۱۰ قسمت کریسمسی سریال‌های انیمیشنی که باید ببینید

وقتی صحبت از سریال‌های تلویزیونی بلند‌مدت می‌شود، همیشه لیستی از قسمت‌هایی وجود دارد که از بقیه بیشتر در خاطر بیننده مانده و پیش از بقیه‌ی قسمت‌ها به یاد آورده می‌شوند. متداول‌ترین این قسمت‌ها، بخش‌هایی مربوط به تعطیلات کریسمس است که اواخر سال میلادی پخش می‌شود. در این مطلب ۱۰ قسمت کریسمسی سریال‌های انیمیشنی را نام بردیم که تماشایشان در این روزها لطف دیگری دارد.

قسمت‌ کریسمسی سریال‌های انیمیشنی بیشتر بر موضوعاتی مانند مهربانی، سخاوت و گذراندن وقت با خانواده و دوستان متمرکز است. دنیای انیمیشن این امکان را به بیننده می‌دهد تا به روش‌های اغراق‌آمیز این مفاهیم را تکرار کنند، درس‌های آموزنده‌ای که شاید تنها در روزهای کریسمس تاثیر بیشتری داشته باشند.

۱۰. قسمت «هر روز کریسمس!» در انیمیشن «والدین نسبتا عجیب و غریب» (The Fairly OddParents)

سازنده: بوچ هارتمن
صداپیشه‌ها: تارا استرانگ، درن نوریس، سوزان بلکسلی
محصول: ۲۰۰۱-۲۰۱۷
تیمی ترنر بعد از گذراندن یک کریسمس معرکه، به خواب می‌رود و آرزو می‌کند که هر روز کریسمس باشد. او از خواب بیدار می‌شود تا بارها این روز و حس شادی را تجربه کند. اما با گذشت زمان، همه چیز رو به تباهی می‌رود و گروهی از مخالفان طلسم کریسمس تصمیم می‌گیرند پاپانوئل را از بین ببرند.

بسیاری از سریال‌های ویژه‌ی تعطیلات شامل این آرزو می‌شوند که هر روز کریسمس باشد، اما چیزی که باعث می‌شود این قسمت از سریال «والدین نسبتا عجیب و غریب» از بقیه متمایز باشد، طنز و چگونگی به تصویر کشیدن این افسانه است. چند طعنه‌ی خنده‌دار و جذاب در این قسمت دیده می‌شود، از جمله علاقه‌ی بیش از حد پدر تیمی به مخلوط شیر و تخم‌مرغ، و قدرت‌های بابانوئل که معلوم می‌شود از پری‌های آرزو است و هر سال آن را قرض می‌گیرد.

۹. قسمت «آراستن فروشگاه» در انیمیشن «شش نوجوان شانزده‌ساله» (۶teen)

سازنده: جنیفر پرتش
صداپیشه‌ها: کریستیان پونتزا، بروک اورسی، استیسی دیپس
محصول: ۲۰۰۴-۲۰۱۰
شب کریسمس در مرکز خرید است و پنج نفر از شش قهرمان نوجوان ما استرس دارند. کیتلین سعی می‌کند با تشویق دوستانش به خرید هدایای پاپانوئل و هم‌نشینی با هم کمک کند. با وجود تلاش‌های او، تنش بیشتر می‌شود تا زمانی که نوجوانان خود را در مرکز خرید محبوس می‌بینند.

این قسمت تمام حس‌های ناامیدی را که در تعطیلات به سراغ آدم می‌آید به تصویر می‌کشد، چیزی که اغلب در بیشتر قسمت‌های ویژه‌ی سریال‌ها نشان داده نمی‌شوند. این حس‌های ناامیدکننده شامل همه چیز می‌شود، از سنت‌های آزاردهنده، مشتریان پرتوقع، و اینکه چگونه یک لحظه‌ی بد می‌تواند یک روز کامل را خراب کند. یادآور شدن این مضامین در سریال انیمیشنی کودکانه باعث می‌شود تا بچه‌ها یاد بگیرند با یک پایان خوش شکرگزار مسائلی باشند که اهمیت بیشتری دارند.

۸. قسمت «کریسمس چیه؟» در سریال «باب اسفنجی شلوارمکعبی» (SpongeBob Squarepants)

سازنده: استیون هیلنبرگ
صداپیشه‌ها: تام کنی، بیل فیجرباک، کلنسی براون
محصول: ۱۹۹۹ تا کنون
باب اسفنجی پس از اینکه درباره‌ی کریسمس از سندی چیزهایی یاد می‌گیرد، از تمام افراد حاضر در بیکینی باتم می‌خواهد برای پاپانوئل نامه بنویسند. با این حال، آقای اختاپوس امتناع می‌کند زیرا معتقد است این یک کار احمقانه و کودکانه است. در این قسمت بخش‌های لایواکشن وجود دارد که پچی دزد دریایی را در حالی که خانه‌اش را برای تعطیلات آماده می‌کند، نشان می‌دهد.

«کریسمس چیه؟» ترکیبی از تمام نقاط قوت سریال «باب اسفنجی شلوار مکعبی» در دوران طلایی و آنچه که مخاطبان از یک قسمت خوب کریسمس می‌خواهند است. در میان برخی شوخی‌های مربوط به کریسمس، داستانی صمیمی وجود دارد و تلاش باب اسفنجی را نشان می‌دهد که می‌خواهد کریسمس را به بیکینی باتم بیاورد. در پایان همچنین شاهد یکی از سخاوتمندانه‌ترین و فداکارانه‌ترین اقدامات اختاپوس خواهیم بود.

۷. قسمت «داستان کریسمس» در سریال «فیوچرما» (Futurama)

سازنده: مت گرینیگ
صداپیشه‌ها: بیلی وست، کیتی سیگال، جان دیماجیو
محصول: ۱۹۹۹- ۲۰۱۳
اعضای پلنت اکسپرس قصد دارند کریسمس را جشن بگیرند. وقتی این موضوع لیلا را که به دلیل یتیم بودن هرگز تجربه‌ی خوبی نداشت ناراحت می‌کند، فرای سعی می‌کند با گرفتن بهترین هدیه‌ی کریسمس در لحظه‌ی آخر، او را خوشحال کند. به او هشدار داده شده است که قبل از غروب آفتاب برگردد، در غیر این صورت توسط یک ربات شیطانی پاپانوئل کشته خواهد شد.

«داستان کریسمس» داستان هوشمندانه و گاهی اوقات بدبینانه‌ی سریال «فیوچرما» را با یک هسته‌ی احساسی گرم ترکیب می‌کند. همانطور که فرای زندگی خود را به خطر می‌اندازد تا برای لیلا هدیه‌ای بخرد تا نشان دهد که چقدر برای او ارزش قائل است، بندر یک ربات را هدایت می‌کند که به شکل یک بی‌خانمان ظاهر می‌شود تا آبجوی رایگان دریافت کند، اما آن‌ها را به سرقت می‌برد.

۶. قسمت «رازهای شوخ و شاد» در سریال «وقت ماجراجویی» (Adventure Time)

سازنده: پندلتن وارد
صداپیشه‌ها: جرمی شادا، جان دیماجیو، هایدن والش
محصول: ۲۰۰۷ تا کنون
فین و جیک چند نوار ویدیویی را که دشمنشان، آیس کینگ، دور انداخته است پیدا می‌کنند. از آنجایی که کار بهتری برای انجام دادن ندارند، تصمیم می‌گیرند نوارها را تماشا کنند و ببینند چه چیزی در آن‌ها وجود دارد. زمانی که آیس کینگ از این موضوع مطلع می‌شود، هر کاری که در توانش است می‌کند تا قبل از اینکه راز وحشتناک او را بفهمند، جلوی آن‌ها را بگیرد.

در حالی که این بخش از سریال دو قسمتی سرگرم‌کننده است، اما به لطف خاطرات ویدیویی آیس کینگ، در پایان به تراژدی تبدیل می‌شود. این اولین باری بود که طرفداران سریال با داستان پس‌زمینه‌ی شخصیت آیس کینگ آشنا می‌شدند، که نور غم‌انگیز و جدیدی را بر شخصیت می‌تابید. با این حال، فین و جیک ترجیح می‌دهند با دشمن خود مدارا کنند و برایش بخشش کریسمسی خرج دهند.

۵. قسمت «یک روز به‌خصوص برفی در کلون های» در سریال «کلون های» (Clone High)

سازنده: فیل لرد
صداپیشه‌ها: ویل فورت، فیل لرد، مایکل مک‌دونالد
محصول: ۲۰۰۲-۲۰۰۳
در این قسمت بسیار ویژه‌ی سریال «کلون های»، کلون‌ها برای جشن گرفتن روز برفی، و تعطیلات غیرمذهبی خود هیجان‌زده هستند. برای تحت تاثیر قرار دادن کلئوپاترا، آبراهام لینکلن با گاندی همکاری می‌کند تا دستگاهی عالی برای صرفه‌جویی در نیروی کار اختراع کند. در همین حال، جوآن آرک حوصله‌ی مراسم روز برفی را ندارد و برای خراب کردن مهمانی تعطیلات کلئوپاترا توطئه می‌کند.

این مجموعه مملو از شوخی‌های تند، تهاجم به تجاری‌سازی تعطیلات، و تفسیر درست سیاسی است که همه با طنز منحصربه‌فرد و همیشگی سریال «های کلون» انجام شده است.

۴. قسمت «کریسمس آرنولد» در سریال «هی آرنولد» (Hey Arnold)

سازنده: کریگ بارتلت
صداپیشه‌ها: ترن کودل، فیلیپ ون‌دایک، اسپنسر کلین
محصول: ۱۹۹۶-۲۰۰۴
فصل تعطیلات در پانسیون است و آرنولد نام آقای هیون را به عنوان پاپانوئل مخفی خود نوشته است. هنگامی که آرنولد از گم شدن مای، دختر هیون مطلع می‌شود، او و دوستش جرالد برای یافتن دختر به انبار شهر می‌روند. متاسفانه، انباردار به آن‌ها کمک نمی‌کند مگر اینکه در آخرین لحظه‌ی خرید کریسمس به او کمک کنند.

«کریسمس آرنولد» اغلب به دلیل خوبی به عنوان یکی از بهترین قسمت‌های سریال «هی آرنولد» به یاد آورده می‌شود. در اصل، داستانی درباره‌ی از خودگذشتگی است: آرنولد نمی‌خواهد هیون و دخترش را به خاطر تعریف و تمجید پیدا کند، بلکه به این دلیل است که می‌خواهد به یک دوست کمک کند. عمل سخاوتمندانه‌ی او حتی الهام‌بخش هلگا، قلدری که همیشه او را دنبال می‌کند می‌شود و یکی از زیباترین پایان‌ها را در میان کارتون‌های کودکان بوجود می‌آورد.

۳. قسمت «کریسمس عصر حجر» در سریال «عصر حجر» (The Flintstones)

سازنده: جوزف باربرا
صداپیشه‌ها: آلن رید، جین واندر پی‌وال‌ای، مل بلانک
محصول: ۱۹۶۰-۱۹۶۶
فرد فلینت استون برای تهیه‌ی پول هدایای کریسمس، یک شغل نیمه‌وقت در فروشگاه بزرگ مکی‌راک پیدا می‌کند. پس از شروعی پر دردسر، او خود را در حال بازی در نقش پاپانوئل و سرگرم کردن کودکان می‌یابد. اجرای او توجه پاپانوئل واقعی را به خود جلب می‌کند، که بیمار است و از فرد می‌خواهد که کریسمس جای او را پر کند.

در حالی که «عصر حجر» چندین قسمت ویژه‌ی کریسمس را در سریال خود دارد، «کریسمس عصر حجر» بهترین است. تمام اینها به خاطر فرد است: لذتی که او از بازی در نقش پاپانوئل احساس می‌کند در کل فیلم قابل لمس است، و تعهد او برای شاد کردن دیگران واقعا بهترین حس تعطیلات کریسمس را نشان می‌دهد. این به ویژه هنگامی احساس می‌شود که او آهنگ «کریسمس تعطیلات محبوب منه» را می‌خواند و کریسمس را به زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، هلندی و سوئدی به مخاطبان تبریک می‌گوید.

۲. قسمت «وینی خرسه و همچنین کریسمس» در سریال «ماجراجویی‌های جدید وینی خرسه» (The New Adventures of Winnie the Pooh)

سازنده: کارول بیرز
صداپیشه‌ها: جیم کامینگز، جان فیدلر، پیتر کولن
محصول: ۱۹۸۸-۱۹۹۱
کریستوفر رابین به دوستانش کمک می‌کند تا آرزوهایشان را در نامه‌ای به پاپانوئل بنویسند. با این حال، آن‌ها به زودی تغییراتی در نامه ایجاد می‌کنند تا چیزهای بزرگتر و مهم‌تری درخواست کنند. وینی خرسه مصمم است که نقش پاپانوئل را بازی کند و تمام درخواست‌های دوستش را زمانی که نامه به جای شمال به سمت جنوب پرتاب می‌شود، برآورده کند.

«ماجراجویی‌های جدید وینی خرسه» یکی از بالغ‌ترین و احساسی‌ترین سریال‌های دیزنی است و این قسمت از سریال بیشتر از بقیه این موضوع را تایید می‌کند. در لحظات پایانی تلاش وینی خرسه برای رساندن نامه به پاپانوئل، به لطف اجرای واقعا نمادین جیم کامینگ، حتی اگر به معنای از دست دادن روز کریسمس باشد، دلخراش است. این قسمت نامزد دریافت جایزه‌ی امی برای سرگرم‌کننده‌ترین قسمت سریال‌های کودکان شد.

۱. قسمت «کریسمس پینکی و برین» در سریال «پینکی و برین» (Pinky and the Brain)

سازنده: تام روگر
صداپیشه‌ها: موریس لامارچ، راب پالسن
محصول: ۱۹۹۹ تا کنون
برین در آخرین تلاش خود برای تسلط بر جهان، عروسکی را اختراع کرده است که به او اجازه می‌دهد ذهن افراد را کنترل کند. برای تولید و توزیع انبوه این عروسک، او و پینکی خود را به شکل اِلف در می‌آورند تا بتوانند وارد قطب شمال شوند. با این حال، تنها چیزی که پینکی می‌تواند به آن فکر کند این است که فهرست کریسمس خود را به پاپانوئل بدهد و این موضوع باعث ناامیدی برین شده است.

در حالی که این قسمت حاوی همان لحظات طنز همیشگی سریال است، اوج سریال زمانی است که برین نامه‌ی پینکی را می‌خواند که این قسمت واقعا به یک کلاسیک تبدیل می‌شود. راب پاولسن و موریس لامارش زمان زمان ضبط برنامه به گریه افتادند. این نشان دهنده‌ی عمق واقعی دوستی دو شخصیت است. این قسمت برنده‌ی جایزه‌ی امی سرگرم‌کننده‌ترین برنامه‌ی کودکان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه