AMD پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ را راهی لپ‌تاپ‌ها می‌کند

بعد از پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل، شب گذشته AMD اعلام کرد که پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ هم راهی لپ‌تاپ‌ها می‌شوند. رایزن ۷۹۴۵HX قدرتمندترین عضو این خانواده محسوب می‌شود که از ۱۶ هسته و ۳۲ رشته بهره می‌برد و حداکثر فرکانس ۵.۴ گیگاهرتز به ارمغان می‌آورد. توان طراحی حرارتی آن بین ۵۵ تا ۷۵ وات قرار دارد.

با وجود اینکه رقیب مستقیم این تراشه یعنی Core i9-13980HX از ۲۴ هسته استفاده می‌کند، ولی فقط ۸ هسته از نوع قدرتمند و باقی ۱۶ هسته از نوع کم‌مصرف محسوب می‌شوند. اما تمام ۱۶ هسته‌ی AMD توان سخت‌افزاری بسیار بالایی ارائه می‌دهند. پردازنده‌های جدید AMD که از پسوند HX بهره می‌برند، در کل ۴ مدل هستند که هر ۴ مدل ماه بعدی میلادی از راه می‌رسند.

در ادامه باید به پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۴۵ بپردازیم که این مدل‌ها هم حرف زیادی برای گفتن دارند و بهترین مدل این سری می‌تواند ۱۶ هسته و ۳۲ رشته ارائه کند. پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۴۰ در بهترین حالت ۸ هسته و ۱۶ رشته به ارمغان می‌آورند و حداکثر سرعت فرکانس به ۵.۲ گیگاهرتز می‌رسد.

پردازنده‌های سری ۷۰۳۵، ۷۰۳۰ و ۷۰۲۰ به ترتیب مبتنی بر معماری‌های Zen 3+ و Zen 3 و Zen 2 هستند. AMD مدعی شده که لپ‌تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌های سری ۷۰۳۵ عمر باتری فوق‌العاده‌ای خواهند داشت که باید ببینیم این ادعا تا چه حد واقعیت دارد. اولین لپ‌تاپ‌های مبتنی بر سری ۷۰۴۰ در ماه مارس از راه می‌رسند و اولین لپ‌تاپ‌های دارای پردازنده‌های سری ۷۰۴۵ هم ماه آینده میلادی عرضه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه