مازراتی گرن توریسمو با موتور برقی در تاریخ قدرتمندترین خودرو شوالیه ایتالیا تعیین شد

نسل جدید مازراتی گرن توریسمو معرفی شد. این نسل از خودروی اسپرت ایتالیایی در سه نسخه مختلف وارد بازار می‌شود. این سه نسخه عبارتند از مودنا، تروفی و فولگوره. از بین این سه، دو نسخه اول به موتور V6 مجهز هستند و فولگوره با پیشرانه تمام الکتریکی به فروش خواهد رسید. نسخه برقی این خودرو با پیشرانه 750 اسب بخاری، قدرتمندترین مدل تاریخ مازراتی محسوب می‌شود.

ابعاد مازراتی گرن توریسمو 2023

مازراتی گرن توریسمو طولی برابر با 4,959 میلیمتر دارد، عرض آن 1,957 میلیمتر است و ارتفاع آن به 1,353 میلیمتر می‌رسد. فاصله محوری این خودرو نیز 2,929 میلیمتر است. البته این ارقام مربوط به دو نسخه مودنا و فولگوره هستند و نسخه تروفی با 4,966 میلیمتر، اندکی طول بیشتری دارد.

یک جی تی سنتی زیبا

از نظر طراحی گرن توریسموی جدید بیشتر یک خودروی تکاملی است. این نسل نیز مثل نسل پیشین کاپوتی کشیده و دماغه‌ای با ارتفاع کم از سطح زمین دارد. طراحان مازراتی در بدنه این نسل حجم‌پردازی‌های بیشتری انجام داده‌اند، ضمن اینکه ارتفاع خط شانه کمتر شده و فاصله چرخ‌های جلو با درها حالا بیشتر از هر زمان دیگری است. با توجه به این ویژگی‌ها، مازراتی گرن توریسمو 2023 چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

برجستگی کاپوت، جلوپنجره حجیم، چراغ‌های اصلی یکپارچه با گلگیر، گلگیرهای خیلی متورم عقب و چراغ‌های پشت باریک با فناوری LED از دیگر مشخصات ظاهری مازراتی گرن توریسمو هستند.

تفاوت‌های جزئی در طراحی نسخه های مختلف

تفاوت طراحی بین سه نسخه مودنا، تروفی و فولگوره محدود است، البته با کمی دقت می‌توان به این تفاوت‌ها پی برد. برای مثال در نسخه فولگوره که از پیشرانه تمام الکتریکی سود می‌برد، جلوپنجره و ورودی‌های هوا کوچک‌تر هستند. نسخه مودنا با لوگوی تیره رنگ مازراتی قابل تشخیص است و نسخه تروفی ورودی‌های هوای اسپرت و اسپلیتر هم‌رنگ با بدنه دارد.

 

مازراتی هر یک از نسخه‌های مذکور را با رینگ اختصاصی وارد بازار می‌کند. از این رو در نمای جانبی با توجه به رینگ‌ها نسخه‌های مختلف قابل شناسایی هستند. فارغ از طراحی متفاوت، نسل جدید گرن توریسمو روی رینگ‌های 20 اینچی در جلو و 21 اینچی در عقب حرکت می‌کند.

در نمای عقب نسخه فولگوره هیچ اگزوزی ندارد که گویای بهره‌مندی آن از یک پیشرانه تمام الکتریکی است. اما در نسخه مودنا و فولگوره، گازهای حاصل از انفجار، از طریق چهار خروجی اگزوز به بیرون هدایت می‌شود.

تفاوت‌های دو نسخه مودنا و تروفی در نمای عقب، مثل تفاوت‌های موجود در نمای جلو است. به عبارت دیگر نسخه تروفی در نمای عقب طراحی اسپرت‌تری دارد و در نسخه مودنا لوگوی کمپانی تیره است

بهره‌مندی از پلتفرمی جدید

مازراتی گرن توریسمو 2023 بر اساس یک پلتفرم جدید تولید می‌شود. این پلتفرم در قسمت‌های مختلف خود جنسی از آلومینیوم، منیزیم و فولاد دارد. هر سه نسخه این خودرو به سیستم تعلیق دوبل جناغی با ستون فرمان «نیمه مجازی» مجهز هستند. در محور عقب هم سیستم تعلیق هر سه نسخه از نوع چند اتصالی یا مولتی لینک است. جالب اینکه مازراتی این نسل از گرن توریسمو را بطور استاندارد به کمک فنرهای بادی با کنترل کننده الکترونیکی تجهیز کرده است.

مشخصات فنی مازراتی گرن توریسمو

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، نیروی مازراتی گرن توریسمو مودنا و تروفی توسط یک موتور V6 توئین توربو تامین می‌شود. این موتور که نام آن Nettuno است، حجمی برابر با 3 لیتر دارد و برای مصرف سوخت کمتر، به فناوری غیرفعالسازی سیلندرها مجهز است. نیروی تولیدی این موتور از طریق گیربکس 8 سرعته خودکار ساخت شرکت ZF به چرخ‌های محور عقب ارسال می‌شود.

برای رانندگی با مازراتی گرن توریسمو 5 حالت رانندگی وجود دارد. این حالت‌ها عبارتند از راحت، جی تی، اسپرت، کورسا و ESC-Off که با انتخاب آن سیستم کنترل پایداری خاموش می‌شود.

مهندسان مازراتی موتور نسخه مودنا رو برای تولید 490 اسب بخار قدرت و 600 نیوتن متر گشتاور تنظیم کرده‌اند. با این خروجی، مدل پایه از گرن توریسموی جدید قدرت بیشتری نسبت به قوی‌ترین نسخه نسل قبل یعنی ام سی استراداله دارد. به لطف این موتور، گرن توریسمو مودنا قادر است در عرض تنها 3.9 ثانیه سرعت خود را به 100 کیلومتر در ساعت برساند. حداکثر سرعت آن هم برابر با 302 کیلومتر در ساعت است.

اما در مازراتی گرن توریسمو تروفی، موتور V6 توانایی تولید 550 اسب بخار قدرت و 650 نیوتن متر گشتاور را دارد. این نسخه اسپرت، صفر تا صد را در عرض 3.2 ثانیه طی می‌کند و می‌تواند به حداکثر سرعت 320 کیلومتر در ساعت برسد.

فولگوره قوی‌ترین خودروی تاریخ مازراتی

نسخه فولگوره از گرن توریسموی جدید، عنوان قدرتمندرین خودروی تولیدی تاریخ مازراتی را در اختیار دارد. پیشرانه تمام الکتریکی این نسخه شامل سه موتور الکتریکی است. این پیشرانه در مجموع 751 اسب بخار قدرت و 1350 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند.

با اتکا به این نیروگاه توانمند، مازراتی گرن توریسمو فولگوره شتابی برابر با 2.7 ثانیه دارد؛ شتاب صفر تا 200 این نسخه 8.8 ثانیه است و نهایت سرعت آن نیز مثل نسخه تروفی به 320 کیلومتر در ساعت می‌رسد.

انرژی گرن توریسمو فولگوره توسط پک باتری 92.5 کیلووات ساعتی تامین می‌شود. این پک همانند پک باتری خودروهای فرمول E ساختاری T شکل دارد و توزیع وزن50:50 را برای فولگوره به ارمغان آورده است. بد نیست بدانید این نسخه وزنی برابر با 2260 کیلوگرم دارد، این رقم برای نسخه‌های بنزینی برابر با 1795 کیلوگرم است.

در رابطه با مسافت قابل پیمایش مازراتی گرن توریسمو فولگوره اطلاعات رسمی در دست نیست. اما برخی رسانه‌ها بردی 450 کیلومتری را برای آن تخمین می‌زنند. این نسخه یک حالت اختصاصی به نام Max Range دارد. همانگونه که قابل حدس است، با انتخاب این حالت، تنظیمات خودرو برای طی بیشترین مسافت تغییر پیدا می‌کنند.

تکنولوژی‌های پیشرفته

با وجود انتشار تصاویر متعدد از نمای بیرونی، از داخل کابین مازراتی گرن توریسمو هیچ عکسی در دست نیست. اما علی‌رغم این مساله کمپانی ایتالیایی مانور زیادی روی نوع طراحی فرم کابین و تکنولوژی‌های محصول جدید خود می‌دهد. این برند لوکس تاکید می‌کند گرن توریسمو به خاطر فضاسازی و طراحی هوشمندانه سقف توانایی حمل چهار سرنشین بزرگسال را دارد.

بر اساس اطلاعیه رسمی، مازراتی گرن توریسمو 2023 با یک نمایشگر 12.2 اینچی قابل شخصی‌سازی در پشت فرمان به دست مشتری خواهد رسید. مکمل این نمایشگر یک نمایشگر 12.3 اینچی لمسی برای سیستم اینفوتینمنت و یک نمایشگر 8.8 اینچی لمسی دیگر روی کنسول میانی است. سیستم هداپ دیسپلی هم این سه نمایشگر را همراهی می‌کند. لازم به ذکر است نمایشگر روی کنسول برای مدیریت سیستم تهویه مطبوع و آپشن‌ها کاربرد دارد. از این رو خبری از دکمه‌های فیزیکی نیست.

ساعت لوکس حاضر در قسمت میانی داشبورد، دیگر ویژگی قابل ذکر کابین نسل جدید مازراتی گرن توریسمو محسوب می‌شود. سیستم اینفوتینمنت این خودرو با فرمان‌های صوتی، ژست‌های حرکتی و یا با لمس قابل کنترل است. این جی تی خوش‌استیل ایتالیایی از سیستم صوتی 1195 واتی ساخت شرکت Sonus Faber با 19 بلندگو بهره می‌برد.

مازراتی گرن توریسمو 2023 از نظر ایمنی نیز دست پر وارد میدان شده و از چندین و چند سامانه کمکی برخوردار است. این سامانه‌ها رانندگی خودران سطح 2 را برای گرن توریسمو به ارمغان آورده‌اند.

قیمت و زمان عرضه مازراتی گرن توریسمو 2023

در رابطه با قیمت مازراتی گرن توریسمو جزئیاتی در دست نیست. البته برخی سایت‌ها قیمتی بین 175 الی 215 هزار دلار را برای نسخه فولگوره پیش‌بینی کرده‌اند. این خودرو از فصل دوم سال آینده و ابتدا در نسخه‌های بنزینی وارد بازار خواهد شد. ایتالیایی‌ها سال آینده نسخه روباز این خودرو را نیز با نام گرن کابریو رونمایی خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *