هزینه تساوی ساخت شیائومی می ۱۱ با آیفون ۱۲ با وجود تضاد قیمت ۴۰۰ دلاری

اولین گوشی مجهز به چیپ اسنپدراگون ۸۸۸ در جهان یعنی شیائومی می ۱۱ وارد بازار چین شده و فروش اولیه بالایی را تجربه کرده. اما مسئله‌ای که اکنون باعث تعجب شده این است که ظاهرا هزینه ساخت این گوشی تفاوتی با آیفون ۱۲ ندارد، در حالی که با قیمت بسیار پایین‌تری به فروش می‌رسد.

شیائومی می ۱۱ در نسخه پایه با ۸ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی در چین قیمتی برابر ۶۱۲ دلار دارد، در حالی که آیفون ۱۲ با ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی در این کشور با قیمتی نزدیک به ۱۰۴۰ دلار به فروش می‌رسد. با وجود اختلاف قیمت نزدیک به ۴۳۰ دلار، طبق گفته یکی از تحلیلگران و همکاران شیائومی به نام «پان جیوتانگ»، هزینه ساخت این دو گوشی یکسان است.

در حالی که آیفون ۱۲ تنها در یک نسخه بدون شارژر به فروش می‌رسد، شیائومی جدیدترین پرچمدار خود را دو نسخه عرضه می‌کند که یکی از آن‌ها همراه با شارژر در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه، قیمت یکسان این دو نسخه می ۱۱ است.

طبق گزارش‌های گذشته، هزینه ساخت آیفون ۱۲ به ۳۷۳ دلار می‌رسد که البته این هزینه مربوط به مواد برای ساخت قطعات و گوشی می‌شود و هزینه‌های دیگر مانند تحقیق و توسعه، حقوق و همچنین بازاریابی را شامل نمی‌شود.

در حالی که هزینه مواد مورد نیاز برای ساخت پرچمدار شیائومی منتشر نشده، این کمپانی چینی حاشیه سود پایینی را برای خود درنظر گرفته که رویکرد متفاوتی نسبت به سامسونگ و اپل محسوب می‌شود. همین موضوع باعث شده که اپل در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ بتواند ۵۹ درصد سود صنعت گوشی‌های هوشمند را تصاحب کند. این میزان سود در حالی است که سهم گوشی‌های آن در بازار برابر ۱۴ درصد بود.

شیائومی در مقایسه با اپل رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته و با قیمت پایین محصولات خود توانسته به محبوبیت زیادی دست پیدا کند و به سومین سازنده بزرگ گوشی در جهان تبدیل شود. این کمپانی توانست در سه ماهه سوم با کنار زدن اپل به چنین رتبه‌ای دست پیدا کند و اپل هم به رتبه چهارم سقوط کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *