آموزش اصافه کرد پرینتر سیمی و بی‌سیم به ویندوز ۱۱

اضافه کردن پرینتر به ویندوز ۱۱ کار خیلی سختی نیست. در بسیاری از موارد این سیستم‌عامل به خودکار پرینترهای شما (چه سیمی و چه بی‌سیم) را شناسایی می‌کند. اما اگر چنین نشد، روش‌های دیگری نیز برای اتصال پرینتر به سیستم شما به صورت دستی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شیوه‌های مختلف اتصال پرینتر سیمی و بی‌سیم به ویندوز ۱۱ را به شما آموزش دهیم.

۱. نحوه اضافه کردن پرینتر سیمی به ویندوز ۱۱

اتصال پرینتر سیمی به ویندوز ۱۱ (یا هر سیستم‌عامل دیگری) بسیار ساده است. به طور معمول، ویندوز به‌ محض اتصال، چاپگر را به‌طور خودکار شناسایی می‌کند؛ البته به شرط اینکه از کابل مناسب استفاده کنید و پورت‌های سیستم شما نیز سالم باشند. شما می‌توانید از طریق انجام دادن مراحل زیر، مطمئن شوید که پرینتر شما با موفقیت به ویندوز ۱۱ اضافه شده است.

دکمه‌های Win + I را فشار دهید تا تنظیمات ویندوز باز شود.
گزینه‌ی «Bluetooth and devices» را از قسمت سمت چپ انتخاب کنید و روی «Printers & Scanners» در سمت راست پنجره کلیک کنید.


در پنجره‌ی نمایش داده شده باید نام چاپگر خود را مشاهده کنید. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید، روی دکمه‌ی «Add device» برای اضافه کردن پرینتر سیمی به ویندوز ۱۱ کلیک کنید.


پس از آن، ویندوز شروع به اسکن کردن سیستم شما برای پیدا کردن پرینتر متصل شده خواهد کرد. کافی است که بعد از اتمام اسکن، نام چاپگر خود را از لیست گزینه‌های نشان داده شده انتخاب کنید.
در صورتی که سیستم نتواند چاپگر را پیدا کند و پیامی مبنی بر «The printer that I want isn’t listed» دریافت کردید، روی گزینه‌ی «Add manually» یا افزودن دستی کلیک کنید.


در پنجره‌ی نمایش داده شده، روی گزینه‌ی «Add a local printer or network printer with manual settings» کلیک کنید.


گزینه‌ی «Use an existing port» را از پنل سمت چپ انتخاب کنید و درگاهی که چاپگر را به آن متصل کرده‌اید، انتخاب کنید.


اکنون به وب‌سایت سازنده چاپگر خود بروید و درایور مخصوص پرینتر خود را از آنجا دانلود کنید. اگر سی دی برای نصب درایور چاپگر دارید، آن را وارد سیستم خود کنید تا درایور روی سیستم شما نصب شود.
در صورت استفاده از سی دی، در پنجره‌ی باز شده گزینه‌ی «Have Disk» را انتخاب کنید. اگر نه، گزینه‌ی «Windows Update» را بزنید.


آن دسته از کاربرانی که از سی دی برای نصب درایور پرینتر بهره می‌برند، باید محتوای آن را باز کرده و از آنجا نسبت به نصب درایور اقدام کنند.
اگر گزینه‌ی Windows Update را انتخاب کردید، سازنده و مدل درایور خود را انتخاب کنید. سپس یک نام برای درایور خود وارد کرده و Next را بزنید. پس از نصب درایور، بررسی کنید که آیا چاپگر با موفقیت به ویندوز ۱۱ اضافه شده یا نه.

۲. نحوه‌ی اضافه کردن پرینتر بی‌سیم به ویندوز ۱۱

پرینترهای بی‌سیم که استفاده از آن‌ها امروزه در بین کاربران بسیار متداول شده، دردسرهای مدل‌های سیمی را ندارند؛ چراکه می‌توانند مستقیماً از طریق اتصال Wi-Fi بدون نیاز به تنظیم سیم یا کابل به سیستم شما وصل شوند. برای شروع کار با چاپگر بی‌سیم، باید مطمئن شوید که رایانه و چاپگر شما می‌توانند از نسخه‌های سازگار شبکه‌های بی‌سیم پشتیبانی کنند.

هنگامی که پرینتر خود را به اتصال بلوتوث یا Wi-Fi وصل کردید، ویندوز باید به طور خودکار آن را شناسایی کند. اگر از اتصال Wi-Fi استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که هر دو دستگاه به یک شبکه متصل هستند. سپس مراحل زیر را برای اضافه کردن آن به ویندوز ۱۱ دنبال کنید:

تنظیمات ویندوز را اجرا کنید و با روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم به بخش Printers & Scanners بروید.
روی گزینه‌ی Add device کلیک کنید.
بعد از اتمام اسکن شدن سیستم، اگر نام چاپگرتان را در لیست نشان داده شده مشاهده می‌کنید، روی آن کلیک کرده تا به سیستم شما اضافه شود. برای اتصال به چاپگر ممکن است لازم باشد رمز عبور آن را وارد کنید.
در صورتی که نام پرینتر شما در لیست نشان داده شده وجود نداشت، گزینه‌ی Add manually را بزنید.


در پنجره‌ی باز شده، لیستی از گزینه‌های متصل شده به شما نمایش داده می‌شود. روی موردی که با شرایط شما مناسب‌تر است کلیک کنید و گزینه‌ی Next را بزنید.
اکنون باید بتوانید محل چاپگر خود را پیدا کنید. برای افزودن روی آن کلیک کنید.
اگر با مشکلی در اضافه کردن پرینترهای بی‌سیم مواجه شدید، دفترچه راهنمای آن را به دقت بخوانید. در غیر این صورت، یک سری روش‌ها برای حل مشکلات متداول در ادامه مقاله آورده شده که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید.

روش‌های حل مشکل اضافه نشدن چاپگر به ویندوز ۱۱

گاهی اوقات ممکن است که گزینه‌ی «Add device» در پنجره Printers & scanner به درستی کار نکند و همین باعث می‌شود که کاربران نتوانند چاپگر را به ویندوز ۱۱ اضافه کنند. اگر در موقعیت مشابهی قرار گرفتید، بد نیست روش‌های زیر را امتحان کنید:

۱. Printer Troubleshooter را اجرا کنید

مایکروسافت ویندوز را به مجموعه‌ای از برنامه‌های کوچک مجهز کرده که به طور خاص برای عیب‌یابی مشکلاتی که کاربران به طور معمول با آن مواجه می‌شوند طراحی شده‌اند. در تنظیمات ویندوز ۱۰ و ۱۱ تعداد انگشت شماری از این دسته برنامه‌ها پیدا خواهید کرد که قادرند مشکلات احتمالی سیستم را شناسایی کنند و برای رفع آن‌ها روش‌هایی را پیشنهاد دهند.

جالب اینجاست که ویندوز این روش‌ها را بدون مداخله کاربران و به صورت خودکار انجام می‌دهد تا مشکل شما برطرف شود. بنابراین، اگر نمی‌توانید چاپگر خود را به ویندوز ۱۱ اضافه کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که عیب‌یاب چاپگر یا Printer Troubleshooter را اجرا کنید. این ابزار، سیستم شما را برای مشکلات مربوط به چاپگر اسکن می‌کند و راه‌حلی برای آن ارائه می‌دهد. برای اجرای Printer Troubleshooter مراحل زیر را دنبال کنید:

Win + I را فشار دهید تا تنظیمات ویندوز باز شود.
به بخش System > Troubleshoot بروید و گزینه‌ی «Other troubleshooters» را انتخاب کنید.


در پنجره‌ی نشان داده شده گزینه‌ی Printer را پیدا کرده و روی دکمه Run مربوط به آن کلیک کنید تا عیب‌یاب اجرا شود.


با زدن گزینه‌ی Run، سیستم اسکن را آغاز خواهد کرد. اگر این سیستم عیب‌یاب مشکل پرینتر شما را شناسایی کند، راه‌حل آن را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در این صورت روی گزینه‌ی «Apply this fix» کلیک کنید. بعد از اینکه سیستم عیب‌یاب کار خود را انجام داد، دوباره مراحل ذکر شده در بالا را انجام دهید و بررسی کنید که آیا می‌توانید چاپگر خود را به ویندوز ۱۱ اضافه کنید یا نه.

۲. ویندوز خود را به‌روزرسانی کنید

برخی از مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ویندوز ۱۱ پس از نصب به‌روزرسانی «KB5006746» رفع خواهند شد. این به‌روزرسانی قرار بود برخی از باگ‌های ویندوز ۱۱ را از بین ببرد. بنابراین، شما می‌توانید با نصب جدیدترین به‌روزرسانی‌ ویندوز ۱۱ در سیستم خود، این مشکل را برطرف کنید. برای نصب به‌روزرسانی مراحل زیر را دنبال کنید:

تنظیمات ویندوز را اجرا کنید و به بخش Windows Update بروید.
روی دکمه‌ی «Check for updates» در پنجره‌ی سمت کلیک کنید و منتظر بمانید تا اسکن کامل شود.


اگر به‌روزرسانی برای ویندوز ۱۱ شناسایی شد، جهت دانلود و نصب آن اقدام نمایید. بررسی کنید که آیا نصب این به‌روزرسانی مشکل شما را برطرف می‌کند یا خیر. علاوه بر این، مطمئن شوید که درایورهای مربوطه به‌روز هستند. برای این کار، می‌توانید ویندوز را برای به‌روزرسانی درایورهای موجود بررسی کرده و سپس آن‌ها را نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما