اینتل حدود 8 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد

به‌دنبال انتشار گزارش مالی نامناسب اینتل، حدود 8 میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت از بین رفت. این افت چشمگیر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حالا نسبت به آینده بازار کامپیوترهای شخصی با تردید بیشتری نگاه می‌کنند.

به گزارش رویترز، اینتل در گزارش مالی جدید خود پیش‌بینی زیان قابل‌توجهی را برای فصل اول 2023 داشته و پیش‌بینی درآمدها هم حدود 3 میلیارد دلار کمتر از تخمین‌ها بوده است. این شرکت حتی از کاهش سرعت رشد کسب‌وکار خود در بازار دیتاسنترها خبر می‌دهد.

قیمت سهام این شرکت در روز جمعه با افت 6.4 درصدی روبه‌رو شد، درحالی‌که شرکت‌های رقیب ازجمله Advanced Miro Devices و انویدیا به‌ترتیب رشد 0.3 و 2.8 درصدی را تجربه کردند. با این اتفاق، KLA Corp، تأمین‌کننده اینتل هم که گزارش مالی ناامیدکننده‌ای را منتشر کرده بود، ریزشی 6.9 درصدی را تجربه کرد.

«هانس موزسمان» از شرکت Rosenblatt Securities، در همین رابطه گفت: «هیچ واژه‌ای نمی‌تواند سقوط تاریخی اینتل را نشان یا توضیح دهد.» این تراشه‌ساز بزرگ ظاهراً انتظار دارد که با افت درآمد 40 درصدی روبه‌رو شود. چنین سطحی از افت درآمدها آخرین‌بار در حوالی سال 2002، یعنی بعد از ترکیدن حباب دات‌کام برای اینتل به‌وجود آمده بود.

مقایسه درآمد اینتل و AMD

چالش‌های سخت اینتل تمامی ندارند

این وضعیت نابسامان نشان می‌دهد که «پت گلسینگر»، مدیرعامل این تراشه‌ساز آمریکایی، با چه چالش‌هایی در مسیر تلاش برای بازگرداندن این شرکت به جایگاه خود در بازار تراشه‌ها روبه‌رو است. او از زمان نشستن بر صندلی مدیرعاملی سعی داشته خدمات پیمانی تراشه‌سازی اینتل را گسترش دهد و کارخانه‌های جدیدی در ایالات متحده آمریکا و اروپا بسازد.

این شرکت در فصل چهارم 2022 حدود 7.7 میلیارد دلار درآمد عملیاتی داشت و 1.5 میلیارد دلار سود سهام پرداخت. حالا تحلیل‌گران می‌گویند با توجه به رسیدن رقم هزینه‌های سرمایه‌ای آن‌ها به 20 میلیارد دلار در سال 2023، اینتل باید سود سهام خود را کاهش دهد.

شرکت Bernstein می‌گوید: «وسعت این سقوط حیرت‌انگیز است و نگرانی‌هایی را پیرامون وضعیت سرمایه‌های نقدی شرکت در درازمدت به‌وجود می‌آورد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما