آلفابت «پروژه لون» برای عرضه اینترنت با بالون را تعطیل کرد

در سال ۲۰۱۳ گوگل با رونمایی از «پروژه لون» (Project Loon) برای فراهم کردن امکان دسترسی به اینترنت از طریق بالون‌ بسیاری را انگشت به دهان گذاشت. این پروژه چند سال بعد با کمک بالون‌هایی که ۲۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین به پرواز درمی‌آمدند اینترنت را به برخی مناطق رساند اما آلفابت، کمپانی مادر گوگل به خاطر عدم بازدهی اقتصادی تصمیم به تعطیلی این پروژه گرفته است.

«الیستر وستگرث»، مدیرعامل این پروژه با انتشار پستی در سایت «مدیوم» با عنوان «خداحافظی با لون» تعطیلی پروژه را تایید کرده است. وی مدعی است علی رغم پیدا کردن چندین شریک که مایل به همکاری در لون بوده‌اند، راهی عملی برای کاهش هزینه‌ها تا حدی که بتوان به عنوان کسب‌وکاری پایدار و طولانی مدت به آن نگریست پیدا کرده‌اند.

«استرو تلر»، رییس لون نیز تاکید کرده علی‌رغم تمام دستاوردهای چشمگیر فنی در ۹ سال گذشته، مسیر رسیدن به ثبات اقتصادی طولانی‌تر و پر ریسک‌تر از آنچه بوده که امید داشته‌اند.

آلفابت آنقدر روی برنامه لون حساب باز کرده بود که در سال ۲۰۱۸ همراه با برنامه تحویل کالای «وینگ» آنرا به بخشی مستقل تبدیل کرد. این برنامه نخستین آزمایش پایلوت خود را در نیوزیلند انجام داد و پس از آن بالون‌ها برای ارائه اینترنت در مناطق بحران زده مثل «پرو» و «پورتوریکو» مورد استفاده قرار گرفتند. امسال نیز با استفاده از ۳۵ بالون ۵۰ هزار کیلومتر مربع از مناطق غربی و مرکزی کنیا تحت پوشش سرویس 4G قرار گرفت.

در سرویس لون سرعت دانلود ۱۸.۹ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۴.۷۴ مگابیت بر ثانیه با تاخیر ۱۹ میلی ثانیه بود که شاید در مقایسه با دیگر سرویس‌ها در آمریکا چندان چشمگیر به نظر نرسد اما برای استفاده از سرویس‌های مختلفی مانند ایمیل، تماس‌های صوتی و تصویری، وبگردی، واتساپ و یوتیوب اکتفا می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *