موتور تازه سه سیلندر ایران خودرو رونمایی شد؛ ضعیف‌تر از پیشرانه 206 تیپ 2

صنعت خودروسازی جهان به سرعت به سمت موتورهای برقی و خودروهای برقی می رود، اما سایپا و ایران خودرو در تازه ترین دستاوردهای خود پس از نصب توربو بر روی موتور قدیمی تیبا برای پروژه شاهین، دست به تولید موتور سه سیلندر 1 لیتری تنفس طبیعی زده اند که از نظر مشخصات فنی نیز عملکردی ضعیف تر از پژو 206 های تیپ 2 را ارائه می دهد. موتور سه سیلندر ایران خودرو که امروز معرفی شده است در واقع نسل دوم سری پیشرانه های ef7 این شرکت محسوب می شود و قرار است در بلند مدت جایگزین موتورهای پرحجم فعلی شود.

این در حالیست که خودروسازان بزرگ جهان سرمایه گذاری برای توسعه موتورهای پرحجم بنزینی نیز آنچنان کاهش داده اند که عملا شاهد از رده خارج شدن برخی از موتورهای دوست داشتنی 12 سیلندر طی ماه های اخیر هستیم، روندی که با سرعت بیشتری ظرف سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت. با این حال خودروسازان جهان هنوز دست از کار بر روی موتورهای درون سوز نکشیده اند و مشغول توسعه نسل آینده موتورهای بنزینی توربو با تکنولوژی های مکمل هیبریدی 48V هستند.

در همین حین اما ایران خودرو با رونمایی از نسل جدید موتورهای سه سیلندر یا به قول خودش، سه استوانه، اقدامی تاریخی را انجام داده است، چرا که موتور معرفی شده در واقع با الگو برداری از نسل گذشته موتورهای درون سوز اقتصادی (متناسب با شرایط بحران اقتصادی در سال 2008) و برمبنای کاهش مصرف سوخت توسعه یافته است و به همین دلیل نیز از حیث قدرت و گشتاور مزیتی را نسبت به موتور پر تیراژ TU3 پژو ارائه نمی کند. این درحالیست که طی سال های اخیر و در پی کاهش قیمت نفت و بنزین، در سطح جهان نیز توجه از مساله کاهش مصرف سوخت به مسائل مربوط به کاهش آلایندگی معطوف شده و به همین جهت نیز خودروسازان بزرگ جهان طی سال های اخیر، نسل جدید موتورهای خود را با قدرت و عملکرد بیشتر نسبت به مدل های قدیمی اما منطبق بر استانداردهای آلایندگی سخت گیرانه ارائه می دهند.

البته این یک واقعیت است که اساسا تولید موتورهای مشابه در صنایع خودروسازی کشورمان به سنتی خدشه ناپذیر تبدیل شده است، به طوری که با یک جمع بندی نسبتا پر دقت می توان گفت که تمامی موتورهای مربوط به روآ (پیکان اصلاح شده)، پراید، تیبا، کوییک، شاهین (تیبا توربو)، پژو 206 تیپ 2، پژو 405، پژو 206 تیپ 5، پارس ELX و موتور K4M رنو و موتور ملی EF7 همگی محدوده قدرتی بین 70 الی 110 اسب بخار را ارائه می دهند و در عملکرد فنی با یکدیگر مشابهت کامل دارند. در واقع اگر قرار بر صرفه جویی و کاهش هزینه های تولید بود، می شد تنها با تولید دو موتور تیبا و EF7، عملکرد تمامی 10 موتور فوق را پوشش داد.

ماجرا وقتی جالبتر می شود که بدانیم ایران خودرو قصد دارد تا گونه های توربو از موتور سه سیلندر خود را نیز در آینده معرفی نماید که دست برقضا بازهم در بازه عملکردی مشابهی با موتورهای قدیمی قرار می گیرند و عجیب تر آنکه تولید و توسعه موتورهای قدیمی نیز به قوت خود ادامه خواهد داشت و اتفاقا قرار است به زودی شاهد عرضه نسخه اصلاح شده XU7 (برای بار دوم) و نسخه بهینه تر موتور ملی توربو (EF7tc) باشیم و تمام این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که همچنان تولید موتورهای باستانی مربوط به روآ یا حتی نیسان زامیاد نیز ادامه خواهد داشت.

صحبت از نیسان زامیاد شد و خوب است اشاره کنیم که خبر توقف تولید این خودرو که چندی پیش منتشر شده بود، به سرعت تکذیب شد و مسئولان مربوطه اعلام کردند که تولید این گلادیاتور آبی رنگ تا ابدالدهر ادامه خواهد داشت چرا که امکان ارتقای استاندارد آلایندگی موتور این خودرو به یورو 5 وجود دارد.

در همین شرایط جالب است بدانید که سایپا و بهمن موتور نیز علی الظاهر در حال توسعه خانواده موتورهای سه سیلندر انحصاری خود هستند که بازهم از نظیر بازه قدرت تولیدی و مشخصات فنی با پیشرانه های ایران خودرو هم پوشانی دارد.


موتور سه سیلندر سایپا که سال 96 معرفی شده بود.

اما از این مباحث که بگذریم کافیست اشاره کنیم که موتور سه سیلندر تازه ایران خودرو در نسخه پایه (که امروز معرفی شده است) با یک لیتر حجم و بدون توربوچارجر از سیستم تزریق مستقیم سوخت نیز بی بهره است اما به لطف تکنولوژی زمان بندی متغییر دوگانه یارای تولید 72 اسب بخار قدرت (در مقایسه با قدرت 75 اسب بخاری قدرت پژو 206 تیپ2) و گشتاور 98 نیوتن متر (در مقایسه با 118 نیوتن متر گشتاور پژو 206 تیپ 2) را خواهد داشت.

در مورد مصرف سوخت نیز مهندسان شرکت ایپکو (بخش فنی مهندسی ایران خودرو)‌ معتقدند که مصرف سوخت موتور جدید سه سیلندر این شرکت تا ۵ لیتر در یکصد کیلومتر کاهش یافته است و این درحالیست که مصرف سوخت ترکیبی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ برابر با ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر اعلام شده است.

البته ایران خودرو وعده داده تا در صورت دریافت سرمایه گذاری مناسب برای تولید انبوه و عرضه خانواده کامل موتورهای سه سیلندر، شاهد تولید نسخه های 150 اسب بخاری و 240 نیوتن متری از همین موتور با حجم 1.3 لیتر نیز باشیم که البته به تکنولوژی تزریق مستقیم و توربوچارجر نیز مجهز خواهد بود.

جالب تر آنکه وزیر صنعت پیشنهاد داده تا سایر خودروسازان کشور نیز از همین سری پیشرانه ها برای محصولات خود استفاده نمایند، امری که با سرمایه گذاری و تولید موتورهای مشترک سایپا و بهمن خودرو در پروژه تیوان، چندان جور در نمی آید.

در نهایت گفتنی است که ایران خودرو قصد دارد تا در صورت تامین سرمایه لازم، تولید انبوه موتورهای جدید سه سیلندر خود را تا پایان سال 1401 (دو سال دیگر) آغاز نماید و به تدریج تا سال 1405 این پیشرانه ها را جایگزین موتورهای قدیمی تر خود بنماید، حال باید منتظر ماند و دید که آیا سرمایه لازم در بودجه سال 1400 تامین خواهد شد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *