عملکرد دراِزای وات پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل

پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل موسوم به Meteor Lake، در سال جاری میلادی از راه می‌رسند و اینتل در این نسل، تمرکز خود را روی نسخه‌های مخصوص لپ‌تاپ می‌گذارد. حالا طبق شایعه‌ای جدید، اینتل عملکرد این پردازنده‌‌ها را به‌ازای هر وات، بیش از 50 درصد نسبت به پردازنده‌های نسل سیزدهم موسوم به رپتور لیک، افزایش می‌دهد.

به گفته یکی از منابع معتبر دنیای فناوری به نام «OneRaichu»، عملکرد پردازنده‌های Meteor Lake و همچنین بهره‌وری آن‌ها بهبود چشمگیری پیدا می‌کند.

معماری جدید برای پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل

اینتل در نسل بعدی پردازنده‌هایش به سراغ معماری جدیدی برای هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف می‌رود و در آن همچنان با معماری هیبریدی روبه‌رو می‌شویم. درحقیقت پردازنده‌های Meteor Lake از نوع چیپلت خواهند بود که از کاشی‌های مختلف بهره می‌برد.

ظاهراً پردازنده‌های آینده اینتل بیش از 50 درصد عملکرد دراِزای وات یا همان بهره‌وری را نسبت به نسل سیزدهم تجربه خواهند کرد. این پیشرفت بسیار چشمگیر خواهد بود؛ مخصوصاً اگر آن را با معماری Zen 4 شرکت AMD مقایسه کنیم. معماری Zen 4 نسبت به نسل قبلی‌اش، 25 درصد بهبود عملکرد به‌ازای وات را تجربه کرده است.

در کنار بهبود عملکرد CPU، منبع گزارش امروز همچنین می‌گوید که عملکرد گرافیکی پردازنده‌های نسل چهارم اینتل پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. ظاهراً به‌لطف tGPU یا کاشی پردازشگر گرافیکی جدید، عملکرد گرافیکی این پردازنده‌ها دوبرابر افزایش می‌یابد. در این کاشی احتمالاً باید منتظر 128 واحد اجرایی با فرکانس بالاتر از 2.0 گیگاهرتز باشیم.

طبق برخی شایعات، اینتل برای این پردازنده‌ها از کاشی گرافیکی Arc استفاده می‌کند که در این صورت، با یک کلاس جدید روبه‌رو می‌شویم. اینتل با استفاده از معماری گرافیکی جدید Xe-HPG، بدون افزایش مصرف انرژی نسبت به GPUهای مجتمع، عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد.

افزایش دوبرابری عملکرد گرافیکی رقابت جذابی را میان پردازنده‌های اینتل و GPUهای RDNA 3 شرکت AMD رقم خواهد زد و البته فشار روی انویدیا هم افزایش می‌یابد. با افزایش توان گرافیک‌های مجتمع، نیاز کمتری به گرافیک‌های مستقل انویدیا در لپ‌تاپ‌ها حس خواهد شد.

به گفته اینتل، در پردازنده‌های نسل چهاردهم با معماری جدید دارای کاشی روبه‌رو می‌شویم که نتیجه‌اش همان چیپلت است. در پردازنده‌های Meteor Lake با 4 کاشی اصلی روبه‌رو می‌شویم که کاشی محاسبات، شامل کاشی CPU و GFX می‌شود و کاشی CPU را هسته‌های قدرتمند Redwood Cove و هسته‌های کم‌مصرف Crestmont E تشکیل می‌دهند.

انتظار می‌رود پردازنده‌های جدید اینتل در نیمه دوم سال جاری میلادی از راه برسند؛ بنابراین باید منتظر انتشار گزارش‌های بیشتر در ماه‌های آینده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما