10 بازی ترسناک در فضا برای بقا در کیهان

آیا تا به حال به آسمان شب خیره شده‌اید و احساس کرده‌اید که لرزه در ستون فقراتتان افتاده است؟ وسعت فضا که پر از احتمالات مختلف است، می‌تواند به شدت ترسناک باشد. این احساس شگفتی آمیخته با ترس در بهترین بازی‌های ترسناک فضایی به طور کامل به تصویر کشیده شده است. ما هیولا‌های آشنای کابوس‌هایمان را با چیزی بسیار بیگانه‌تر، ناشناخته‌تر و پنهان‌شده در راهرو‌های فلزی سفینه‌های فضایی یا در مناطق متروک بیگانگان عوض می‌کنیم. در این بازی‌ها، ما نه تنها با تهدیدات فیزیکی، بلکه با عذاب روحی روانی با محوریت انزوا و ترس از چیزی ناشناخته که ممکن است در تاریکی در انتظار ما نشسته باشد، مواجه هستیم.

۱۰. Solarix

تهیه‌کننده: KISS Ltd / سازنده: Pulsetense Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

در سولاریکس، شما کنترل والتر تراس، مهندسی مبتلا به فراموشی را در دست می‌گیرید که از خواب سرد خود بیدار شده است. مستعمره‌ی آنسیرا در بازی که زمانی چراغ‌ امید بوده، اکنون به قبرستانی تبدیل شده است. یک هوش مصنوعی به نام .A. M. I راهنمای شما می‌شود و به شما وظیفه می‌دهد راهی برای مبارزه با طاعون مرموزی که‌ ایستگاه را ویران کرده است پیدا کنید.

سولاریکس از آثار کلاسیکی مانند سیستم شاک ۲ و مجموعه‌ی Thief الهام گرفته است. مهمات در این بازی کمیاب است و رویارویی مستقیم مقدمه‌ی یک مرگ سریع می‌شود. درعوض، برای پیمایش در راهرو‌های در حال پوسیدگی محیط بازی، باید به هوش خود تکیه کنید. این بازی به نوعی طراحی شده که می‌توانید اهداف را به ترتیب دلخواه خود انجام دهید. با این حال باید مراقب باشید زیرا در تاریکی چیزی بیش از استعمارگران جهش یافته وجود داشته و یک موجود بیگانه‌ی مرمور به نام چشم وجود دارد که انگیزه‌های آن در هاله‌ای از رمز و راز است.

۹. Echo Night: Beyond

تهیه‌کننده: FromSoftware / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PS2

امروزه بسیاری فرام‌سافتور را به خاطر آثار سولزبورن خود می‌شناسند، با این حال در زمان‌های دور، این استودیو اثری ساخت که رویکردی ترسناک به داستان‌های علمی تخیلی داشت. داستان این بازی در سال ۲۰۴۴ جریان دارد و شما در نقش دانشمندی هستید که برای ماه عسل با همسر خود به ماه سفر می‌کنید. با این حال هنگامی که کشتی شما روی سطح ماه سقوط می‌کند، فاجعه رخ می‌دهد و شما از همسرتان جدا می‌شود. شما در یک پایگاه تحقیقاتی متروک به دام افتاده و توسط ارواح افرادی که قبل از شما کشته شده‌اند، شکار می‌شوید. Echo Night: Beyond یک تجربه‌ی اول شخص است که برخلاف اکثر بازی‌های تیراندازی اول شخص، هیچ سلاحی در آن دیده نمی‌شود.

در واقع تنها دفاع شما در برابر تهدیدات بازی عقل شما و یک چراغ قوه است که البته به مدیریت مداوم باتری نیاز دارد و این موضوع در حین حرکت در راهرو‌های تاریک، لایه‌ی دیگری از تنش را به بازی اضافه می‌کند. وحشت واقعی از خود ارواح می‌آید. نمی‌توان مستقیما با این موجودات عذاب دیده مبارزه کرد و در عوض، باید از آن‌ها دوری کنید، به زمزمه‌های دلخراش آن‌ها گوش دهید و مراقب تغییرات در محیط باشید. اگر آن‌ها خیلی نزدیک شوند، ضربان قلب شخصیت اصلی سر به فلک می‌کشد و اگر به نقطه‌ی بحرانی برسد، می‌میرد. در این میان کلید بقا در حل معما‌های محیطی نهفته است و وظیفه‌ی شما این است که در کنار زنده ماندن، راز وقایع را کشف کنید.

۸. Stasis

تهیه‌کننده: The Brotherhood / سازنده: The Brotherhood
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

این بازی ماجراجویی اشاره و کلیک ایزومتریک که مانند بسیاری از آثار لیست توسط تیمی مستقل ساخته شده است، شما را به سفری دلهره‌آور در درون یک فضاپیمای رو به زوال می‌برد. در این اثر شما کنترل جان ماراچک را به دست می‌گیرید، مردی که ناامید از یافتن همسر و دخترش در این کشتی فضایی متروک گیر افتاده است. همانطور که در راهرو‌های کلاستروفوبیک کشتی حرکت می‌کنید، یک حقیقت نگران‌کننده شروع به آشکار شدن می‌کند. مطابق انتظار به نظر می‌رسد که خدمه ناپدید شده‌اند و ردی از تجهیزات ناکارآمد و سکوت آزاردهنده را پشت سر گذاشته‌اند. استاتیس به طرز ماهرانه‌ای داستانی علمی تخیلی را با ترس ترکیب می‌کند و فضایی را ایجاد می‌کند که هم هیجان‌انگیز و هم واقعا ترسناک است.

با این حال استایس چیزی بیش از یک محیط ترسناک خالی از سکنه در فضا است. این بازی در طراحی پازل خود عالی عمل کرده است. شما برای پیشرفت در بازی باید با محیط تعامل داشته باشید، ‌اشیاء را با هم ترکیب کنید و به ترمینال‌های رایانه‌ای نفوذ کنید. حل این معما‌ها منطقی و رضایت‌بخش است و لایه‌ی دیگری از عمق را به گیم‌پلی بازی اضافه می‌کند. داستان در بازی نیز به همان اندازه جذاب است. همانطور که کشتی را کاوش می‌کنید، موارد صوتی و پیام‌های شخصی آزاردهنده را کشف خواهید کرد که تصویری از یک ماموریت محکوم به فنا و یک مبارزه ‌یناامیدانه برای بقا را ترسیم می‌کند. این داستان همچنین سوالاتی را در مورد حرص شرکت‌ها، اخلاق سفر در اعماق فضا و هزینه‌ی پیشرفت را ایجاد می‌کند که تامل‌برانگیز است.

۷. System Shock 2

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Irrational Games
سال انتشار: ۱۹۹۹
پلتفرم: PC

به عنوان قدیمی‌ترین بازی لیست، سیستم شاک ۲، به عنوان یک اثر کالت کلاسیک شهرت پیدا کرده است. این اثر اکشن نقش‌آفرینی، سبک تیراندازی اول شخص و ترس و بقا را ترکیب می‌کند تا تجربه‌ای تاثیرگذار را خلق کند بازی شما را در سال ۲۱۱۴ سوار بر سفینه‌ی فضایی متروک The Von Braun می‌کند. شما از کما بیدار شده و متوجه می‌شوید که یک هوش مصنوعی سرکش با نام شودان، کنترل سفینه را به دست گرفته است و خدمه را به بردگان بی فکری تبدیل می‌کند. در این میان کشف رمز و راز در پشت انگیزه‌های شودان و یافتن راهی برای متوقف کردن او به ماموریت اصلی شما تبدیل می‌شود.

سیستم شاک ۲ یک سیستم خلق شخصیت منحصر به فرد را ارائه می‌دهد. شما از بین سه تخصص نظامی انتخاب می‌کنید که هر کدام دارای مهارت‌ها و سبک‌های بازی متمایزی هستند. این بازی همچنین دارای یک درخت مهارت است که به شما امکان می‌دهد توانایی‌های هک، تیراندازی و حتی قدرت‌های روانی را توسعه دهید. این سطح از شخصی‌سازی به شما امکان می‌دهد شخصیت خود را مطابق با رویکرد دلخواه خود تنظیم کنید. یکی از جنبه‌های مثبت بازی فضاسازی آن است. راهرو‌های رو به زوال The Von Braun مملو از داستان‌های مختلف است. شما سرنوشت غم‌انگیز سفینه را از طریق گزارش‌های صوتی، ‌ایمیل‌ها و غیره جمع‌آوری خواهید کرد. در نهایت اگر به دنبال یک ماجراجویی هیجان‌انگیز پر از داستان‌های عمیق، انتخاب‌های معنادار و فضایی بسیار زیبا هستید، برای رویارویی با خشم شودان آماده شوید.

۶. Prey

تهیه‌کننده: Bethesda Softworks / سازنده: Arkane Austin
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PS4, PC, Xbox One

با الهام از سیستم شاک ۲، در Prey، شما در Talos I، یک‌ایستگاه فضایی گسترده که به دور ماه می‌چرخد، در سال ۲۰۳۲ بیدار می‌شوید. در نقش مورگان یو، سوژه‌ی کلیدی در آزمایشی که قرار است عصر جدیدی را برای بشریت آغاز کند اما اتفاقات آنگونه که باید رخ نمی‌دهند. و این‌ ایستگاه که زمانی برای خود اسم و رسمی داشت، اکنون توسط موجودات بیگانه‌ی متخاصم به نام تایفون تسخیر شده است و خاطرات مورگان نیز چندان دقیق نیست. بازی شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامیدکننده برای بقا می‌کند. شما با انواع سلاح‌ها و ابزار‌هایی که در اختیار دارید، باید تهدید تایفون را از بین ببرید اما Prey چیزی فراتر از تیراندازی به بیگانگان است. این یک بازی نقش‌آفرینی جذاب است که به شما امکان می‌دهد توانایی‌های مورگان را متناسب با سبک بازی خود شخصی‌سازی کنید.

از طرفی از طراحی‌های بازی نیز نمی‌توان گذشت. Talos I طراحی آینده‌نگرانه‌ی جذابی داشته و پر از راز‌هایی برای کشف است. همانطور که ایستگاه را کاوش می‌کنید، گذشته‌ی مورگان را کنار هم می‌گذارید و انگیزه‌های موجود در پشت شرکت TranStar، سازمانی که‌ ایستگاه فضایی را ساخته است، کشف خواهید کرد. داستان پر از پیچ و خم است و انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید، تاثیر ملموسی بر نتیجه خواهد داشت. به طور کلی برای طرفداران آثار تیراندازی علمی تخیلی که از وجود عناصر ترسناک نیز تا حدی لذت می‌برند، Prey اثری است که نباید از دست بدهند.

۵. Doom 3

تهیه‌کننده: Activision / سازنده: id Software
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PC, Xbox

شنیدن نام Doom، انبوهی از دشمنان شیطانی را در ذهن تداعی می‌کند. اما در سال ۲۰۰۴، اید سافتور با دوم ۳ این سری را تغییری جسورانه داد و آن را از یک اثر تیراندازی دیوانه‌وار به یک تجربه‌ی ترسناک کلاستروفوبیک تبدیل کرد. این بازی که در مریخ جریان دارد، شما را در نقش ماموری تنها که یکی از معدود بازماندگان تأسیسات UAC است، قرار می‌دهد. برخلاف نسخه‌های قبلی خود، دوم ۳ بر اتمسفر به جای اکشن تاکید دارد. شما در راهرو‌های تاریک و صنعتی حرکت می‌کنید و این دید محدود باعث ایجاد حس ترس می‌شود. جلوه‌های صوتی نیز به همان اندازه وحشتناک هستند.

البته بازی یک اثر کاملا ترسناک نیست چرا که با طیف گسترده‌ای از سلاح‌ها تضمین می‌کند که عنصر هیجان امضای این سری را همچنان در خود داشته باشد. هرچند مهمات کمیاب است و این شما را مجبور می‌کند که از منابع خود عاقلانه استفاده کنید. به طور کلی دوم ۳ سر و صدای زیادی به پا کرد. طرفداران اکشن سریع نسخه‌های قبلی از ریتم کندتر و تاکید بر عناصر رسناک ناامید شدند. با این حال، کسانی که مسیر جدید را پذیرفتند با تجربه‌ای فراموش نشدنی پاداش گرفتند که حتی امروزه نیز وحشتناک است. در حال حاضر یک نسخه‌ی ریمستر نیز از این بازی در دسترس است.

۴. Dead Space 2

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Visceral Games
سال انتشار: ۲۰۱۱
پلتفرم: PS3, PC, Xbox 360

بازی Dead Space ۲ دنباله‌ای بر اولین بازی این سری محبوب بود که توسط بسیاری به عنوان یک شاهکار مورد استقبال قرار گرفت. در حالی که بازی اول بیشتر روی عناصر ترسناک تاکید داشت، این نسخه در برخی مواقع سکانس‌های اکشن خود را در اولویت قرار می‌داد و این کار را با ظرافت زیادی انجام می‌داد و در واقع چیزهایی که این سری را در وهله‌ی اول ترسناک کرده، قربانی نمی‌کرد. این بازی سه سال پس از نسخه‌ی اول اتفاق می‌افتد و ایزاک کلارک این بار در یک‌ ایستگاه فضایی گسترده محبوس می‌شود که توسط نکرومورف‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

در حالی که اتمسفر تاریک بازی با راهرو‌های آغشته به خون همچنان تاثیر خود را دارد، Dead Space ۲ دشمنان بیشتری را به سمت شما پرتاب می‌کند و در این میان حل پازل‌ها و پیمایش در بخش‌های مختلف ایستگاه، تغییری هیجان‌انگیز در ریتم بازی ایجاد می‌کند و گیم‌پلی را تازه نگه می‌دارد. داستان به بررسی وضعیت روحی رو به وخامت آیزاک می‌پردازد. رویا‌های دوست دختر متوفی او، نیکول، نیز او را آزار می‌دهند. از طرفی داستان‌سرایی محیطی از طریق گزارش‌های صوتی و خط‌نوشته‌های آزاردهنده روی دیوار‌ها، تصویری از یک کلونی را نشان می‌دهد که به سمت جنون فرو می‌رود. در هر صورت چه یک قاتل نکرومورف باتجربه باشید و چه یک تازه وارد در دنیای ترسناک Dead Space، نسخه‌ی دوم یک بازی ضروری برای طرفداران ترس و بقا است.

۳. Returnal

تهیه‌کننده: Sony / سازنده: Housemarque
سال انتشار: ۲۰۲۱
پلتفرم: PC, PS5

بازی ریترنال به عنوان یک اثر تیراندازی روگ‌لایت، بازیکنان را وارد چرخه‌ای بی‌امان از مرگ و تولد دوباره در دنیای بیگانه‌ی آتروپوس می‌کند. شما در نقش سلین واسوس (Selene Vassos)، در این سیاره‌ی متخاصم فرود می‌آیید و سیگنال مرموزی به نام سایه‌ی سفید را دنبال می‌کنید. با این حال، فرار ظاهرا غیرممکن است. هر بار که سلین می‌میرد، یک حلقه‌ی زمانی بازنشانی می‌شود و او را مجبور می‌کند تا سقوط خود را دوباره تجربه کرده و راه خود را در میان دنیایی بیگانه و همیشه در حال تغییر پیدا کند. ریترنال یک ترکیب منحصر به فرد از ژانر‌ها است. در هسته‌ی خود، این بازی یک اثر روگ‌لایت چالش‌برانگیز است و در عین حال یک اثر تیراندازی سوم شخص است که نبرد‌های شدیدی را با لیست متنوعی از سلاح‌ها ارائه می‌دهد که با پیشرفت شما تکامل می‌یابند.

در این فضاسازی بازی نیز فوق‌العاده است. آتروپوس دنیایی پر از فرم‌های زندگی بیگانه و خرابه‌هایی که به گذشته‌ای تاریک اشاره می‌کنند، است. محیط بازی به خودی خود یک تهدید دائمی است که در آن زمین‌های خطرناک، زیست‌بوم‌های در حال تغییر و الگو‌های آب و هوایی غیرقابل پیش‌بینی شما را مجبور می‌کند تا استراتژی‌های خود را در حال حرکت تطبیق دهید. در همین حال، روایت از طریق گزارش‌های صوتی پراکنده، داستان‌سرایی محیطی و سخن‌های درونی سلین آشکار می‌شود. موارد گفته شده به آرامی گذشته‌ی غم‌انگیز و تلاش سلین برای کنار آمدن با موقعیت خود را نشان می‌دهند و لایه‌ای از عمق احساسی را به گیم‌پلی اضافه می‌کنند.

۲. Alien: Isolation

تهیه‌کننده: Sega / سازنده: Creative Assembly
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: PS3, PS4, PC, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS

بازی Alien: Isolation یک اثر فوق‌العاده در ژانر ترس و بقا است که به جای استفاده از تفنگ‌های مختلف جهت منفجر کردن زنومورف‌ها، شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامیدکننده برای بقا در برابر این موجود بیگانه می‌کند. در این بازی شما نقش آماندا ریپلی، دختر الن ریپلی مشهور را بازی می‌کنید که در فضا سرگردان است و در جست‌وجوی مادر گمشده‌اش به سمت‌ یک ایستگاه فضایی متروکه کشیده می‌شود. با این حال چیزی که در انتظار آماندا است، یک بازی دلخراش موش و گربه است که ادای احترامی به فیلم پیشگامانه‌ی ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ است. این بازی جوهره‌ی سری ترسناک علمی تخیلی بیگانه را به گونه‌ای به تصویر می‌کشد که بازی‌های کمی توانسته‌اند به موفقیت آن دست یابند.

ایستگاه بازی یک شگفتی از نظر طراحی محیطی است و یک احساس ترس دائمی در دل بازیکن ایجاد می‌کند. شما بیشتر وقت خود را صرف یافتن منابع، ساختن ابزار‌های موقت و تلاش ناامیدانه برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط بیگانه‌ی بازی انجام خواهید داد. گفتنی است که برخلاف بسیاری از بازی‌های ساخته شده بر اساس بیگانه که در آن می‌توانستید انبوهی از بیگانگان را از بین ببرید، Isolation دارای یک بیگانه با هوش مصنوعی بالایی است. این موجود به طرز وحشتناکی باهوش است، شما را از طریق دریچه‌ها تعقیب می‌کند، حرکات شما را زیر نظر گرفته و تاکتیک‌های شکار خود را با آن تطبیق می‌دهد. به طور کلی این بازی برای تمامی طرفداران سبک ترسناک و به خصوص علاقه‌مندان به سری بیگانه، به شدت پیشنهاد می‌شود.

۱. Dead Space

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: EA Redwood Shores
سال انتشار: ۲۰۰۸
پلتفرم: PS3, Xbox 360, PC

بازی Dead Space شما را در نقش مهندسی به نام آیزاک کلارک قرار می‌دهد که به USG Ishimura، یک فضاپیمای عظیم معدن، اعزام شده است تا مشکل ارتباطی را برطرف کند. به محض ورود، ‌آیزاک متوجه می‌شود که این فضاپیما به طرز وحشتناکی ساکت است، خدمه‌ی آن ناپدید شده‌اند و خون در راهرو‌هایی که زمانی درخشان بوده، ریخته شده است. در نتیجه ماموریت فنی او به سرعت به یک مبارزه‌ی ناامیدانه برای بقا تبدیل می‌شود. ‌ایشیمورا هزارتویی از راهرو‌های کم نور است که همگی با جزئیات زیادی ارائه شده‌اند. طراحی جلوه‌های صوتی نیز به همان اندازه چشمگیر است.

از منظر گیم‌پلی برخلاف آثار تیرانداز‌ی سنتی که در آن‌ها به سادگی موجی از گلوله‌ها را به سمت دشمنان روانه می‌کنید، در اینجا باید اندام‌های نکرومورف‌ها را به صورت استراتژیک هدف قرار دهید. در واقع سلاح کاتر مشهور و قابل اعتماد آیزاک به نمادی تلخ از این مبارزه‌ی ناامیدانه برای بقا تبدیل می‌شود. در این میان مهمات کمیاب است و شما را مجبور می‌کند منابع را با دقت مدیریت کنید و نبرد‌های خود را هوشمندانه انجام دهید. از طرفی پازل‌های محیطی کاوش را ارزشمند می‌کنند. گفتنی است که Dead Space یک موفقیت هنری و تجاری بود و یک سری موفق را ایجاد کرد. در حالی که برخی از آثار بعدی بیشتر به سمت اکشن گرایش داشتند، نسخه‌ی اول همچنان یک اثر برجسته در ژانر ترسناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما