گوگل 300 میلیون دلار بروی رقیب اصلی OpenAI سرمایه گذاری کرد

رقابت بین گوگل و مایکروسافت بر سر آینده فناوری هوش مصنوعی همچنان در حال جذاب شدن است. در حالی که مایکروسافت به‌شدت روی OpenAI خالق ChatGPT تمرکز کرده است، گفته می‌شود گوگل به شرکت کمتر شناخته شده Anthropic روی آورده که توسط کارمندان سابق OpenAI تاسیس شده است.

براساس گزارشی از فایننشال تایمز، گوگل حدود 300 میلیون دلار روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است. در ادامه این گزارش توضیح داده شده که در ازای این پول، گوگل 10 درصد از سهام این شرکت را به دست آورد و Anthropic باید منابع رایانش ابری خود را از غول فناوری خریداری کند.

رقابت گوگل و مایکروسافت بر سر هوش مصنوعی

این حرکت تا حدودی شبیه به مشارکت مایکروسافت و OpenAI است. در آن، OpenAI تخصص تحقیقاتی را فراهم می‌کند، در حالی که مایکروسافت نه تنها میلیاردها دلار روی آن سرمایه‌گذاری کرده، بلکه به پلتفرم ابری عظیم خود نیز دسترسی دارد که برای آموزش جدیدترین مدل‌های هوش مصنوعی محاسباتی مورد نیاز است.

نکته مهم دیگر اینکه استارتاپ Anthropic همچنین در حال توسعه چت‌بات همه منظوره خود است که با نام Claude شناخته می‌شود و از آن به عنوان رقیب بالقوه ChatGPT یاد شده است. با این وجود، مشخص نیست که گوگل هم تصمیم دارد مانند مایکروسافت این سیستم هوش مصنوعی را به سرویس‌های خود اضافه کند یا خیر.

گوگل هم اکنون نیز تخصص زیادی در توسعه سیستم‌های زبان هوش مصنوعی دارد و فایننشال تایمز پیشنهاد می‌کند که یکی از انگیزه‌های این معامله، ایجاد کسب‌وکار محاسبات ابری گوگل است.

Anthropic در سال 2021 توسط «داریو آمودی»، معاون سابق تحقیقات OpenAI به عنوان یک شرکت با منافع عمومی تاسیس شد. آمودی همراه با خود، تعدادی از محققان OpenAI از جمله «تام براون»، مهندس ارشد مدل‌های زبان هوش مصنوعی GPT-3 را به این شرکت برد. همانطور که در این گزارش توضیح داده شده، آمودی به دلیل «اختلاف نظر در مورد جهت‌گیری‌های شرکت» از OpenAI جدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما