محققان پیروز به چاپ کلیه کامل انسان در ابعاد بسیار ظریف و کوچک شدند

محققان «موسسه تحقیقاتی کودکان مورداک» با استفاده از جدیدترین فناوری‌های چاپ سه بعدی موفق به تولید کلیه مینیاتوری انسان در ابعاد دانه برنج در آزمایشگاه شدند.

دستیابی یه این موفقیت می‌تواند زمینه را برای درمان نارسایی‌های کلیه و حتی پیوند آن فراهم کند. فناوری جدید که محققان در پرینت بیولوژیکی به کار گرفته‌اند، سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر از فناوری‌های قبلی است. با کمک این روش در عرض 10 دقیقه می‌‌توان 200 کلیه مینیاتوری بدون افت کیفیت، تولید کرد.

روشی که محققان برای تولید مینی کلیه در پیش گرفته‌اند «پرینت بیولوژیکی سه بعدی اکستروژنی» نام دارد که در آن از «جوهر بیولوژیکی» یا « bio-ink » نیز استفاده می‌شود.

مینی کلیه‌های آزمایشگاهی می‌توانند در اندازه‌های مختلفی، از ابعاد یک دانه برنچ گرفته تا ابعاد ناخن انسان تولید شوند. البته باید گفت کلیه‌های مینیاتوری با وجود ابعاد کوچکی که دارند، از نظر ساختار دقیقا شبیه کلیه انسان هستند و تمام اجزای تشکیل دهنده کلیه اعم از رگ‌های خونی تصفیه کننده خون با نام نفرون تا لوله‌های نازک درون کلیه را دارا می‌باشند.

با توجه به همین ساختار الگوبرداری شده می‌توان از کلیه‌های مینیاتوری برای بررسی درمان بیما‌ری‌های کلیه کمک گرفت. پیشتر محققان نمونه‌های اولیه کلیه حیوانی را تولید کرده بودند. با کلیه‌های حیوانی امکان تست برخی موارد وجود ندارد و حتما باید روی کلیه انسانی آزمایش‌ها انجام شود.

در طی مراحل آزمایش کلیه‌های مینیاتوری، محققان به بررسی بازخورد کلیه‌ها در مواجه به آنتی‌بیوتیک پرداختند. آنها برای تست کلیه‌ها از «آمینوگلیکوزیدها» که گروهی از آنتی‌بیوتیک آسیب زننده به کلیه هستند، استفاده کردند. معمولا امکان بررسی آسیب‌های ناشی از مصرف دارو روی کلیه‌های تولید شده برای حیوانات کار دشواری است؛ اما مینی‌ کلیه‌های انسانی برای تست دارو روی کلیه انسانی بسیار مناسب هستند.

محققان در تلاش هستند داروهای مختلف دیگری را روی کلیه‌های مینیاتوری آزمایش کرده و عملکرد کلیه را تحت نظارت خود قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *