دیدار با «پارلر» شدت گرفت: دیلیلت از اپ استور اپل و قطع سرورها در آمازون

حمله به کاخ کنگره آمریکا و همچنین موضع‌گیری‌ رئیس جمهور آمریکا باعث شد توییتر حساب شخصی او و همچنین برخی از طرفدارانش را مسدود کند. این موضوع باعث شد کاربران به سراغ شبکه اجتماعی جایگزین توییتر به نام «پارلر» (Parler) بروند که شرکت‌های فناوری روی خوش به آن نشان ندادند. پس از حذف این اپ از پلی استور، حالا اپل آن را از اپ استور حذف کرده و آمازون هم سرورهای مربوط به آن را قطع می‌کند.

اپل روز جمعه به پارلر برای حذف محتوایی که قوانین آن را زیرسوال می‌برد، اولتیماتوم داده بود و همچنین از آن خواسته بود برنامه‌ای برای نحوه مدیریت محتوا در آینده ارائه دهد. اپل به این برنامه تنها ۲۴ ساعت فرصت داده بود و حالا پس از این مدت، پارلر از اپ استور حذف شده است.

اپل در بیانیه‌ای اعلام کرده:

«ما همیشه از اینکه نقطه نظرات مختلف در اپ استور نشان داده شوند، حمایت می‌کنیم، اما در پلتفرم ما جایی برای تهدید به خشونت و فعالیت‌های غیرقانونی وجود ندارد. پارلر اقدامات کافی برای مقابله با گسترش این تهدیدات انجام نداده. تا زمانی که این مشکلات برطرف نشوند، این برنامه در اپ استور حضور نخواهد داشت و آن را تعلیق کرده‌ایم.»

ظاهرا پارلر برخی از اقدامات موردنظر اپل را انجام داده، اما کوپرتینویی‌ها آن‌ها را کافی ندانسته‌اند. اپل در بیانیه‌ای که برای این اپ ارسال کرده، به این موضوع اشاره کرده که فرایندها برای تنظیم‌گری یا جلوگیری از گسترش محتوای خطرناک و غیرقانونی کافی نبوده و تا زمانی که نتواند در این زمینه موفق عمل کند، به اپ استور بازنمی‌گردد.

گوگل و اپل تنها شرکت‌هایی نبودند که تصمیم به حذف پارلر از فروشگاه‌های خود گرفته‌اند، آمازون هم به این برنامه اطلاع داده که سرورهای آن را به حالت تعلیق درمی‌آورد. یکی از اعضای تیم اعتماد و ایمنی سرویس‌های وب آمازون در ایمیلی به این برنامه اعلام کرده که شرایط و سرویس‌های آمازون را زیرپا گذاشته و این کمپانی از نظارت کارآمد روی محتوا توسط یک تیم از داوطلبان قانع نشده است.

مدیرعامل پارلر، «جان ماتز» چنین تعلیقی را تایید کرده و از تعطیلی تمام سرورهای این اپ در روز یکشنبه خبر داده. طبق گفته ماتز، این احتمال وجود دارد که پارلر برای یک هفته در دسترس قرار نداشته باشد و دوباره آن را آماده استفاده می‌کنند. ماتز همچنین اپل، گوگل و سایر شرکت‌ها را به همکاری با یکدیگر برای از بین بردن رقابت متهم کرده است.

عدم میزبانی در آمازون و همچنین حذف از گوگل پلی و اپ استور، ضربه سنگینی به پارلر می‌زند. باید منتظر ماند و دید برنامه شبکه اجتماعی جایگزین توییتر برای آینده چه برنامه‌هایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *