هواوی رئیس جمهور سابق برزیل را به لقب مشاور شبکه 5G استخدام کرد

هواوی به تازگی رئیس جمهور سابق برزیل، «میشل تمر» را به عنوان مشاور استخدام کرده تا با نزدیک شدن به مزایده شبکه 5G و به کمک وی، حضورش در بازار این کشور را تضمین کند.

مزایده مربوط به شبکه 5G برزیل قرار بود در مارس سال ۲۰۲۰ انجام شود که به علت شیوع ویروس کرونا چنین مزایده‌ای به تعویق افتاد و در ماه‌های اولیه سال جاری میلادی صورت می‌گیرد. در دو سال اخیر به علت فشارهای دولت ترامپ، شرکت‌های چینی نتوانستند تجهیزات مخابراتی برخی کشورها را تامین کنند و حالا هواوی می‌خواهد با کمک یک سیاستمدار حضور پررنگی در برزیل داشته باشد.

استخدام میشل تمر، وکیل و رئیس جمهور سابق برزیل توسط این کمپانی چینی در بیانیه‌ای کوتاه تایید شده و هواوی در این بیانیه متعهد به شفافیت برای تمام سهامداران شده است.

تمر در گذشته معاون «دیلما روسف»، رئیس جمهور برکنار شده برزیل بود که در سال ۲۰۱۶ پس از استیضاح روسف به عنوان رئیس جمهور تا سال ۲۰۱۸ به فعالیت‌هایش ادامه داد. تمر به علت اتهاماتی شامل رشوه و همچنین پولشویی برای مدت کوتاهی در سال ۲۰۱۹ دستگیر شد.

در حالی که استخدام تمر به عنوان مشاور می‌تواند از نظر حقوقی به نفع هواوی باشد، یکی دیگر از فواید چنین کاری نزدیکی این وکیل با رئیس جمهور کنونی برزیل یعنی «ژائیر بولسونارو» است. علاوه بر این موضوع، تمر در کنگره برزیل متحدانی دارد و مسئول انتصاب رئیس آژانس ارتباطات برزیل، «Anatel» بوده که تا نوامبر ۲۰۲۱ در چنین سمتی باقی می‌ماند.

با شروع ریاست جمهور بولسونارو، شاهد تمایل وی به جلوگیری از توسعه شبکه‌های موبایل جدید از سوی هواوی در برزیل بودیم که البته دلیل چنین موضوعی، درخواست رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی دونالد ترامپ بود.

اواخر سال گذشته میلادی معاون رئیس جمهور برزیل، «همیلتون مورائو» به این موضوع اشاره کرد که با ممنوعیت هواوی، هزینه‌های توسعه شبکه 5G در این کشور افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. حالا باید منتظر ماند و دید استخدام جدید هواوی می‌تواند باعث تغییر وضعیتش در برزیل شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *