اپل با راه‌اندازی سرویس اشتراک پادکست اسپاتیفای را به کشمکش می‌کشد

اپل در راستای افزایش درآمد خود از بخش خدمات، احتمالا یک سرویس اشتراکی را برای پادکست راه‌اندازی کرده و رقابت خود با اسپاتفای را وارد مرحله جدیدی می‌کند.

اطلاعات زیادی در مورد سرویس جدید اپل منتشر نشده است؛ اما سرویس جدید اپل پادکست قرار است به صورت غیر رایگان با ارائه محتوای اختصاصی پاسخگوی نیاز کاربران باشد.

با چنین استراتژی،‌ کاربران برای گوشی دادن به محتوای صوتی اپل پادکست، لازم است پول پرداخت کنند و همین رویکرد به تولید کنندگان محتوای صوتی کمک می‌کند تا درآمد بیشتری کسب کنند. در نتیجه، تولید کنندگان پادکست رغبت بیشتری برای همکاری با اپل خواهند داشت و در نهایت این پروسه به افزایش درآمد کوپرتینونشین‌ها هم کمک می‌کند.

تاکنون اپل برنامه‌ای برای درآمد زایی از طریق خدمات و سرویس پادکست نداشته است؛ اما این سرویس با استراتژی جدید اپل، می‌تواند به منبع درآمد خوبی نیز تبدیل شود.

سرویس اپل پادکست غیر رایگان رویکردی مانند اپل نیوز و اپل موزیک را دنبال می‌کند و از سوی دیگر می‌تواند به عنوان تهدیدی برای سایر رقبای بازار از جمله آمازون و اسپاتیفای نیز محسوب شود. در سال‌های اخیر، شرکت‌های آمازون و اسپاتیفای نیز برای کنترل بیشتر بازار، اقدامات مختلفی را به انجام رسانده‌اند.

برای مثال، اوایل دی‌ماه آمازون به صورت رسمی تایید کرد که شبکه پادکست «واندری» (Wondery) را خریداری کرده است تا بتواند در رقابت با اسپاتیفای و سایر رقبای بزرگ بازار در حوزه محتوای صوتی و پادکست حرفی برای گفتن داشته باشد.

البته در نظر داشته باشید که علاوه بر شرکت های بزرگ، بسیاری از استارتاپ ها نیز در صنعت ارائه خدمات و سرویس پادکست وارد شده‌ا‌ند. برای مثال استارتاپ‌هایی همچون Luminary و Himalaya از دو سال قبل وارد این میدان شده‌‌اند.

این اولین بار نیست که شایعه‌هایی در مورد اپل پادکست مطرح می‌شود. سال 2019 نیز گفته شده بود که اپل درتلاش است تا محتوای صوتی انحصاری در حوزه پادکست تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *