ترامپ تراکنش با علی‌پی، ویچت‌پی و ۶ اپ چینی دیگر را غیرقانونی کرد

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ به تازگی یک دستور اجرایی جدید امضا کرده که طبق آن، معاملات با کمپانی‌های توسعه‌دهنده ۸ اپ چینی شامل «علی‌پی»، QQ تنسنت و «وی‌چت پی» را ممنوع می‌کند.

طبق این دستور اجرایی جدید، معاملات طی ۴۵ روز آینده ممنوع خواهند شد. لیست کامل این اپ‌ها شامل علی‌پی، CamScanner، شیریت، QQ Wallet ،CamScanner ،وی‌چت پی، Vmate و WPS Office می‌شود.

در این دستور اجرایی نوشته شده:

«گسترش و فراگیر شدن چندین اپ موبایل و دسکتاپ به همراه سایر نرم افزارها که توسط اشخاص در دولت چین توسعه پیدا کرده‌اند یا کنترل می‌شوند، به تهدید امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده آمریکا ادامه می‌دهند.»

«ویلبور راس»، وزیر بازرگانی آمریکا تایید کرده که وزارت بازرگانی شروع به اجرای دستورالعمل‌های این دستور اجرایی شامل شناسایی معاملات ممنوع شده خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، وزارت بازرگانی آمریکا پیش از اینکه ترامپ در تاریخ ۱ بهمن کاخ سفید را ترک کند، دست به چنین کاری می‌زند.

این اولین دستور اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت معاملات با اپ‌ها و کمپانی‌های چینی محسوب نمی‌شود. در اواسط سال ۲۰۲۰ رئیس جمهور آمریکا به دنبال ممنوعیت معاملات با کمپانی مادر تیک‌‌تاک یعنی «بایت دنس» و همچنین وی‌چت بود که البته در ماه‌های سپتامبر و اکتبر یک قاضی مانع از مسدودیت وی‌چت شد. در ماه پایانی ۲۰۲۰ هم یک قاضی از ممنوعیت معاملات با تیک تاک جلوگیری کرد.

در صورتی که دولت ایالات متحده آمریکا در ممنوعیت این اپ‌های چینی موفق عمل کند، دردسرهای زیادی نه تنها برای سازندگان آن‌ها، بلکه برای خانواده‌های آمریکایی چینی ایجاد خواهد کرد. این افراد برای ارتباط با اعضای خانواده خود در داخل چین از چنین برنامه‌هایی استفاده می‌کنند.

این احتمال وجود دارد که در ماه‌های آینده دوباره قاضی‌های آمریکا از چنین دستوری جلوگیری کنند یا با ورود جو بایدن به کاخ سفید، شاهد تغییراتی در رفتار آمریکا با برنامه‌های چینی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *