می توانستند در فهرست بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد دزدان دریایی قرار گیرند:

Muppet Treasure Island
Castle in the Sky
The Princess Bride
Porco Rosso
The Pirates! Band of Misfits
The Black Pirate
Against All Flags
Treasure Planet
The Pirates of Penzance
Anne of the Indies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما