نکته های مفید و کاربردی برای عکاسی با موبایل

برای بسیاری، دوربین گوشی‌های هوشمند به طور کامل جایگزین دوربین‌های دیجیتال شده‌اند و حتی حرفه‌ای‌ها هم هر از گاهی به جهت گرفتن چند عکس از گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند. برای ثبت عکس‌های جذاب و باکیفیت لزوماً احتیاجی به یک دوربین DSLR گران قیمت نیست، بلکه می‌توانید تنها با در نظر گرفتن یک سری نکات مهم و کاربردی در مورد عکاسی با موبایل، بهترین عکس‌ها را با دوربین گوشی هوشمند خود بگیرید. در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی ۱۳ نکته‌ی بسیار کاربردی آموزش عکاسی با موبایل بپردازیم تا با یادگیری این تکنیک‌ها، با هر گوشی هوشمندی که در اختیار دارید، بهترین تصاویر ممکن را ثبت کنید.

۱. فوکوس و نوردهی دوربین را تنظیم کنید


دوربین‌های گوشی‌های هوشمند قابلیت‌های بسیار زیادی را در مدت زمان کوتاهی به دست آورده‌اند و اکنون اکثر گوشی‌ها تا حدی قابلیت کنترل فوکوس و نوردهی عکس را به شما می‌دهند. اگر قابلیت فوکوس دستی در دوربین گوشی هوشمند شما در دسترس باشد، معمولاً با ضربه زدن روی صفحه در نقطه‌ای که می خواهید دوربین فوکوس کند، این قابلیت فعال می‌شود. بدین منظور بهتر است نگاهی نیز به تنظیمات دوربین گوشی هوشمند خود نیز بیندازید. اگر گزینه‌ی تشخیص چهره را در آن پیدا کنید، دوربین به طور خودکار روی چهره‌ها فوکوس خواهد کرده و زمانی که صورت کاربران در عکس تار باشد، اجازه‌ی عکاسی به شما را نمی‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگری که در آموزش عکاسی حرفه‌ای با گوشی باید به آن توجه کنید، موضوع نوردهی یا میزان نور مجاز ورودی به سوژه است. در اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین آیفون، می‌توانید برای فوکوس یک بار ضربه بزنید، سپس برای تنظیم نوردهی غربیلک ظاهر شده را نگه دارید و برای تغییر نوردهی آن را به سمت بالا یا پایین بکشید. در آموزش عکاسی با موبایل شیائومی و گوشی سامسونگ نیز همین موضوع صدق می‌کند. یعنی برای فوکوس روی سوژه‌ی مد نظر خود یک بار روی نمایشگر گوشی ضربه بزنید، سپس می‌توانید نوردهی را از طریق نوار لغزنده‌ای که در کنار یا بالای صفحه ظاهر می‌شود، به دلخواه خود تنظیم کنید.

۲. از حالت HDR استفاده کنید

در بحث آموزش عکاسی با گوشی، استفاده از حالت HDR می‌تواند نتایج بسیار خوبی را در عکس‌های شما به همراه داشته باشد. HDR یا High Dynamic Range، این روزها به یکی از ویژگی‌های اصلی اپلیکیشن‌های پیش‌فرض دوربین گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است. به عبارت ساده، استفاده از این قابلیت جزئیات را از تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های تصویر شما استخراج کرده و به طور کلی تعادل بهتری از رنگ‌ها را در سوژه‌ی مورد نظرتان ایجاد خواهد کرد.

اما تنها عیب بهره‌گیری از این حالت، سرعت پردازش پایین عکس‌ها در حالت HDR است، چراکه دوربین گوشی هوشمند شما به تنهایی باید همه‌ی وظایف این قابلیت را انجام دهد. برند و مدل گوشی شما هرچه که باشد، باید «حالت HDR» را یا در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن دوربین یا در تنظیمات آن پیدا کنید. همچنین در برخی گوشی‌های جدیدتر، قابلیت HDR را می‌توانید به صورت خودکار تنظیم کنید تا در تصاویر شما اعمال شوند. این موضوع به این معنی است که هر زمان که دوربین احساس کند که حالت HDR می‌تواند مفید واقع شود، آن را فعال می‌کند. همچنین شما می‌توانید حالت HDR را به صورت دستی روشن و خاموش کنید.

۳. تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنید

نور یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای گرفتن یک عکس خوب است و فرقی نمی‌کند که شما با دوربین گوشی هوشمند خود این کار را انجام می‌دهید و یا با دوربین‌های عکاسی به انجام این کار می‌پردازید. بنابراین تا جایی که برایتان مقدور است، از نور طبیعی برای عکاسی استفاده کنید و هیچ‌وقت نور فلش دوربین را جایگزین نور طبیعی نکنید. عکاسی با استفاده از نور فلش دوربین نسبت به نور طبیعی نتایج بهتری برای شما به همراه نخواهد داشت.

اگر می‌توانید سوژه‌های خود را طوری قرار دهید که از سمت جلو روشنایی خوبی آن‌ها را در بر گرفته باشند و در واقع پشت به سمت منبع نور نباشند. البته، تنظیم این کار همیشه امکان‌پذیر نیست و جای برخی از سوژه‌ها را نمی‌توان تغییر داد. اما تا جایی که امکان دارد این کار را انجام دهید. استفاده از نور مصنوعی نیز می‌تواند کارساز باشد، اما برای گرفتن نتایج خوب باید دقت بیشتری به خرج دهید. برای مثال در عکاسی از دوستانتان در شب، بهتر است که افراد پشت به نور مصنوعی محیط اطراف نباشند تا چهره‌ی آن‌ها روشن بماند. استفاده از فلش دوربین نیز می‌تواند کمک کند، اما بهتر است یک عکس با فلش و یک عکس بدون فلش را ثبت کنید تا تفاوت آن‌ها را ببینید.

۴. هنگام عکاسی گوشی خود را ثابت نگه دارید

یکی از نقطه‌ ضعف‌های اصلی دوربین گوشی‌های هوشمند نسبت به دوربین‌های عکاسی، حساسیت آن‌ها به لرزش و تکان هنگام عکاسی است. اگر دست شما هنگام عکاسی بلرزد و یا گوشی خود را به صورت کاملا ثابت نگه نداشته باشید، مطمئناً تصاویری که ثبت کردید نمی‌تواند رضایت شما را به همراه داشته باشد و این در حالی است که دوربین‌های DSLR، حرفه‌ای‌تر با این نوع حرکات کنار می‌آیند. بنابراین مهم است که لرزش دوربین را تا حد امکان به حداقل برسانید.

برای انجام این کار می‌توانید از سه‌پایه با اندازه‌های مختلف که مخصوص گوشی‌های هوشمند ساخته شده‌اند، بهره ببرید. همچنین می‌توانید از اجسام یا افرادی که در کنار شما قرار دارند برای این کار استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید هنگام عکاسی به دیوار تکیه دهید تا لرزش‌های ناخودآگاه بدن و به خصوص دست شما کمتر شود. به طور کلی ثابت نگه داشتن دوربین و یا دست خود هنگام عکاسی به ویژه در شرایط کم‌نور و برای ثبت کردن عکس‌های باکیفیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

۵. از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید

در بحث آموزش عکاسی با موبایل، تکنیک‌ها و ترفتندهای زیادی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قانون یک سوم است. در قانون یک سوم، تصویر به طور مساوی به سه قسمت تقسیم می‌شود، هم به صورت افقی و هم عمودی و سوژه تصویر در تقاطع آن خطوط تقسیم، یا روی یکی از آن خطوط قرار می‌گیرد. برای اجرایی کردن این قانون، باید هدفتان این باشد که جالب‌ترین قسمت‌های تصویرتان (مانند یک درخت یا گروهی از چهره‌ها) را در نزدیکی گوشه‌های این بخش‌ها، جایی که خطوط به هم می‌رسند، قرار دهید.

بهره‌گیری از این قانون، تأثیرات بسیار مثبتی را در نتایج عکاسی شما خواهد داشت. شما می‌توانید این قانون را برای عکاسی از سوژه‌های مختلف چه اجسام و چه افراد استفاده کنید. دوربین‌های گوشی هوشمند شما با قابلیت Grid View کار شما را راحت کرده اند. شما با فعال کردن این قابلیت، خطوط یک سوم را می‌توانید در کادر دوربین گوشی خود پیش از عکاسی ببینید. برای فعال کردن قابلیت Grid View هنگام عکاسی با موبایل شیائومی و سامسونگ، در بخش تنظیمات گزینه‌ی Grid line را انتخاب کنید. کاربران آیفون نیز این قابلیت را در تنظیمات Photos & Camera پیدا خواهند کرد.

۶. در عکاسی با موبایل تنها به گرفتن یک عکس بسنده نکنید

گاهی اوقات هنگام عکاسی، پس از گرفتن یک عکس از سوژه‌ی مورد نظر، به سراغ سوژه‌های دیگر می‌رویم، در صورتی که ممکن است با گرفتن عکس‌های بیشتر از همان سوژه به نتایج بسیار بهتری از آن دست پیدا کنیم. پیش‌تر گوشی‌های هوشمند برای ثبت یک عکس به زمان بسیار زیادی نیاز داشتند، اما امروزه این فرآیند کمتر از ۳ ثانیه طول می‌کشد، بنابراین بهتر است که از این قابلیت به خوبی استفاده کنید و تا آنجا که ممکن است عکس‌های زیادی بگیرید. سپس، می‌توانید تصاویر ثبت شده را مرور کرده و همه آن‌ها به جز بهترین‌ها را حذف کنید.

اکثر گوشی‌ها به همین منظور دارای قابلیتی به نام Burst Mode هستند. در گوشی‌های اندرویدی و آیفون می‌توانید با نگه داشتن دکمه شاتر در حالت عکس، این قابلیت را فعال کنید. برای ایجاد تغییرات در نحوه عملکرد این قابلیت، نیاز است تا به تنظیمات گوشی هوشمند خود سری بزنید. اپلیکیشن‌های دوربین ثالث نیز اغلب دارای حالت Burst Mode هستند و طیف مفیدی از تصاویر مختلف را برای انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهند.

۷. ویرایش عکس‌ها فراموش نشود

در زمنیه‌ی آموزش عکاسی با موبایل، ویرایش عکس‌های ثبت شده نقش بسیار مهمی دارد و صرفا گرفتن تصاویر خوب با دوربین گوشی هوشمند کافی نیست. طیف بسیار گسترده‌ای از اپلیکیشن‌‌های ویرایش عکس در گوگل پلی و یا اپ استور در دسترس کاربران قرار دارد که آن‌ها می‌توانند با توجه نیاز خود از آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر قابلیت‌های ادیت ارائه شده در اپ گالری عکس پیش‌فرض گوشی، جایگزین‌هایی مانند Snapseed ،Adobe Photoshop Express و VSCO می‌توانند با تصاویر شما شگفتی ایجاد کنند. Adobe از هوش مصنوعی در اپلیکیشن ویرایش عکس خود بهره می‌برد.

۸. از اپلیکیشن‌های دوربین ثالث استفاده کنید

اگر همواره برای عکاسی از اپ پیش‌فرض گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید، بد نیست پا از این مرحله فراتر گذاشته و برخی اپ‌های ثالث دوربین را نیز امتحان کنید تا از قابلیت‌های بسیار خوب آن شگفت‌زده شوید. این دسته از اپلیکیشن‌ها به شما امکان دسترسی به یک سری تنظیمات اضافی، ویژگی‌های مختلف و مجموعه‌ای از فیلترها را می‌دهند تا عکس‌های ثبت شده با دوربین گوشی هوشمند خود را به بهترین شکل ویرایش کنید.

به عنوان نمونه، حالت Manual دوربین گوشی آیفون را در نظر بگیرید که به شما اجازه می‌دهد سرعت شاتر، ISO، تعادل رنگ سفید و موارد دیگر را کنترل کنید. در همین زمینه اپلیکیشن Afterlight نیز که برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها در دسترس است این امکان را به شما می‌دهد تا به مجموعه مشابهی از ابزارهای حرفه‌ای ادیت عکس، همراه با یک سری فیلترهای بسیار جذاب دسترسی داشته باشید. اکنون که صحبت از فیلترها شده، باید اشاره کنیم که اپلیکیشن اینستاگرام نیز صرفا یک شبکه‌ی اجتماعی نیست و می‌تواند عکس‌های نه چندان باکیفیت شما را در عرض چند ثانیه به آثار هنری تبدیل کند.

۹. قابلیت‌های مختلف اپلیکیشن دوربین گوشی خود را بشناسید

اگرچه اپلیکیشن‌های دوربین بسیار زیادی وجود دارد، اما برای یک بار ارزش دارد که همه‌ی قابلیت‌های اپلیکیشن دوربین پیش‌فرض گوشی هوشمند خود را بررسی کنید. اگر از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنید، اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین مجموعه‌ای از فیلترهای مختلف را ارائه می‌کند که می‌توانید به سلیقه‌ی خود از آن‌ها بهره ببرید. (برای دیدن آن‌ها روی آیکون گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید). اگر از کاربران آیفون ۷ به بالا هستید، حالت عکاسی پرتره به راحتی با سوایپ کردن روی گزینه Portrait mode در اپلیکیشن دوربین در دسترس شماست و تصاویر بسیار جذابی را می‌توانید با این قابلیت ثبت کنید.

در گوشی‌های اندرویدی، قابلیت‌های دوربین با توجه به سازنده گوشی شما متفاوت است. اما در اپ‌ دوربین اکثر گوشی‌های اندرویدی یک فیلتر روشنایی بسیار کاربردی تعبیه شده که از طریق آیکون دماسنج در دسترس است. می‌توانید از میان تنظیمات با توجه به شرایط نور محیطی خود، دست به انتخاب بزنید.

در همین حال، اپ‌های پیش‌فرض دوربین گوشی‌‌های سامسونگ، ال‌جی، سونی، هوآوی و شیائومی شامل طیف گسترده‌ای از ابزارهای مختلف عکاسی هستند. برای مثال، در گوشی‌های جدید سامسونگ می‌توانید روی دکمه Mode ضربه بزنید تا یک حالت حرفه‌ای مملو از فیلترها، تنظیمات رنگ و کنتراست ظاهر شود که حتی قبل از گرفتن عکس می‌توان آن را تغییر داد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که قابلیت‌های مختلف اپ دوربین گوشی هوشمند خود را به طور کامل بشناسید و بررسی کنید.

۱۰. به شکل خلاقانه عکاسی کنید

در زمینه آموزش عکاسی با موبایل، باید به این نکته نیز توجه کنید که تنها کمی خلاقیت به خرج دادن می‌تواند تأثیرات بسیار شگفت‌انگیزی در نتیجه عکس‌های شما بگذارد. پیش از عکاسی، حتما به چیدمان عناصر در قاب تصویر خود دقت کنید. اگر می‌خواهید عکس‌های خیره‌کننده بگیرید، باید افراد و اشیاء را به روشی جذاب در کادر بگنجانید. به عنوان مثال هیچ وقت سوژه‌ی خود را در وسط کادر قرار ندهید. همچنین سعی کنید که سوژه خود را تا حد امکان در کنار سایر عناصر یک محیط طبیعی مانند در، پنجره، قفسه کتابخانه و مواردی از این قبیل تعبیه کنید.

۱۱. از قانون اعداد فرد در عکاسی با موبایل بهره ببرید

از دیگر تکنیک‌های بسیار ظریف آموزش عکاسی با موبایل می‌توان به قانون اعداد فرد اشاره کرد که شما را تشویق می‌کند سوژه‌های خود را در مجموعه‌هایی از اعداد فرد گروه‌بندی کنید. قانون اعداد فرد به میل مغز برای ایجاد نظم ضربه می‌زند و این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که هنگام مشاهده گروهی از اشیا، به صورت غیر آگاهانه علاقه داریم تا آن‌ها را به صورت جفت دسته‌بندی کنیم. اما با بهره‌گیری از این قانون مغز خود و سایر بینندگان عکس را وادار به سازماندهی جدیدی خواهیم کرد.

بنابراین اگر از یک گروه از افراد عکس می‌گیرید سه، پنج یا هفت نفر را در کادر بگنجانید و اگر از یک گروه چنگال عکس می‌گیرید، همین روال را نیز تکرار کنید. قرار دادن سوژه‌ها در گروه‌های با تعداد فرد موجب می‌شود تا ذهن کاربران بیشتر درگیر عکس شود و جزئیات بیشتری از آن‌ها را مشاهده کنند.

۱۲. از تکنیک تکرار الگوها در عکاسی استفاده کنید

در مقوله‌ی آموزش عکاسی با موبایل، ترفندهای بسیار جالبی وجود دارد که الگوهای تکراری، یکی از آن‌هاست. الگوهای تکراری بسیار زیادی در محیط اطراف شما هستند و گاهی اوقات برای پیدا کردن آن‌ها باید دقیق‌تر و جزئی‌تر نگاه کنید. در حقیقت باید به چشم‌های خود یاد بدهید تا در اشیاء و محیط‌های مختلف به دنبال سوژه‌های با ویژگی‌های یکسان برای عکاسی بگردند. الگوهای تکراری به دنیای پر از هرج‌‌ومرج نظم بسیار زیبایی می‌بخشند و شما دقیقا باید تلاش کنید تا این نظم‌ها را به تصویر بکشید. این الگوها موجب می‌شود تا کاربران بیشتر به عکس‌های شما خیره شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این تکنیک در عکاسی با گوشی خود حتما استفاده کنید.

۱۳. در عکاسی با موبایل از زوم گوشی استفاده نکنید

اگر سیستم دوربین گوشی هوشمند شما از سنسور زوم یا تله فوتو بهره نمی‌برد، از زوم دیجیتال دوربین گوشی استفاده نکنید. باید اشاره کنیم که قابلیت زوم دیجیتال به سادگی تصویر مورد نظر شما را برای بزرگنمایی سوژه کراپ می‌کند. به عبارت دیگر، در واقع شما را به سوژه نزدیک‌تر نمی‌کند، بلکه فقط پیکسل‌های محیط را در عکس حذف می‌کند. شما می‌توانید به جای این کار، با نزدیک شدن به سوژه تا حد ممکن، تصاویر بسیار باکیفیت‌تری ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما