گوگل با ساخت مرورگری برای IOS قوانین اپ‌استور را زیر پا می‌گذارد

توسه‌دهندگان Chromium گوگل در حال کار روی یک مرورگر وب آزمایشی برای iOS هستند که محدودیت‌های موتور مرورگر اپل را از بین می‌برد.

براساس گزارش The Register، این مرورگر آزمایشی که به‌طور فعال توسط توسعه‌دهندگان پیگیری می‌شود، از موتور Bling گوگل استفاده می‌کند. با این حال، اگر گوگل بخواهد آن را در اپ استور منتشر کند، روند بررسی اپلیکیشن اپل را پشت سر نمی‌گذارد.

قوانین اپ استور اپل حکم می‌کند که برنامه‌های مرورگر iOS و iPadOS باید از موتور مرورگر این WebKit این شرکت استفاده کنند. در حالی که مرورگرهایی مانند کروم و مایکروسافت اج در macOS و ویندوز با پروژه متن باز کرومیوم ساخته شده‌اند، نسخه iOS آن‌ها مجبور به استفاده از WebKit اپل هستند که این امر باعث می‌شود رفتاری مشابه سافاری داشته باشند.

ویژگی‌های مرورگر گوگل برای iOS

براساس کدهای قابل مشاهده، برنامه ظاهراً شبیه شروع ساخت یک مرورگر جایگزین به نظر می‌رسد و در این مرحله هنوز فاقد برخی از ویژگی‌های کلیدی است. گوگل ادعا می‌کند که این برنامه صرفاً «یک نمونه آزمایشی با هدف درک جنبه‌های خاصی از عملکرد در iOS است» و «در دسترس کاربران نخواهد بود و ما همچنان از سیاست‌های اپل تبعیت می‌کنیم».

با این حال، گوگل با پروژه آزمایشی مرورگر iOS خود می‌تواند به دنبال ایجاد تغییراتی در قوانین پلتفرم اپل باشد که باعث می‌شود یک مرورگر واقعاً داخلی را منتشر کند. محدودیت موتور مرورگر اپل در چند وقت گذشته موضوع بررسی‌های ضدتراست زیادی بوده که اخیراً توسط دولت بایدن انجام شده است که تصویب قانون جدیدی را برای شرکت‌هایی مانند اپل توصیه کرده است که به موجب آن از ممنوع کردن موتورهای مرورگر جایگزین در پلتفرم این شرکت جلوگیری می‌شود.

در همین رابطه، انتظار می‌رود قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا، اپل را مجبور کند تا از سال آینده انتشار استورهای اپلیکیشن شخص ثالث را مجاز کند و محدودیت‌های موتور مرورگر خود را لغو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما