اولین پرواز جت جنگنده ارتقا یافته Su-57 روسیه موفقیت امیز بود

روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نسخه ارتقایافته جنگنده سوخو Su-57 در ماه جاری میلادی اولین پرواز خود را پشت سر گذاشته است.

جت جنگنده نسل پنجم Su-57 روسیه اولین بار حدود یک دهه پیش معرفی شد. ولی این کشور در توسعه این جت به مشکلات متعددی برخورد کرد و نتوانست تولید آن را جلو ببرد. حالا اما مقامات کاخ کرملین اعلام کرده‌اند که نسخه ارتقایافته Su-57 بالاخره اولین پرواز خود را انجام داده است.

مسکو از حدود یک دهه پیش که Su-57 معرفی شد، بر قابلیت‌های پیشرفته این جنگنده پنهانکار تاکید کرده و مدعی شده که این جت حتی از F-22 رپتور و F-35 لایتنینگ II آمریکا پیشرفته‌تر است. حالا شرکت UAC به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت دولتی Rostec روسیه اعلام کرده که نسخه ارتقایافته سوخو Su-57 بالاخره در ماه جاری میلادی اولین پرواز خود را انجام داده است.

در بیانیه خبری UAC آمده است: «دفتر طراحی سوخو در UAC مسئول پیش بردن توسعه Su-57 است. نسخه ارتقایافته هواپیمای نسل پنجمی Su-57 اولین پرواز خود را در پایگاه هوایی موسسه آزمایش پروازی گروموف انجام داد. خلبان این پرواز «سرگی بوگدان» از دفتر طراحی سوخو بود. این پرواز 56 دقیقه طول کشید و بدون هیچ مشکلی به اتمام رسید.»

جنگنده Su-57 می‌تواند موتور مرحله دوم داشته باشد

طبق گزارش‌ها، جت جنگنده Su-57M در چند وقت اخیر مشغول آزمایش تجهیزات داخلی، قابلیت‌های هوش مصنوعی و مجموعه جدیدی از سلاح‌های متنوع بوده است. در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: «این هواپیما همچنین قابلیت نصب یک موتور مرحله دوم را دارد.»

گزارش‌ها در گذشته مدعی بودند که جذاب‌ترین ویژگی این هواپیما موتورهای جدید izdeliye 30 است که می‌تواند پیشرانشی در حدود 16 تن را ارائه کند. پیشرانش موتورهای فعلی AL-41F-1 یا izdeliye 117 حدود 14.5 تن است.

از دیگر ویژگی‌های مهم این جنگنده جدید می‌توانیم به هوش مصنوعی آن اشاره کنیم که می‌تواند در نقش یک کمک خلبان مجازی ظاهر شود، از حسگرهای مختلف هواپیما داده گردآوری کند و اطلاعات مهمی را در اختیار خلبان بگذارد. هوش مصنوعی در مجموع یکی از اجزای حیاتی جنگنده‌های نسل ششم تلقی می‌شود.

کارشناسان می‌گویند جت‌های مدرن به جهت افزایش مانورپذیری، ذاتاً ناپایدارند. در نتیجه، حرکت در یک مسیر مستقیم توسط آن‌ها تنها به واسطه هوش مصنوعی ممکن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما