اسپیس ایکس در پانزدهمین پرتاب خود یک راکت فالکون 9 و با 3000ماهواره‌ استارلینک فعال در فضا رکورد شکنی کرد

اسپیس ایکس با پانزدهمین پرتاب یک راکت فالکون 9، در استفاده مجدد از راکت‌ها رکوردشکنی کرد و تعداد ماهواره‌های فعال استارلینک را به 3000 رساند.

اسپیس ایکس دیروز عصر به‌وقت محلی یکی از راکت‌های کهنه‌کار فالکون 9 خود را از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا به پرواز درآورد تا گروه دیگری از ماهواره‌های استارلینک را به مدار بفرستد. با این پرواز نه تنها رکورد بیشترین پرواز با یک راکت فالکون 9 شکسته شد، بلکه حالا تخمین زده می‌شود که تعداد ماهواره‌های فعال این شرکت در مدار به 3000 رسیده باشد.

این راکت شرکت اسپیس ایکس برای پانزدهمین بار محموله خود را به مدار رساند و دوباره با موفقیت روی زمین فرود آمد. فالکون 9 حالا مورداعتمادترین راکت تاریخ بشر در زمینه فعالیت‌های فضایی است. گزارش‌ها می‌گویند زمانی که یک راکت از این سری دهمین پرواز خود را انجام می‌دهد، اسپیس ایکس آن را مورد بازبینی و ارزیابی مجدد قرار می‌دهد. اما پرواز اخیر، این شرکت را وارد حوزه‌ای ناشناخته کرده تا تصمیم بگیرد که بالاخره چه زمانی باید یک راکت را بازنشسته کند.

اسپیس ایکس در کمتر از 36 ساعت سه پرتاب انجام داد

نکته مثبت درباره محموله این پرواز، استفاده از ماهواره‌های استارلینک بود که توسط خود این شرکت ساخته می‌شوند و افزون بر این که هزینه حمل آنها بسیار پایین‌تر است، مطابقت بیشتری با فالکون 9 دارند. گفتنی است که اسپیس ایکس در کمتر از 36 ساعت دو مأموریت دیگر را برای ناسا و شرکت SES هم انجام داده بود.

«جاناتان مک‌دوول»، اخترفیزیکدان مرکز هاروارد-اسمیتسونین تخمین می‌زند که با پرتاب اخیر فالکون 9، تعداد ماهواره‌های فعال استارلینک در مدار به بیش از 3000 رسیده باشد. البته باید گفت که اسپیس ایکس تابستان امسال به رکورد پرتاب سه هزارمین ماهواره استارلینک رسیده بود، اما در آن زمان تعداد ماهواره‌های فعال این شرکت حدود 2700 بود.

با پیشرفته‌ترشدن ماهواره‌های استارلینک، راکت‌های فالکون 9 می‌توانند تعداد کمتری از این ماهواره‌ها را به مدار ببرند. در نتیجه، ساخت فاز بعدی منظومه ماهواره‌ای این شرکت تا حد زیادی به موفقیت استارشیپ بستگی دارد. پیش‌بینی می‌شود که این راکت غول‌پیکر در نیمه نخست سال آینده میلادی اولین پرواز آزمایشی مداری خود را انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما