اطلاعیه رگولاتوری در خصوص تغییر ساعت در برخی گوشی‌ها

با رسیدن به ساعت یک دقیقه بامداد دوم فروردین درحالی که امسال برخلاف سال‌های گذشته ساعت کشور یک ساعت به جلو نرفت، بسیاری از سرویس‌های موبایلی، بانکی و اینترنتی و دستگاه‌های اندرویدی و ویندوزی برای یک ساعت دچار اختلال شدند، هرچند بسیاری از سرور‌های بین المللی تغییر ساعت تابستانی را برای ایران هم لحاظ کردند. اتفاقی که نیاز به هماهنگی وزارت ارتباطات در این زمینه داشته است.

حالا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اطلاعیه‌ای گفته است، پیگیری‌های لازم در این زمینه را انجام داده و اگر ساعت دستگاه‌موبایلی تغییر پیدا کرده به خاطر این است که برخی تولید‌کنندگان گوشی که باید نسخه به روز‌رسانی شده‌ای منتشر می‌کردند در این زمینه به روز‌رسانی لازم را منتشر نکرده‌اند. رگولاتوری تاکید کرده که در این زمینه در حال پیگیری‌های لازم است.

رگولاتوری در اطلاعیه خود گفته است که عدم تغییر ساعت تابستانی یا به عبارتی عدم اعمال DST(Daylight Saving Time) براساس قانون مصوب مجلس شورای از ابتدای سال ۱۴۰۲، پس از ابلاغ قانون در اول خرداد ماه ۱۴۰۱ با پیگیری های به عمل آمده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از مراجع جهانی از جمله ICANN و IANA در نسخه های به روز رسانی شده زمان کشورها منتشر و همچنین در سرورهای زمانی نظیر time.is نیز از حدود 6 ماه قبل تغییرات لازم اعمال شده است.در این اطلاعیه آمده است که برای اینکه در گوشی های تلفن همراه عدم تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار رخ دهد لازم است دو اقدام انجام گیرد، ابتدا باید شبکه اپراتورها با سرورهای جهانی بر مبنای این سیاست جدید ( عدم اعمال ساعت تابستانی) تنظیم شود که از قبل پیش بینی‌های لازم بر اساس پیگیری وزارت ارتباطات انجام گرفته و کلیه تغییرات لازم در سامانه‌ها و تجهیزات شبکه اپراتور‌ها اعمال شده است.

به گفته رگولاتوری اقدام دیگر باید از سمت تولیدکنندگان گوشی صورت می‌گرفته است. در این زمینه در اطلاعیه رگولاتوری آمده است: «در سمت گوشی کاربران است که تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه بر اساس مراجع معتبر بین المللی باید نسخه های به روز رسانی گوشی های تلفن همراه خود را منتشر می کردند تا عدم اعمال تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار انجام گیرد. اکثر تولید کنندگان گوشی نسخه های به روز رسانی شده خود را منتشر کرده اند، اما در برخی گوشی های تلفن همراه که تنظیمات توسط تولید کننده به روز نشده اند با مشکل مواجه شده اند..»

رگولاتوری تاکید کرده که پیگیری لازم از سایر تولید کنندگان گوشی که به عدم تغییر ساعت تابستانی در ایران توجه لازم را نداشته اند در حال انجام است تا اقدام به حل این مشکل شود. همچنین مراکز تماس اپراتورهای تلفن همراه نیز آماده ارائه راهنمایی درخصوص هرگونه تنظیم وبه روز رسانی به کاربران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما