یکی از قدیمی ترین کامپیوترهای اپل به اسم «اپل 1» در بازار به قیمت 442دلار به فروش رسید

این کامپیوتر اپل 1 که توسط استیو جابز شماره‌گذاری شده، در حراجی RR Auction به فروش رسیده است.

محصولات قدیمی اپل معمولاً با قیمت بالایی فروخته می‌شوند و حالا یکی از این دستگاه‌ها با قیمتی کمی پایین‌تر از نیم میلیون دلار به فروش رسیده است. این محصول که یک کامپیوتر «اپل 1» است، نه تنها کار می‌کند، بلکه توسط هم‌بنیانگذار اپل، استیو جابز هم شماره‌گذاری شده. این محصول در یک حراجی با قیمت 442,118 دلار فروخته شده است.

در سال 1976 تنها 200 نمونه اپل 1 توسط استیو جابز و استیو وزنیاک ساخته شدند و ظاهراً در حال حاضر 60 یا 70 نمونه از آن‌ها باقی مانده است. بنابراین با دستگاه‌های باارزش و گران‌قیمتی روبه‌رو هستیم.

فروش اپل 1 با قیمت نزدیک به نیم میلیون دلار

در زمان شروع حراجی برای فروش این محصول، قیمت تخمین‌زده‌شده برای آن برابر 375 هزار دلار بود. اما این کامپیوتر با شماره 78، حالا با قیمت 442 هزار دلار در حراجی RR Auction فروخته شده است. این محصول در سال 2018 توسط متخصص اپل به نام «کوری کوهن» به حالت اولیه و سالم بازگردانده شد.

این محصول همراه با نامه‌ای که صحت دست‌خط استیو جابز روی بورد را تأیید می‌کند، در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. همچنین این کامپیوتر اپل 1 شامل رابط کاست اصلی اپل، دستورالعمل اصلی، کیبورد ASCII که در همان زمان تولیدشده و یک مانیتور اوپن‌فریم Sanyo 4205 می‌شود.

اگرچه 442 هزار دلار قیمت بالایی محسوب می‌شود، اما با گران‌ترین اپل 1 فروخته‌شده روبه‌رو نیستیم. این کامپیوتر در گذشته با قیمت 815 هزار دلار هم به فروش رسیده. درحقیقت تاریخچه دستگاه و وضعیتش، قیمت آن را مشخص می‌کند. گران‌ترین اپل 1 فروخته‌شده، نسخه مخصوصی بود که از یک بورد PCB سبزرنگ خالی بهره می‌برد که پیش از آن فروخته نشده بود.

در کنار این کامپیوتر 440 هزار دلاری، در حراجی اخیر یک بروشور NeXT با امضای استیو جابز با قیمت 18,210 دلار و یک نمونه اولیه کامپیوتر NeXT برای سال 1988 با قیمت 6,094 دلار به فروش رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه