پیدا شدن مغز 319 میلیون ساله یک ماهی

()

محققان موفق به کشف مغزی شده‌اند که ظاهراً بیش از 319 میلیون سال قدمت دارد و ازاین‌رو، به‌عنوان قدیمی‌ترین مغز حفظ‌شده از یک مهره‌دار در طول تاریخ حیات روی زمین شناخته می‌شود. این مغز ظاهراً درون جمجمه یک ماهی از دوره کربنیفر باقی مانده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، «سم گایلز»، از موزه تاریخ طبیعی لندن که نویسنده ارشد این مطالعه است، می‌گوید: «این اکتشاف هیجان‌انگیز و غیرمنتظره است؛ چنان غیرمنتظره که مدتی طول کشید تا مطمئن شویم که با یک مغز طرف هستیم. جدا از جذابیت‌هایی که در زمینه حفظ این مغز وجود دارد، آناتومی مغز این فسیل پیچیدگی‌های بزرگی را درباره درک شیوه تکامل مغز ماهی‌ها به‌وجود می‌آورد.»

این مغز شگفت‌انگیز درون فسیل جمجمه یک coccocephalus wildi پیدا شده که متعلق به گروهی از جانوران عصر کربنیفر موسوم به پرتوبالگان است. البته فسیل این جمجمه حدود یک قرن پیش در یک قار زغال‌سنگ در انگلیس پیدا شده بود، اما حالا محققان آن را با سی‌تی اسکن بررسی کرده و به این اکتشاف جذاب رسیده‌اند.


کشف مغز یک ماهی باستانی با جزئیاتی باورنکردنی

آن‌ها در اسکن خود گلوله‌ای ناشناخته و متقارن را پیدا کردند که شبیه به یک شیء متراکم در تصویر سی‌تی دیده می‌شد. این گلوله همچنین فضاهایی داشت که نشان‌دهنده وجود بطن‌ها، رشته‌ها و عصب‌ها بود. دانشمندان پس از بزرگ‌نمایی بیشتر در اسکن اطمینان پیدا کردند که آنچه پیدا کرده‌اند، یک مغز واقعی است.

این ساختار مغزی با کمک فرایندی نسبتاً متداول حفظ شده که شامل شکل‌گیری مواد معدنی به‌جای بافت‌های نرم می‌شود. ولی شکل‌گیری این مواد معدنی با این جزئیات بالا، اتفاقی نادر است. گایلز می‌گوید کشف آن‌ها می‌تواند قدیمی‌ترین مغز فسیلی سه‌بعدی در طول تاریخ باشد.

او همچنین درباره اهمیت این اکتشاف اضافه کرد: «این فسیل کوچک نه‌تنها قدیمی‌ترین نمونه مغز یک مهره‌دار است، بلکه نشان می‌دهد آنچه تاکنون از تکامل مغز در گونه‌های زنده می‌دانستیم، باید مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد.» نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

با کلیک روی ستاره‌ها به پست امتیاز دهید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما