سونی تولید بعضی از مدل‌های پلی استیشن ۴ را تعطیل می‌کند

هنوز شش ماه هم از عرضه پلی استیشن ۵ نمی‌گذرد با این وجود سونی توقف تولید برخی از مدل‌های کنسول نسل قبل را آغاز کرده است.

تعدادی از خرده فروشان در ژاپن به مشتریان خبر داده‌اند که مدل‌های زیر از پلی استیشن ۴ را «به خاطر توقف تولید از سوی سازنده» پس از اتمام موجودی دیگر نمی‌توانند موجود کنند:

  • PS4 500GB Glacier White
  • PS4 1TB Jet Black
  • PS4 1TB Glacier White
  • PS4 2TB Jet Black
  • PS4 Pro 1TB Glacier White

سونی پیشتر در فروشگاه اینترنتی رسمی پلی استیشن در صفحه محصول PS4 Pro اعلام کرده بود که «فعلاً برنامه‌ای برای موجود کردن این محصول در آینده ندارد» که البته پس از مدتی آن را برداشت.

توقف تولید PS4 مساله‌ای عادی به شمار می‌رود اما زمان آن ابهامات زیادی را ایجاد کرده است. برخی از کاربران توقف این کنسول از حالا را بسیار زود می‌دانند خصوصاً که عمر PS5 هنوز به شش ماه هم نرسیده است. برای مقایسه تولید پلی استیشن ۳ رسماً در سال ۲۰۱۷ یعنی چهار سال پس از عرضه PS4 متوقف شد.

توقف تولید پلی استیشن ۴ با توجه به نایاب شدن پلی استیشن ۵ و کمبود موجودی در بسیاری از فروشگاه‌ها از روز اول عرضه چندان دور از ذهن نبود. احتمالاً سونی می‌خواهد با توقف تولید زودهنگام کنسول قبلی منابع و خطوط تولید بیشتری را به PS5 اختصاص داده و کمبود آن در بازار را جبران کند. کنسول جدید سونی آنقدر نایاب شده بود که با دو برابر قیمت بیشتر در eBay به فروش رفته و به طعمه خوبی برای سارقان تبدیل شده است.

پلی استیشن ۴ فوریه ۲۰۱۳ به بازار عرضه شد و بر اساس آمارهای سایت vgchartz تاکنون ۱۱۴.۸۲ میلیون دستگاه از آن در جهان به فروش رسیده و چهارمین کنسول پرفروش دنیا لقب گرفته است. پلی استیشن ۲ با ۱۵۷.۶۸ میلیون دستگاه، نینتندو DS با ۱۵۴.۹۰ میلیون دستگاه و گیم بوی با ۱۱۸.۶۹ میلیون دستگاه در رده‌های اول تا سوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *